Wideo RAW po raz pierwszy w smartfonie - pozwoli na to aplikacja MotionCam

Autor: Maciej Luśtyk

6 Grudzień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Użytkownicy Androida otrzymali właśnie jedno z najważniejszych filmowych usprawnień od lat - apka MotionCam pozwala na zapis 10-bitowego wideo w formacie CinemaDNG.

Do tej pory filmowanie nie było najmocniejszą stroną większości smartfonów z Androidem, a większość twórców nastawionych na mobilne wideo wybierała urządzenia Apple, które świetni współpracują ze znacznie rozszerzającą możliwości filmowe apką FilmicPro. Teraz jednak użytkownicy Androida otrzymują rzecz, jakiej jeszcze nie było - możliwość filmowania w formacie Cinema DNG.

MotionCam - wideo w formacie RAW na smartfonach z Androidem

Pozwala na to nowa aktualizacja aplikacji MotionCam. I choć nowa funkcja na razie jest jeszcze w fazie testów, z pewnością przyciągnie twórców, którym zależy na wyciągnięciu jak największej ilości informacji z niewielkiej, smartfonowej matrycy. Teoretycznie bowiem będziemy wstanie uzyskać materiał o lepiej jakości niż w przypadku wielu amatorskich bezlusterkowców - w końcu wideo w formacie CinemaDNG to po prostu strumień RAW-ów, wykonanych w pełnej rozdzielczości oferowanej przez sensor.

Z tego też powodu, na chwilę obecną z nową funkcją współpracuje tylko kilka telefonów, które są w stanie udźwignąć tego typu zapis. Trzeba też mieć na uwadze, że filmowanie w formacie RAW błyskawicznie zapełni wewnętrzną pamięć smartfona - kilkunastu sekundowe sekwencje zajmą kilka GB przestrzeni dyskowej. Bez zewnętrznej pamięci, którą możemy podłączyć przez USB-C raczej nawet nie mamy co próbować.

Powyższe nagranie zostało wykonane smartfonami LG V35 oraz LG V40 oraz przycięte w pionie do filmowego formatu 16:9. W opisie filmu znajdziecie też linki do pobrania materiałów przykładowych w e najwyższej jakości, nie obarczonych kompresją Z Youtube’a. Ale trzeba przyznać, że nawet na YT przykładowe materiały wyglądają dobrze, jak na wideo nagrywane smartfonem.

Jak filmować smartfonem w formacie RAW?

Jeśli chcecie sami wypróbować opcję filmowania w formacie RAW na smartfonie, aplikację MotionCam możecie pobrać ze Google Play Store. Na chwilę obecną jej najświeższa, wspierająca format CinemaDNG aktualizacja dostępna jest jednak do pobrania wyłącznie z serwisu GitHub. Przez cały proces przeprowadzi was powyższe wideo Patricka Levara.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Xperia 1 V - czyżby Sony właśnie pozamiatało rynek fotograficznych flagowców?
Xperia 1 V - czyżby Sony właśnie pozamiatało rynek fotograficznych flagowców?
Najnowszy flagowiec Sony to jeden z najlepiej przygotowanych smartfonów do wykonywania zdjęć i filmowania. Jako pierwszy na świecie wykorzystuje matrycę z...
32
Oppo startuje z międzynarodowym konkursem fotografii mobilnej. Zwycięzca zgarnie 75 tys. złotych
Oppo startuje z międzynarodowym konkursem fotografii mobilnej. Zwycięzca zgarnie 75 tys. złotych
Ile może być warte zdjęcie zrobione smartfonem? Jeśli chodzi o promocję marki, nie ma granic. Oppo wystartowało z własnym konkursem fotografii smartfonowej Imagine IF,...
8
Xiaomi 13 Ultra - to już bardziej aparat niż telefon. Nałożysz na niego nawet zwykłe filtry
Xiaomi 13 Ultra - to już bardziej aparat niż telefon. Nałożysz na niego nawet zwykłe filtry
Xiaomi zaprezentowało swojego najnowszego flagowca z serii Ultra. Podobnie jak we wcześniejszych odsłonach, tak i tutaj pierwsze skrzypce gra aparat fotograficzny,...
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)