Wideo RAW po raz pierwszy w smartfonie - pozwoli na to aplikacja MotionCam

Autor: Maciej Luśtyk

6 Grudzień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Użytkownicy Androida otrzymali właśnie jedno z najważniejszych filmowych usprawnień od lat - apka MotionCam pozwala na zapis 10-bitowego wideo w formacie CinemaDNG.

Do tej pory filmowanie nie było najmocniejszą stroną większości smartfonów z Androidem, a większość twórców nastawionych na mobilne wideo wybierała urządzenia Apple, które świetni współpracują ze znacznie rozszerzającą możliwości filmowe apką FilmicPro. Teraz jednak użytkownicy Androida otrzymują rzecz, jakiej jeszcze nie było - możliwość filmowania w formacie Cinema DNG.

MotionCam - wideo w formacie RAW na smartfonach z Androidem

Pozwala na to nowa aktualizacja aplikacji MotionCam. I choć nowa funkcja na razie jest jeszcze w fazie testów, z pewnością przyciągnie twórców, którym zależy na wyciągnięciu jak największej ilości informacji z niewielkiej, smartfonowej matrycy. Teoretycznie bowiem będziemy wstanie uzyskać materiał o lepiej jakości niż w przypadku wielu amatorskich bezlusterkowców - w końcu wideo w formacie CinemaDNG to po prostu strumień RAW-ów, wykonanych w pełnej rozdzielczości oferowanej przez sensor.

Z tego też powodu, na chwilę obecną z nową funkcją współpracuje tylko kilka telefonów, które są w stanie udźwignąć tego typu zapis. Trzeba też mieć na uwadze, że filmowanie w formacie RAW błyskawicznie zapełni wewnętrzną pamięć smartfona - kilkunastu sekundowe sekwencje zajmą kilka GB przestrzeni dyskowej. Bez zewnętrznej pamięci, którą możemy podłączyć przez USB-C raczej nawet nie mamy co próbować.

Powyższe nagranie zostało wykonane smartfonami LG V35 oraz LG V40 oraz przycięte w pionie do filmowego formatu 16:9. W opisie filmu znajdziecie też linki do pobrania materiałów przykładowych w e najwyższej jakości, nie obarczonych kompresją Z Youtube’a. Ale trzeba przyznać, że nawet na YT przykładowe materiały wyglądają dobrze, jak na wideo nagrywane smartfonem.

Jak filmować smartfonem w formacie RAW?

Jeśli chcecie sami wypróbować opcję filmowania w formacie RAW na smartfonie, aplikację MotionCam możecie pobrać ze Google Play Store. Na chwilę obecną jej najświeższa, wspierająca format CinemaDNG aktualizacja dostępna jest jednak do pobrania wyłącznie z serwisu GitHub. Przez cały proces przeprowadzi was powyższe wideo Patricka Levara.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
iPhone 15, iPhone 15 Pro i Pro Max - nowa matryca, pierwsze długie tele i mała rewolucja w filmowaniu
iPhone 15, iPhone 15 Pro i Pro Max - nowa matryca, pierwsze długie tele i mała rewolucja w...
Apple zaprezentowało najnowsze modele iPhone’ów. Dużą aktualizację otrzymały aparaty, które oprócz nowej, większej matrycy oferują m.in. znacznie usprawniony tryb portretowy,...
8
Oppo Reno 10 i Reno 10 Pro 5G - przystępna cena, zaawansowane aparaty i specjalny układ do zdjęć portretowych
Oppo Reno 10 i Reno 10 Pro 5G - przystępna cena, zaawansowane aparaty i specjalny układ do zdjęć...
Na polskim rynku debiutują nowe modele z serii Oppo Reno. Najnowsze smartfony wyróżnia obiektyw krótki teleobiektyw 47 mm i System Portrait Expert Engine, który zadba o to, by zdjęcia...
10
Xperia 1 V - czyżby Sony właśnie pozamiatało rynek fotograficznych flagowców?
Xperia 1 V - czyżby Sony właśnie pozamiatało rynek fotograficznych flagowców?
Najnowszy flagowiec Sony to jeden z najlepiej przygotowanych smartfonów do wykonywania zdjęć i filmowania. Jako pierwszy na świecie wykorzystuje matrycę z...
36
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)