Wideo RAW po raz pierwszy w smartfonie - pozwoli na to aplikacja MotionCam

Autor: Maciej Luśtyk

6 Grudzień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Użytkownicy Androida otrzymali właśnie jedno z najważniejszych filmowych usprawnień od lat - apka MotionCam pozwala na zapis 10-bitowego wideo w formacie CinemaDNG.

Do tej pory filmowanie nie było najmocniejszą stroną większości smartfonów z Androidem, a większość twórców nastawionych na mobilne wideo wybierała urządzenia Apple, które świetni współpracują ze znacznie rozszerzającą możliwości filmowe apką FilmicPro. Teraz jednak użytkownicy Androida otrzymują rzecz, jakiej jeszcze nie było - możliwość filmowania w formacie Cinema DNG.

MotionCam - wideo w formacie RAW na smartfonach z Androidem

Pozwala na to nowa aktualizacja aplikacji MotionCam. I choć nowa funkcja na razie jest jeszcze w fazie testów, z pewnością przyciągnie twórców, którym zależy na wyciągnięciu jak największej ilości informacji z niewielkiej, smartfonowej matrycy. Teoretycznie bowiem będziemy wstanie uzyskać materiał o lepiej jakości niż w przypadku wielu amatorskich bezlusterkowców - w końcu wideo w formacie CinemaDNG to po prostu strumień RAW-ów, wykonanych w pełnej rozdzielczości oferowanej przez sensor.

Z tego też powodu, na chwilę obecną z nową funkcją współpracuje tylko kilka telefonów, które są w stanie udźwignąć tego typu zapis. Trzeba też mieć na uwadze, że filmowanie w formacie RAW błyskawicznie zapełni wewnętrzną pamięć smartfona - kilkunastu sekundowe sekwencje zajmą kilka GB przestrzeni dyskowej. Bez zewnętrznej pamięci, którą możemy podłączyć przez USB-C raczej nawet nie mamy co próbować.

Powyższe nagranie zostało wykonane smartfonami LG V35 oraz LG V40 oraz przycięte w pionie do filmowego formatu 16:9. W opisie filmu znajdziecie też linki do pobrania materiałów przykładowych w e najwyższej jakości, nie obarczonych kompresją Z Youtube’a. Ale trzeba przyznać, że nawet na YT przykładowe materiały wyglądają dobrze, jak na wideo nagrywane smartfonem.

Jak filmować smartfonem w formacie RAW?

Jeśli chcecie sami wypróbować opcję filmowania w formacie RAW na smartfonie, aplikację MotionCam możecie pobrać ze Google Play Store. Na chwilę obecną jej najświeższa, wspierająca format CinemaDNG aktualizacja dostępna jest jednak do pobrania wyłącznie z serwisu GitHub. Przez cały proces przeprowadzi was powyższe wideo Patricka Levara.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Zhiyun Smooth 5S AI - gimbal do smartfona z trackerem AI
Zhiyun Smooth 5S AI - gimbal do smartfona z trackerem AI
Zhiyun prezentuje kolejny gimbal ze smartfonowej serii Smooth. Mimo przeznaczenia oferuje profesjonalne funkcje znane z większych konstrukcji, a teraz rozbudowany został także o moduł...
4
Aplikacja Blackmagic Camera wreszcie dostępna na Androida
Aplikacja Blackmagic Camera wreszcie dostępna na Androida
Najbardziej rozwinięta aplikacja do rejestracji wideo na smartfonie trafia w końcu do sklepu Google Play. Apka działa na urządzeniach wspierających system Android 13, ale oficjalne...
6
Kino - nowa rozbudowana apka do filmowania iPhonem
Kino - nowa rozbudowana apka do filmowania iPhonem
Twórcy Halide prezentuję aplikację Kino, która pozwolić ma na profesjonalną realizację materiałów wideo za pomocą iPhone’a. Poza manualną kontrolą parametrów, funkcjami pomocniczymi i...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)