Zhiyun Smooth 5 - smartfonowy gimbal o profesjonalnych możliwościach

Autor: Maciej Luśtyk

16 Listopad 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Chciałbyś, żeby twój smartfonowy gimbal potrafił to, co modele przeznaczone do aparatów. Zhiyun Smooth 5 to to jeden z najbardziej rozbudowanych kompaktowych stabilizatorów na rynku.

Smartfony to dziś niejednokrotnie potężne narzędzia filmowe. Nic więc dziwnego, że z roku na rok producenci prześcigają się w rozwijaniu nowych, stworzonych specjalnie z myślą o nich gimbali. Większość to jednak modele amatorskie, mające zapewnić podstawową stabilizację i parę sztuczek, które będą dobrze wyglądać w mediach społecznościowych. Nieco inną drogą idzie Zhiyun z serią Smooth, która w ostatnim czasie wyrosła na „mobilną” alternatywę dla zaawansowanych gimbali do aparatów.

Pokrętło sterujące, dodatkowe oświetlenie i zaawansowane tryby pracy - Zhiyun Smooth 5 ma wszystko dla mobilnego filmowca

Zhiyun Smooth 5 pozornie nie wnosi wiele ponad to, co miała do zaoferowania wersja 4. Nadal jednak jest to chyba jedyny smartfonowy gimbal oferujący pokrętło funkcyjne, pozwalające na płynną kontrolę zoomu, ostrości czy ruchów gimbala w danej osi. W modelu 5 debiutuje natomiast system opcjonalnych, doczepianych lampek LED o mocy 300 lumenów, które według obietnic producenta mają być w stanie równomiernie oświetlić pomieszczenie o powierzchni 15 metrów kwadratowych.

Trudno powiedzieć, co producent ma na myśli pisząc „równomiernie”, ale z pewnością sprawdzi się to doskonale jako pomocnicze światło wypełniające do nagrywania wywiadów i vlogów. Zwłaszcza, że temperaturę lamp możemy regulować w zakresie 5300-5700K, a w zestawie otrzymamy także filtry żelowe, co pozwoli regulować barwę światła.

Gimbal oferuje też wreszcie osobny joystick i ogólnie odświeżony interfejs, a także ulepszone silniki, które zaoferować mają jeszcze lepszą stabilizację i większy udźwig (320 g) tak, abyśmy bez problemu mogli podpinać do niego większe smartfony z doczepionymi adapterami. Otrzymujemy też szereg przydatnych trybów pracy jak vortex (tryb incepcji), automatyczne śledzenie obiektów, tryb sportowy czy funkcja dolly zoom i tryb POV. Mamy też gwint do mocowania dodatkowych akcesoriów pełne wsparcie aplikacji ZY Cami, która pozwoli nam na szybki podgląd, montaż czy streamowanie, a bateria pozwoli na około 12 godzin pracy (4 godziny w przypadku korzystania z lampek LED na pełnej mocy).

Jak widzimy na reklamie, z Zhiyun Smooth 5 nagramy nawet drugiego Matrixa czy Las Vegas Parano. I choć do takich spotów należy podchodzić z dystansem, z pewnością jest to gimbal, który jako jeden z niewielu zbliża się możliwościami do profesjonalnych modeli, kierowanych na rynek aparatów.

Cena i dostępność

Duże możliwości mają oczywiście swoją cenę. Model Zhiyun Smooth 5 debiutuje na polskim rynku w cenie 849 zł. Za wariant Combo, zawierający dodatkowe lampki, filtry, pasek na nadgarstek i pokrowiec zapłacimy 1090 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie zhiyun-tech.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Profoto A2 - głowica oświetleniowa, którą zmieścisz w kieszeni
Profoto A2 - głowica oświetleniowa, którą zmieścisz w kieszeni
Profoto prezentuje najmniejszą głowice w swoim systemie. Lampa o mocy 100 Ws ma rozmiar puszki napoju i na jednym ładowaniu pozwoli wykonać do 400 błysków.
6
Godox R200 - zamień lampę AD200 w ring flash
Godox R200 - zamień lampę AD200 w ring flash
Godox prezentuje nowe akcesorium, które zamieni lampy AD200 i AD200 Pro w lampę typu ring flash. To lżejsza alternatywa dla samodzielnej lampy AR400.
4
BenQ PD2705U i PD3205U - nowe monitory graficzne 4K z 99% pokryciem sRGB i certyfikatem Pantone
BenQ PD2705U i PD3205U - nowe monitory graficzne 4K z 99% pokryciem sRGB i certyfikatem Pantone
Nowe monitory BenQ oferują rozdzielczość 4K na dużych 27- i 32-calowych matrycach, zachowując przystępną cenę i oferując szereg funkcji dodatkowych.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)