Zhiyun Crane M3 - kompaktowy gimbal z opcjonalnym mikrofonem i oświetleniem LED

Autor: Maciej Luśtyk

9 Listopad 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Zhiyun przeciera kolejne szlaki w świecie gimbali i proponuje kompleksowe rozwiązanie, które po podłączeniu aparatu ma nam z miejsca pozwolić na nagrywanie wysokie klasy materiałów. Zhiyun Crane M3 to urządzenie stworzone do internetowych produkcji wideo.

Zhiyun od lat umacnia swoją pozycję na rynku gimbali, oferując coraz to bardziej wymyślnerozwiązania. Teraz firma prezentuje trzecią generację kompaktowego gimbala Crane M, który ma być alternatywą, dla takich modeli jak Ronin SC, Feiyu G6 czy Moza Mini-P, czyli modeli przeznaczonych do pracy z niewielkimi z niewielkimi zestawami filmowymi lub smartfonami. Z tym wyjątkiem, że Zhiyun Crane M3 wydaje się być dużo bardziej zaawansowanym urządzeniem niż wcześniej, które dla wielu osób może stać się podstawą vlogów i internetowych produkcji wideo.

Zhiyun Crane M3 jest mały, ale udźwignie nawet pełną klatkę

Przede wszystkim, pomimo niewielkich rozmiarów (241 x 155 x 72,5 mm) Zhiyun Crane M3 uniesie nawet pełnoklatkowe bezusterkowce. I choć tabela kompatybilności obejmuje w ich przypadku praktycznie wyłącznie lekkie, niewielkie obiektywy stałoogniskowe, wielu twórcom nie potrzeba do szczęścia nic więcej. Nie ma więc co liczyć na stabilizowanie w ten sposób aparatu z obiektywem 24-105 mm, ale z zestawem typu Sony A7 III + FE 24 mm F2.8 G, gimbal nie powinien mieć najmniejszych problemów.

Zhiyun Crane M3 to także znacznie usprawniona konstrukcja. Otrzymujemy m.in nowy system szybkozłączki, który pozwoli nam wpinać i wypinać aparat, oraz wymieniać w nim baterię bez konieczności ponownego balansowania, a także nowy dotykowy ekran OLED oraz pokrętło sterujące, którym będziemy mogli płynnie kontrolować ustawienia ostrości czy przysłony (we wspieranych modelach aparatów). Z kolei usprawniona bateria, którą tym razem naładujemy przez USB-C (możliwe także doładowywanie w trakcie pracy) pozwoli na nawet 8 godzin ciągłej pracy z gimbalem.

Gimbal oferuje 360-stopniowy zakres ruchów w osi pan oraz 333- i 309-stopniowy zakres w osiach Tilt i Roll, co powinno zaspokoić większość kreatywnych potrzeb, a joystick i dotykowy interfejs sprawią, że szybka korekcja ustawień i realizacja pożądanych ujęć będzie wygodniejsza niż wcześniej.

Jeśli nie brać pod uwagę miniaturowej konstrukcji, mogłoby się wydawać, że Crane M3 to nic ponadto, co mają nam do zaoferowania konkurencyjne gimbale. Zhiyun chce jednak prowadzić rewolucję w temacie wszechstronności, a zarazem rozwiązań dwa największe problemy dotyczące pracy z gimbalem.

Wraz z Crane M3 otrzymujemy więc wbudowaną lampę LED o współczynniku CRI >90, emitującą światło o mocy ok. 800 lumenów. Jej temperaturę możemy regulować w zakresie 2600-5400K, a zestawie otrzymujemy też zestaw filtrów żelowych, które pozwolą zmienić barwę światła. Raczej nie ma co liczyć, że małą dioda zastąpi nam profesjonalny oświetlacza, ale z pewnością przyda się do doświetlania twarzy w słabym świetle (w końcu wiele potrafi zdziałać nawet zwykła smartfonowa dioda) i przede wszystkim nie będziemy mieli problemu z mocowaniem dodatkowego oświetlenia na gimbalu.

Dodatkowo, w ramach opcjonalnego modułu TransMount Expansion Base do gimbala będziemy mogli podłączyć także zewnętrzne mikrofony w tym dedykowany pierwszy w ofercie Zhiyun mikrofon XLR typu shotgun TransMount Shotgun Microphone (w przypadku podpięcia do gimbala będzie on zasilany 1 baterią AA). Jeśli jakość mikrofonu okaże się akceptowalna a cały zestaw rzeczywiście skuteczny, można spodziewać się, że nowy gimbal zdobędzie sporą popularność wśród zespołów tworzących reportaże terenowe. W końcu trudno o bardziej kompleksowe rozwiązanie w mniejszej formie.

Cena i dostępność

Jak można się spodziewać, Zhiyun Crane M3 debiutuj w cenie sporo wyższej od swojego poprzednika. Za podstawowy model, bez uchwytu na telefon i modułu mikrofonowego, na polskim rynku zapłacimy 1890 zł. Polskie ceny wersji Combo (dodatkowy plecak i uchwyt na smartfona) oraz Pro (wszystko, co powyżej, a także mikrofon oraz moduł TransMount Expansion Base) nie są jeszcze znane, ale przy oficjalnym pułapie 489 i 700 euro, należy spodziewać się cen oscylujących na poziomie ok. 2250 zł (wersja Combo) i 3200 zł (wersja Pro).

Więcej informacji znajdziecie na stronie zhiyun-tech.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Godox R200 - zamień lampę AD200 w ring flash
Godox R200 - zamień lampę AD200 w ring flash
Godox prezentuje nowe akcesorium, które zamieni lampy AD200 i AD200 Pro w lampę typu ring flash. To lżejsza alternatywa dla samodzielnej lampy AR400.
4
BenQ PD2705U i PD3205U - nowe monitory graficzne 4K z 99% pokryciem sRGB i certyfikatem Pantone
BenQ PD2705U i PD3205U - nowe monitory graficzne 4K z 99% pokryciem sRGB i certyfikatem Pantone
Nowe monitory BenQ oferują rozdzielczość 4K na dużych 27- i 32-calowych matrycach, zachowując przystępną cenę i oferując szereg funkcji dodatkowych.
4
Profoto Connect Pro - nowy, rozbudowany wyzwalacza lamp systemu AirX
Profoto Connect Pro - nowy, rozbudowany wyzwalacza lamp systemu AirX
„Profoto Connect Pro to więcej niż pilot. To centralny układ nerwowy każdej sesji gdyż to przez niego wszystko przepływa” - pisze producent o nowym, wielofunkcyjnym...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)