Zhiyun Crane M2S - kompaktowy gimbal do smartfonów i lżejszych aparatów

Autor: Maciej Luśtyk

9 Marzec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Nowy gimbal Zhiyun ma być przystępną i kompaktową propozycją do codziennego filmowania. Niech jednak nie zwiodą was jego wymiary - uniesie nawet pełną klatkę z niewielkimi stałkami.

Podczas gdy segment profesjonalnych gimbali obstawiony jest już z każdej strony przez mocną konkurencję, producenci pochylają się wreszcie bardziej nad rozwiązaniami dla amatorów i osób, które oczekują wygody pracy, ale raczej nie będą wykorzystywać gimbala do niczego więcej niż nagrywanie vlogów czy filmów z wakacji. W ten target celuje właśnie kompaktowy gimbal Zhiyun Crane M2S, będący mniejszym bratem zaprezentowanego w zeszłym roku modelu Crane M3.

Zhiyun Crane M2S to idealny gimbal do vlogowania i niezobowiązujących produkcji wideo

Zhiyun Crane M2S to przede wszystkim kompaktowe wymiary i niska waga (549 g), które sprawiają, że urządzenie nie będzie nam zbytnio ciążyć podczas wycieczek i nie zmęczy ręki nawet dłuższym nagrywaniem. Z czym zresztą na pewno nie będzie problemu, dzięki baterii pozwalającej na 10 godzin ciągłej pracy, która naładujemy do pełna w ok. 100 minut.

Mimo niewielkich gabarytów, Crane M2S ma być w stanie unieść nawet pełnoklatkowe belzusterkowce z niewielkimi obiektywami. Specyfikacja nie podaje dopuszczalnego udźwigu, ale producent wspomina m.in. o modelu A7S III czy A7C z niewielkimi stałkami lub krótkimi zoomami. Lista kompatybilności na stronie producenta wskazuje także m.in. modele Sony A7 III, Sony FX3, Canon EOS R i RP, Nikon Z6 II i Z7 II, Panasonic Lumix GH5, Fujifilm X-t4 i całą masę mniejszych konstrukcji z systemów Canon, Nikon, Sony i Fujifilm.

Producent obiecuje wzmocnione silniki, które powinny zapewnić skuteczną pracę nawet z tymi nieco cięższymi aparatami, a wygodę pracy zwiększy także system szybkozłączki, pozwalający na szybkie wpinanie i wypinanie sprzętu bez konieczności każdorazowego wyważania, fizyczne blokady osi oraz wbudowana w gimbal lampa LED o temperaturze 5500K, która „emitować ma światło o jasności ponad 1000 lumenów na powierzchni 2,8 m²”.

Trudno powiedzieć jak przełoży się to na praktykę, ale powinno to w zupełności wystarczyć do doświetlania vlogów nagrywanych z ręki czy też sond ulicznych. Dodatkowo lampa ma pięć poziomów regulacji i jest dostarczana z czterema dołączanymi filtrami kolorystycznymi, co daje użytkownikowi większy potencjał twórczy i kontrolę.

Jeśli chodzi o same tryby pracy, otrzymujemy wszystkie popularne tryby znane z profesjonalnych konstrukcji: Pan Follow, Follow, Lock, POV, Vortex (tryb incepcji), Go (tryb sportowy) oraz możliwość wyzwalania migawki z poziomu uchwytu. Podpięty aparat będziemy też mogli doładowywać, ale wygląda na to, że gimbal raczej nie pozwoli na zdalną kontrolę parametrów ekspozycji.

Producent nie wspomina tez nic o łączności z aplikacją mobilną - wygląda na to, że model M2S opiera się wyłącznie na manualnej kontroli.

Cena i dostępność

Gimbal Zhiyun Crane M2S dostępny jest w sprzedaży w cenie 1390 zł w wersji standardowej i 1790 zł w zestawie Combo.

Więcej informacji znajdziecie na stronie zhiyun-tech.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Godox R200 - zamień lampę AD200 w ring flash
Godox R200 - zamień lampę AD200 w ring flash
Godox prezentuje nowe akcesorium, które zamieni lampy AD200 i AD200 Pro w lampę typu ring flash. To lżejsza alternatywa dla samodzielnej lampy AR400.
4
BenQ PD2705U i PD3205U - nowe monitory graficzne 4K z 99% pokryciem sRGB i certyfikatem Pantone
BenQ PD2705U i PD3205U - nowe monitory graficzne 4K z 99% pokryciem sRGB i certyfikatem Pantone
Nowe monitory BenQ oferują rozdzielczość 4K na dużych 27- i 32-calowych matrycach, zachowując przystępną cenę i oferując szereg funkcji dodatkowych.
4
Profoto Connect Pro - nowy, rozbudowany wyzwalacza lamp systemu AirX
Profoto Connect Pro - nowy, rozbudowany wyzwalacza lamp systemu AirX
„Profoto Connect Pro to więcej niż pilot. To centralny układ nerwowy każdej sesji gdyż to przez niego wszystko przepływa” - pisze producent o nowym, wielofunkcyjnym...
3
Powiązane artykuły