Który rodzaj stabilizacji wideo jest najlepszy? Sprawdzili je wszystkie

Autor: Maciej Luśtyk

5 Sierpień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Gimbal, stabilizacja matrycy a może stabilizacja w postrprodukcji. Zobacz czym różnią się poszczególne techniki i poznaj ich wady oraz zalety.

Trząsący się obraz jeszcze do niedawna był zmorą większości amatorów filmowania. W ostatnim czasie technologia poszła jednak mocno naprzód i otrzymujemy szereg narzędzi, które pozwalają skutecznie ustabilizować materiał z większości urządzeń.

Smartfony i kamery sportowe bazują na zaawansowanej stabilizacji cyfrowej, twórcy pracujący aparatami mają do dyspozycji stabilizację sensora i coraz doskonalsze gimbale, a coraz częściej słyszy się także o wysoce skutecznym stabilizowania materiałów na etapie postprodukcij przy wykorzystaniu danych z czujników żyroskopowych.

Porównanie rodzajów stabilizacji materiałów wideo

Który z tych systemów będzie najlepszy? Gdy dopiero zaczynamy naszą przygodę z filmowaniem, trudno będzie przekonać nam się na własnej skórze o wadach i zaletach każdej z tej technik. Na szczęście zrobiła to za nas ekipa z kanału Syrp Lab, która porównała ze sobą i dokładnie opisała działanie poszczególnych typów stabilizacji.

Na koniec mały spoiler. Najdoskonalszą stabilizację są w stanie zaoferować kamery sferyczne, ale to wcale nie znaczy, że będzie to najlepsza stabilizacja w każdej sytuacji.

Całość możecie przeczytać też w formie artykułu na stronie syrplab.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem cz. 10 - „analogowy look” prosto z telefonu
Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem cz. 10 - „analogowy look” prosto z telefonu
Postprodukcja to ostatni, ale równie ważny jak pozostałe, etap powstawania finalnego obrazu. Jak za pomocą edycyjnych aplikacji uzyskać popularny efekt zdjęć robionych na filmie? Oto kilka...
18
Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem cz. 9 - Go street! Czyli pokaż ducha miasta
Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem cz. 9 - Go street! Czyli pokaż ducha miasta
Fotografia miejska, street photo, reportaż podróżniczy – pojęcia te często przenikają się a ich definicje są nieostre. Cel jest jednak jeden – podejrzeć i pokazać to co niezwykłe w miejscu, w...
34
Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem cz. 8 - szczere (i etyczne) portrety uliczne
Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem cz. 8 - szczere (i etyczne) portrety uliczne
Fotografowanie ludzi napotkanych na naszej drodze to ważny element każdej fotograficzne podróży. W tym tygodniu mamy więc dla Was kilka wskazówek jak robić zatrzymujące oko widza barwne portrety...
21
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)