Który rodzaj stabilizacji wideo jest najlepszy? Sprawdzili je wszystkie

Autor: Maciej Luśtyk

5 Sierpień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Gimbal, stabilizacja matrycy a może stabilizacja w postrprodukcji. Zobacz czym różnią się poszczególne techniki i poznaj ich wady oraz zalety.

Trząsący się obraz jeszcze do niedawna był zmorą większości amatorów filmowania. W ostatnim czasie technologia poszła jednak mocno naprzód i otrzymujemy szereg narzędzi, które pozwalają skutecznie ustabilizować materiał z większości urządzeń.

Smartfony i kamery sportowe bazują na zaawansowanej stabilizacji cyfrowej, twórcy pracujący aparatami mają do dyspozycji stabilizację sensora i coraz doskonalsze gimbale, a coraz częściej słyszy się także o wysoce skutecznym stabilizowania materiałów na etapie postprodukcij przy wykorzystaniu danych z czujników żyroskopowych.

Porównanie rodzajów stabilizacji materiałów wideo

Który z tych systemów będzie najlepszy? Gdy dopiero zaczynamy naszą przygodę z filmowaniem, trudno będzie przekonać nam się na własnej skórze o wadach i zaletach każdej z tej technik. Na szczęście zrobiła to za nas ekipa z kanału Syrp Lab, która porównała ze sobą i dokładnie opisała działanie poszczególnych typów stabilizacji.

Na koniec mały spoiler. Najdoskonalszą stabilizację są w stanie zaoferować kamery sferyczne, ale to wcale nie znaczy, że będzie to najlepsza stabilizacja w każdej sytuacji.

Całość możecie przeczytać też w formie artykułu na stronie syrplab.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Perseidy 2022: Jak sfotografować sierpniowy deszcz meteorów?
Perseidy 2022: Jak sfotografować sierpniowy deszcz meteorów?
W noc z 12 na 13 sierpnia 2022 roku przypada maksimum Perseidów, nazywane potocznie nocą spadających gwiazd. Podpowiadamy jak obserwować i uchwycić na zdjęciach to coroczne widowisko.
55
Fotograf w podróży cz. 4 - zainspiruj się!
Fotograf w podróży cz. 4 - zainspiruj się!
Oto garść pomysłów na podróżnicze zdjęcia, które zawsze działają. Wypróbuj te, które podobają Ci się najbardziej, lub potraktuj ten tekst jako swoistą check-listę!
37
Lepsze zdjęcia prosto z aparatu - poradnik ambitnego fotoamatora!
Lepsze zdjęcia prosto z aparatu - poradnik ambitnego fotoamatora!
“Poprawię to w edycji” - to częste, ale zdecydowanie błędne myślenie. Naucz się robić ostre i dobrze naświetlone zdjęcia już w aparacie. Oto garść porad i przydatnych wskazówek dla ambitnych...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)