DJI RS 3 i DJI RS 3 Pro - nowe gimbale o jeszcze większej wydajności i ergonomii

Autor: Redakcja Fotopolis

20 Czerwiec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Trzecia generacja zaawansowanych gimbali wchodzi na rynek. DJI RS 3 i DJI RS 3 Pro mają oferować nowe algorytmy stabilizacji oraz ulepszoną ergonomię i funkcjonalność. Wraz z nimi DJI prezentuje też nowy transmiter.

DJI RS 3 - szybszy i wygodniejszy w działaniu oraz o lepszej ergonomii

Tak w skrócie można scharakteryzować nowy gimbal RS 3 od DJI. Producent podaje, że dzięki ulepszonym algorytmom trzecia generacja RS może zapewnić nawet 20% lepszą stabilizację niż poprzednik.

W najnowszej wersji przeprojektowany został też system blokowania osi i dzięki temu możliwe ma być niemal natychmiastowe rozpoczęcie pracy. Włączenie urządzenia powoduje automatyczne zwolnienie blokad osi i rozłożenie gimbala. Ponowne naciśnięcie przycisku zasilania aktywuje tryb uśpienia, a dłuższe przytrzymanie spowoduje samoistne złożenie i zablokowanie - dzięki temu włączanie, chowanie i przenoszenie urządzenia ma być wyjątkowo szybkie.

Następca RS 2 waży 1.3 kg i może stabilizować zestaw o wadze do 3 kg. W porównaniu do poprzednika zastosowano większy, dotykowy 1.8-calowy kolorowy ekran OLED. Przełącznik trybów pozwala na szybką zmianę stylu pracy, a przednie pokrętło można spersonalizować, aby odpowiadało za ostrość, zoom, lub parametry ekspozycji. Nowy gimbal wykorzystuje również technologię Dual-Mode Bluetooth, dzięki czemu umożliwia bezprzewodowe sterowanie migawką.

DJI RS 3 oferuje też dłuższy czas pracy - do 12 godzin. Akumulator można przy tym ładować w trakcie pracy.

DJI RS 3 Pro - profesjonalnie, ale na lekko

Profesjonalny gimbal DJI RS 3 Pro również wykorzystuje trzecią generację algorytmów RS, by sprostać nawet najbardziej dynamicznych ujęć. Waży jedynie 1,5 kg (wliczając gimbal, 2-warstwowe płytki z szybkozłączkami i akumulator), ale jego udźwig to aż 4,5 kg. Jego ramiona zostały wykonane z włókna węglowego i charakteryzują się wydłużoną konstrukcją.

Nie zabrakło przy tym szybkiego uruchamiania oraz kontrolowania migawki bezprzewodowo dzięki technologii Dual-Mode Bluetooth. Przełącznik na uchwycie pozwala też na łatwe przełączanie trybów pracy. DJI RS 3 Pro wyposażono w kolorowy, dotykowy wyświetlacz OLED o przekątnej 1,8″ oraz nowy, bardziej intuicyjny interfejs użytkownika.

DJI RS 3 Pro obsługuje technologię LiDAR znaną już z Ronina 4D. Został wyposażony w nowy dalmierz LiDAR (RS), który może wyświetlić do 43 200 punktów pomiarowych i wyróżnia się zasięgiem do 14 m. Ma także wbudowaną kamerę z ekwiwalentem ogniskowej 30 mm i polem widzenia (FOV) 70°. Obsługuje 2 tryby pracy - Wide i Spot. Poza tym nowy silnik regulacji ostrości DJI RS Focus Motor (2022) ma 3 razy większy moment obrotowy i poziom głośności zredukowany do 50%. Jest też bardzo prosty w montażu. Ponadto połączenie dalmierza LiDAR i nowego silnika Focus Motor pozwala korzystać z autofokusa nawet na ręcznych obiektywach.

ActiveTrack Pro trzeciej generacji odczytuje teraz obrazy bezpośrednio z kamery dalmierza LiDAR - nie trzeba korzystać z transmitera Ronin Image Transmitter (wcześniej znanego pod nazwą Ronin RavenEye Image Transmitter). Co więcej, można bezpośrednio kadrować i monitorować wybrane obiekty z poziomu ekranu dotykowego DJI RS 3 Pro. Ponadto opóźnienie transmisji na żywo zostało zmniejszone do zaledwie około 40 ms.

DJI Video Transmiter - podgląd i sterowanie zdalne

To pierwszy niezależny bezprzewodowy kontroler firmy DJI z 7-calowym wyświetlaczem o jasności 1500 nitów. Dzięki technologii O3 Pro, którą można znaleźć w Mavic 3, przesyła wideo w 1080p/60p przy zasięgu ponad 6 km. Może pracować na dużych i złożonych zestawach filmowych, wysyłając sygnał do dziesięciu urządzeń.

Ile kosztują nowe produkty DJI?

W zależności od zestawu cena DJI RS 3 zaczyna się od 2750 zł. Natomiast DJI RS 3 Pro w wersji podstawowej kosztuje 4300 zł.

DJI Transmission będzie dostępny w sprzedaży od września. Pełny zestaw z transmiterem i monitorem ma kosztować 2499 dolarów.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Godox Knowled M600R - głowica LED RGBW dla profesjonalistów
Godox Knowled M600R - głowica LED RGBW dla profesjonalistów
Godox M600R to pierwsza kolorowa lampa RGBW w profesjonalnej serii Knowled. Jej główne zalety to duża moc, bardzo szeroki zakres temperatur barwowych i wszechstronność pracy.
6
4 TB pojemności lub 650 MB/s w zapisie - SanDisk prezentuje nowe karty SD
4 TB pojemności lub 650 MB/s w zapisie - SanDisk prezentuje nowe karty SD
Podczas tegorocznych targów NAB Western Digital zaprezentowało szereg nowych produktów z oferty SanDisk. To między innymi nowe superszybkie karty SD Express, nośniki o rekordowej...
5
DJI RS 4 i RS 4 PRO - więcej możliwości i wygodniejsza praca
DJI RS 4 i RS 4 PRO - więcej możliwości i wygodniejsza praca
DJI zaprezentowało najnowsza generację gimbali z serii Ronin. Seria RS 4 to między innymi jeszcze lepsza stabilizacja, wygodniejsze wyważanie, łatwe przepinanie aparatu do pracy w...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)