System VC w stałkach Tamron – Jak sprawdza się w praktyce?

Autor:

11 Maj 2016
Artykuł na: 6-9 minut

Wbudowana stabilizacja to nie tylko większa szansa na nieporuszone zdjęcia w słabym świetle, ale - o czym często zapominamy - również zauważalnie lepszą jakość obrazu. Sprawdziliśmy, jak technologia VC sprawdza się w nowej linii jasnych stałek Tamron!

Do niedawna wbudowana optyczna stabilizacja była przede wszystkim sposobem na zrekompensowanie mniejszej jasności optyki. Firmy szybko zorientrowały się, że efektywny stabilizator pozwoli im wprowadzać na rynek obiektywy ciemniejsze, ale jednocześnie mniejsze i znacznie tańsze w produkcji. Wiele popularnych zoomów wiodących producentów debiutowało więc ostatnio w wersji f/4 (zamiast f/2,8) ale z dopiskiem IS czy VR w nazwie. Nie wszystkim oczywiście taki ruch się spodobał, bo choć zyskaliśmy nawet 2-3 EV pod względem czasów migawki, tracimy jednocześnie małą głębię ostrości, charakterystyczną dla jasnej optyki.

Wprowadzenie optycznych systemów stabilizacji w jasnych stałkach wydaje się być zupełnie nową ideą. Nie musimy wybierać pomiędzy dużym otworem względnym przysłony a stabilizacją, możemy cieszyć się zaletami obu rozwiązań. W efekcie wykonujemy nieporuszone zdjęcia na jeszcze krótszych czasach lub przy ISO niższym aż o kilka działek. A to może już oznaczać realnie lepszą jakość obrazu!

Pierwszą firmą, która zdecydowała się na takie rozwiązanie, jest popularny producent optyki - firma Tamron. Do niedawna kojarzona była głównie z długimi spacerzoomami, wyróżniającymi się bardzo szerokim zakresem ogniskowych i właśnie wydajnym systemem stabilizacji VC. Teraz optyczna stabilizacje jest jednym z atutów najnowszej linii obiektywów stałoogniskowych tego producenta. W tej chwili dostępne są 4 modele:

Postanowiliśmy przekonać się, jaki wpływ na jakość zdjęć ma system stabilizacji, a do testów wykorzystamy przede wszystkim najnowszy portretowy model Tamron SP 85 mm f/1.8 Di VC USD.

Poprzednia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Panasonic Lumix S5 II vs S5 IIX - który wybrać?
Panasonic Lumix S5 II vs S5 IIX - który wybrać?
W styczniu Panasonic zaprezentował dwa bliźniaczo podobne aparaty fotograficzne. Czym różnią się modele Lumix S5II i Lumix S5 II. W tym artykule omawiamy wszystkie...
11
Obiektywy Sigma DC DN - najlepsze szkła AF do aparatów APS-C
Obiektywy Sigma DC DN - najlepsze szkła AF do aparatów APS-C
Segment aparatów APS-C nabiera wiatru w żagle, jednak nadal podstawowym problemem jest niewielka dostępność jasnych systemowych obiektywów. Na ratunek przychodzi Sigma z katalogiem...
16
Jak zacząć filmować? Cz. 1: wybór sprzętu i garść pojęć, które musisz znać
Jak zacząć filmować? Cz. 1: wybór sprzętu i garść pojęć, które musisz znać
O zróżnicowanych parametrach, jakie oferują dziś filmujące aparaty oraz o tym, co jest tak naprawdę ważne, by tworzyć kreatywne treści wideo, pisze Michał Leja, wykładowca Akademii Nikona....
25