Zhiyun Fiveray F100 i M40 - superkompaktowe i supermocne lampy LED. W tym segmencie trudno o konkurencję

Autor: Maciej Luśtyk

24 Listopad 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Chińczycy kolejny raz zaskakują. Tym razem producent znany z gimbali zaprezentował nowe wygodne panele oświetleniowe F100 i M40, które łącza kompaktowe wymiary z naprawdę dużą mocą.

Wszyscy kochamy małe i poręczne lampy. Problem z tym, że zwykle dysponują one niewielką mocą i często okazują się zbyt słabe do wielu zastosowań. Zmienić chce to Zhiyun, producent znany głównie z produkcji gimbali, który zaprezentował nowe lampy z serii Fiveray, mogące pochwalić się imponującą specyfikacją.

Modele Zhiyun Fiveray F100 oraz Fiveray M40 to wariacja na temat tub/mieczy świetlnych oraz lamp kieszonkowych, czyli oświetlenia kierowanego do hobbystów i zawodowców średniego szczebla. Obydwie odznaczają się dużą funkcjonalnością i mocą, jakiej zwykle nie spotykamy w tego rodzaju lampach. Według producenta było to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego aktywnego systemu chłodzenia DynaVort Cooling. Zobaczmy jednak co obydwie lampy mają do zaoferowania w zakresie światła.

Zhiyun Fiveray F100 - miecz świetlny LED na każdą okazję

Mocniejsza z nowych lamp, Zhiyun Fiveray F100, oferuje podłużny panel LED o długości ok. 35 cm (długość całej lampy to 50 cm), który może pochwalić się mocą 100 W, co przełoży się na maksymalne natężenie 2300 lux w odległości 1 m (w trybie CCT, przy temperaturze 4000K). Lampa może pracować w zakresie temperatur 2700K-6200K, oferuje wysokie współczynniki reprodukcji barw CRI ≥ 96 i TLCI ≥ 97 i pozwoli wyświetlić dowolne kolory z palety RGB. Mamy też popularny tryb efektów specjalnych (m.in. świeczka, światło kineskopu telewizyjnego czy ogniska)

Dość ciekawą funkcją jest fakt, że lampa oferuje wbudowane wrota z reflektorami. Poza tym wygodnie prezentuje się możliwość stałego zasilania (DC 12 V) oraz opcja ładowania lampy przez USB-C (także podczas pracy). W pełni naładowany, model Fiveray F100 pozwoli na około 30 min. pracy z pełną mocą.

Zhiyun Fiveray M40 - mały kolos

Kompaktowa lampa Zhiyun Fiveray M40 to prawdopodobnie jeden z najmocniejszych kieszonkowych LED-ów, jakie kiedykolwiek widzieliśmy. Oferując maksymalną moc 40W, lampa może pochwalić się maksymalnym natężeniem światła wynoszącym 1050 lux w odległości 1 m (przy temperaturze 4300K). To jasność porównywalna z 1 generacją lamp Rotolight Neo. Do tego tak samo wysokie współczynniki CRI i TLCI jak w modelu F100, opcja świecenia kolorami z palety RGB i podobny czas pracy (29 min. z pełną mocą).

Wygodną pracę z lampą ułatwi sterowanie oparte o pokrętła oraz wbudowana ramka z gwintami statywowymi, która umożliwi komfortowe pozycjonowanie lampy. Przy tym wszystkim nie rozumiemy jedynie dlaczego producent nie pomyślał o możliwości wygodnego zamocowania lampy na aparacie, w osi optycznej obiektywu. Obecne Fiveray M40 wydaje się świetną lampą do doświetlania domowego studia do vlogów czy niewielkich scen i wywiadów w terenie, ale przez brak mocowania kamerowego traci nieco na uniwersalności.

Cena i dostępność

Lampy Zhiyun Fiveray F100 i M40 debiutują w cenach kolejno 249 dolarów (ok 1120 zł) i 99 dolarów (ok. 450 zł).

Polskich cen na razie nie znamy, ale biorąc pod uwagę dostępny u nas wcześniejszy model Fiveray F100C (aktualna cena 1290 zł) polskie ceny nie powinny znacznie odbiegać od podanego wyżej przelicznika.

Więcej informacji znajdziecie na stronie zhiyun-tech.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
DJI prezentuje przenośne stacje zasilania - nawet do 60 ładowań aparatu lub smartfona
DJI prezentuje przenośne stacje zasilania - nawet do 60 ładowań aparatu lub smartfona
DJI poszerza swoją działalność. Chińczycy pokazali właśnie swoje pierwsze przenośne stacje zasilające, która ułatwią ładowanie baterii i zasilanie sprzętu elektronicznego w terenie....
5
Angelbird MatchPack - zestawy kart dopasowane wydajnością do Twojego aparatu
Angelbird MatchPack - zestawy kart dopasowane wydajnością do Twojego aparatu
Firma Angelbird przedstawia nową edycję zestawów kart pamięci Match Pack. Stworzone z myślą o profesjonalistach w branży fotograficznej i filmowej, mają zapewnić maksymalną wydajność i...
1
Konkurs i promocje na dymiarki PMI. Zrób zdjęcie z użyciem SmokeNINJA lub SmokeGENIE i zgarnij nagrody o wartości 10 tys. dolarów
Konkurs i promocje na dymiarki PMI. Zrób zdjęcie z użyciem SmokeNINJA lub SmokeGENIE i zgarnij...
Focus Nordic informuje o konkursie dla użytkowników dymiarek PMI. Na czas wydarzenia urządzenia SmokeNINJA i SmokeGENIE objęte zostały także specjalnymi promocjami.
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)