Chcesz zacząć vlogować? Wystarczy smartfon i dobry mikrofon

Autor: Redakcja Fotopolis

17 Wrzesień 2021
Artykuł na: 6-9 minut

Aby rozpocząć przygodę z vlogami, nie jest ci potrzebny aparat. Pokazujemy, jak zbudować poręczny smartfonowy zestaw do wideo przy pomocy różnego rodzaju mikrofonów i kompaktowych uchwytów.

Rynek wideo przeżywa aktualnie błyskawiczny rozwój. Co i rusz przekraczane są kolejne bariery w zakresie specyfikacji kamer i aparatów, a cały segment coraz bardziej się demokratyzuje, stale obniżając próg wejścia dla twórców, którzy chcą zająć się filmowaniem. Materiały, do których realizacji jeszcze kilka lat temu potrzebowalibyśmy profesjonalnej kamery filmowej, dziś jesteśmy w stanie z powodzeniem stworzyć przy pomocy aparatu ze średniej półki czy nawet... smartfona. Dostępność sprzętu spopularyzowała też vlogi, które stały się dominującym formatem na platformach wideo.

Żeby zacząć nagrywać ciekawe filmy, nie potrzebujesz ani aparatu ani gimbala. Najważniejszy jest dobry dźwięk

Wszystko to oczywiście zauważają producenci, którzy coraz chętniej dopasowują swoją ofertę do potrzeb tego typu twórców. Tylko czy w momencie, gdy każdy z nas ma w kieszeni całkiem niezłą kamerę ze świetną stabilizacją, aparat jest nam w ogóle potrzebny? Wszystko zależy od potrzeb. Jeśli nastawiacie się na wysokiej jakości filmy reklamowe, czy skomplikowane ujęcia z płytką głębią ostrości, bez dobrego obiektywu, aparatu i gimbala raczej się nie obejdzie. Gdy jednak naszym celem jest tworzenie materiałów terenowych, vlogów w domowym studiu czy prostych treści poradnikowych - z powodzeniem wystarczy nam smartfon, apka do manualnej kontroli parametrów wideo i… dobry mikrofon.

Choć na początku może nie wydawać się to oczywiste, za profesjonalną „jakość” materiałów wideo w ogromnej mierze opowiada właśnie odpowiednio zrealizowany dźwięk. Niestety nie zapewni nam go wbudowany mikrofon w prawie żadnym smartfonie czy aparacie. Konieczne będzie więc wyposażenie się w odpowiedni mikrofon zewnętrzny. Jaki mikrofon do smarfona wybrać? Wybór rozwiązań audio może przytłoczyć laików, dlatego podpowiadamy, jaki rodzaj mikrofonu sprawdzi się w konkretnych zastosowaniach.

Przykładowe zestawy do realizacji vlogów smartfonem opisujemy na podstawie zestawów Mobile Kit renomowanej firmy Sennheiser, które naszym zdaniem, oprócz wysokiej jakości kompaktowych mikrofonów, oferują także bardzo praktyczny uchwyt na smartfona. Pozwoli on zamocować telefon zarówno w orientacji poziomej, jak i pionowej, a także - co bardzo ważne - oferuje stopkę na akcesoria i 4 standardowe gwinty 1/4”, do których w razie potrzeby przymocujemy dodatkowe urządzenia (np. opcjonalne oświetlenie LED).

W prosty sposób za jego pomocą możemy więc stworzyć gotowy filmowy rig. Co więcej, spód uchwytu odpowiada stopce w standardzie Arca-Swiss, dzięki czemu, w razie potrzeby cały zestaw błyskawicznie wepniemy do większości większych statywów, zamiast stopki. W każdym zestawie otrzymujemy też wygodny, lekki i kompaktowy statyw Manfrotto Pixi z głowicą kulową, który posłuży także za uchwyt do trzymania całego zestawu w ręce.

Poniższe zestawy podzieliliśmy względem ceny i potencjalnych zastosowań.

Sennheiser XS Lav USB-C Mobile Kit - do podcastów i prostych vlogów

Najbardziej podstawowy i najtańszy z mobilnych zestawów Sennheiser, co nie oznacza, że mniej praktyczny. Mikrofony krawatowe to nadal branżowy standard w przypadku chęci rejestrowania wypowiedzi, które dobrze izolowane są od dźwięków otoczenia. Doskonale sprawdzi się więc do nagrywania podcastów, jak i vlogów w terenie, gdy nie chcemy, by naszą wypowiedź nadmiernie zakłócały dźwięki tła. Sprawdzi się też przy nagrywania wypowiedzi z offu, pod które chcielibyśmy później podłożyć muzykę.

Oferowany w zestawie mikrofon XS Lav ma średnicę tylko 1,5 mm i oferuje niski poziom szumów na poziomie 32 dB. Z kolei kabel o długości 2 metrów pozwoli na dosyć swobodne poruszanie się w kamerą w terenie i wygodne ustawienie smartfona w domowym studiu.

Mikrofon wyposażony jest w złącze USB-C, za pomocą którego podłączymy go do większości współczesnych smartfonów. W przypadku iPhone’ów konieczna będzie prosta przejściówka z USB-C na złączę Lightning.

Cena: 459 zł

Sennheiser MKE 200 Mobile Kit - z uniwersalnym mikrofonem dla vlogera

Zestaw z miniaturowym mikrofonem pojemnościowym MKE 200 to uniwersalna propozycja dla osób, które chcą, by oprócz dobrej jakości wypowiedzi na filmie były zarejestrowane także dźwięki otoczenia. Jednym słowem dla wszystkich, którzy realizują vlogi i materiały tematyczne w terenie i szukają jak najbardziej mobilnego urządzenia, będącego w stanie zarejestrować dobry dźwięk w różnych warunkach. Rejestrator oferuje charakterystykę superkardioidalną i obsługuje częstotliwości w zakresie 40 Hz - 20 kHZ, z czułością do - 33 dBV/Pa.

Unikalną cechą mikrofonu jest system tłumienia drgań wbudowany bezpośrednio w obudowę, dzięki czemu całość może być dużo mniejsza (i wytrzymalsza) od konkurencyjnych konstrukcji, zachowując jednocześnie wysoką jakość dźwięku. W zestawie otrzymujemy także osłonę przeciwwiatrową, tłumiącą zakłócenia spowodowane przez podmuchy powietrza.

Mikrofon podłączany jest za pomocą kabli miniJack 3,5 mm TRS/TRRS. W przypadku smartfonów bez złącza słuchawkowego konieczna będzie prosta przejściówka na UBS-C lub Lightning.

Cena zestawu: 599 zł

Sennheiser MKE 400 Mobile Kit - smartfonowe vlogowanie z mikrofonem gotowym na wszystko

Zestaw dla osób, które chcą ze smartfonowych produkcji wycisnąć jak najwięcej, realizując nie tylko proste vlogi, ale także bardziej zaawansowane materiały z perfekcyjnym dźwiękiem w każdych warunkach. MKE 400 to nowa generacja bardzo popularnego, zaawansowanego pojemnościowego mikrofonu kierunkowego, montowanego do gorącej stopki kamery bądź aparatu (lub jak w tym wypadku, do zimnej stopki smartfonowego mocowania Sennheiser). Tym razem jeszcze mniejsza i bardziej praktyczna.

Podobnie jak model MKE 200, tak i MKE 400 oferuje wbudowany system tłumienia drgań. Mikrofon może pochwalić się też pasmem przenoszenia 50-20000 Hz, ale co najważniejsze oferuje duże możliwości w zakresie kontroli i monitorowania dźwięku. Otrzymujemy opcję regulacji czułości w zakresie - 23, -42 i -62 dB, a także filtr dolnoprzepustowy, co pozwoli dostosować wzmocnienie do różnych warunków i zastosowań, a także odciąć niskie, zakłócające nagrania tony (np. w przypadku filmowania na ulicy). Co więcej, mikrofon oferuje także złącze słuchawkowe, pozwalające na wygodne monitorowanie sygnału audio. Głośnością „podglądu” możemy sterować za pomocą przycisków na obudowie. Mocno kierunkowa charakterystyka sprawdzi się także w przypadku chęci zarejestrowania czystego dźwięku obiektów znajdujących się w nieco większej odległości od aparatu.

Mikrofon MKE 400 również podłączany jest za pomocą kabli miniJack 3,5 mm TRS/TRRS, co może oznaczać konieczność wyposażenia się w przejściówki.

Cena zestawu: 1095 zł

Sennheiser XSW-D Portable Lav Mobile Kit - z bezprzewodowyn mikrofonem dla wymagających

Najdroższa, ale też najbardziej specjalistyczna wersja mobilnego zestawu do vlogowania Sennheiser. Mikrofon XSW-D Portable Lav to kompaktowa alternatywa dla mikroportu, czyli bezprzewodowego systemu audio wyposażonego w mikrofon krawatowy.

To rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą wykorzystać wszystkie korzyści mikrofonu typu Lavalier, nie chcąc być jednocześnie ograniczeni kablami. Rozwiązanie to doskonale nada się do rejestracji wszelkich materiałów, gdy chcemy nagrywać dobrze izolowane wypowiedzi, znajdując się od aparatu dalej, niż na odległość ręki. Bezprzewodowy mikrofon świetnie sprawdzi się także do nagrywania wywiadów terenowych czy sond ulicznych.

Bezprzewodowy system XSW-D oferuje zasięg do 75 m, a wbudowana bateria wystarczy na 5 godzin ciągłej pracy. Sam mikrofon krawatowy ME 2-II ma do zaoferowania pasmo przenoszenia 50-18000 Hz i szumy na poziomie 36 dB. Warto też nadmienić, że jest to wyższej jakości mikrofon krawatowy niż w podstawowym zestawie XS Lav.

Cena zestawu: 1642 zł

Artykuł powstał we współpracy z firmą Sennheiser

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Nie czekaj na X100VI - oto 5 świetnych aparatów Fujifilm, które możesz mieć już dziś
Nie czekaj na X100VI - oto 5 świetnych aparatów Fujifilm, które możesz mieć już dziś
Fujifilm X100VI bije rekordy popularności jako najlepiej „przedsprzedany” aparat w historii. Zanim jednak damy się ponieść emocjom i złożymy preorder z niewiadomą datą dostawy, warto...
27
Jak ułatwić sobie życie? Nietypowe akcesoria fotograficzne Nitecore
Jak ułatwić sobie życie? Nietypowe akcesoria fotograficzne Nitecore
Marka Nitecore może być kojarzona z urządzeniami, z których korzystają służby wojskowe czy policja. W swojej ofercie ma jednak akcesoria, które doskonale sprawdzą się w rękach fotografów i...
8
Jaki plecak fotograficzny do 1000 zł? Przegląd rynku (2024)
Jaki plecak fotograficzny do 1000 zł? Przegląd rynku (2024)
Sprzęt fotograficzny jest drogi i często delikatny, należy więc o niego dbać także podczas transportu. Oto nasza selekcja najciekawszych i przystępnych cenowo modeli dostępnych na...
29
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)