Grand Press Photo jest obecnie najważniejszym i największym w Polsce konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską. Przewodniczącym jury jest co roku laureat World Press Photo, a członkami jury są uznani fotoreporterzy i fotoedytorzy z kraju i zagranicy.
Kategorie otrzymują angielskie nazwy. Jest ich też więcej
Wzorem lat ubiegłych fotografie można zgłaszać zarówno w kategorii zdjęć pojedynczych, jak i fotoreportaży, zauważamy jednak duże przetasowanie w rodzaju i liczbie kategorii konkursowych. Widać m.in. większy nacisk na typowy reportaż, po zeszłorocznym oburzeniu wśród fotografów powróciła też kategoria poświęcona zdjęciom sportowym i kulturze. Do tego kategorię poświęconą środowisku rozbito tym razem na dwie bardziej ukierunkowane kategorię, a w sekcji pojedynczej pojawiła się także dość otwarta kategoria Own Vision.
Poznaliśmy laureatów największego polskiego konkursu fotografii prasowej. Najlepszą fotografią zostało uznane zdjęcie Adama Lacha, wykonane podczas zeszłorocznych protestów antyrządowych. Zobaczcie wszystkie nagrodzone prace. [Czytaj także]
Mamy nadzieję, że to zapowiedź dobrych zmian w konkursie GPP. Szkoda jedynie, że w tegorocznym regulaminie nie pojawiają się kwoty przyznawane za zdobycie poszczególnych nagród. W poprzednich edycjach główny zwycięzca konkursu mógł liczyć na 10 000 zł. W tym roku, póki co pozostaje to zagadką.
W grupie zdjęć pojedynczych (Single) ustanowiono kategorie: Current Events; Climate, Responsibility; People; Culture, Hobby, Sport; Own Vision. Fotoreportaże (Stories) można zgłaszać w kategoriach: Current Events; Climate, Responsibility; People. Dla fotografów realizujących dłuższe projekty przeznaczona jest specjalna kategoria: Documentary Project.
Osobna sekcja dla młodych fotografów i twórców photobooków
Już po raz czwarty jury Grand Press Photo poszukiwać będzie też młodych talentów na rynku fotografii reporterskiej, w tym prasowej i dokumentalnej. Fotografów mających już dorobek fotograficzny, ale którzy nie ukończyli 26. roku życia i nie startowali dotąd w konkursie Grand Press Photo, zapraszamy do kategorii Young Poland. Zdjęcia i/lub fotoreportaże zgłaszane w tej kategorii muszą reprezentować fotografię reporterską. W obu grupach mogą zostać przyznane: Nagroda Główna i Wyróżnienie.
W ramach GPP organizowany jest również konkurs Photo Book na najlepsze książki fotograficzne wydane po raz pierwszy w 2021 roku. Zwycięzca otrzyma nagrodę Photo Book of the Year 2021.
Jak aplikować?
W tegorocznej edycji oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2021 roku a 31 marca 2022 roku. Termin zgłaszania prac upłynie 5 kwietnia br.
Prace do Grand Press Photo 2022 organizator przyjmuje wyłącznie drogą elektroniczną. Regulamin konkursu, opisy kategorii, porady dotyczące edycji i zgłaszania zdjęć oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie www.grandpressphoto.pl
Laureatów poznamy w maju 2022 roku.
(fot. okładkowa: Adam Lach, Grand Prix w konkursie Grand Press Photo 2021)