Konkurs Grand Press Photo 2022 - ostatni dzwonek na zgłoszenie

Autor: Maciej Luśtyk

4 Kwiecień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Do wtorku 5 kwietnia, można zgłaszać zdjęcia, reportaże, projekty dokumentalne oraz książki fotograficzne do konkursu Grand Press Photo 2022. W tegorocznej edycji dokonano widocznych zmian w kategoriach konkursowych.

Grand Press Photo jest obecnie najważniejszym i największym w Polsce konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską. Przewodniczącym jury jest co roku laureat World Press Photo, a członkami jury są uznani fotoreporterzy i fotoedytorzy z kraju i zagranicy.

Kategorie otrzymują angielskie nazwy. Jest ich też więcej

Wzorem lat ubiegłych fotografie można zgłaszać zarówno w kategorii zdjęć pojedynczych, jak i fotoreportaży, zauważamy jednak duże przetasowanie w rodzaju i liczbie kategorii konkursowych. Widać m.in. większy nacisk na typowy reportaż, po zeszłorocznym oburzeniu wśród fotografów powróciła też kategoria poświęcona zdjęciom sportowym i kulturze. Do tego kategorię poświęconą środowisku rozbito tym razem na dwie bardziej ukierunkowane kategorię, a w sekcji pojedynczej pojawiła się także dość otwarta kategoria Own Vision.

Przeczytaj także:
Grand Press Photo - zobacz zdjęcia zeszłorocznych zwycięzców

Poznaliśmy laureatów największego polskiego konkursu fotografii prasowej. Najlepszą fotografią zostało uznane zdjęcie Adama Lacha, wykonane podczas zeszłorocznych protestów antyrządowych. Zobaczcie wszystkie nagrodzone prace. [Czytaj także]

Mamy nadzieję, że to zapowiedź dobrych zmian w konkursie GPP. Szkoda jedynie, że w tegorocznym regulaminie nie pojawiają się kwoty przyznawane za zdobycie poszczególnych nagród. W poprzednich edycjach główny zwycięzca konkursu mógł liczyć na 10 000 zł. W tym roku, póki co pozostaje to zagadką.

W grupie zdjęć pojedynczych (Single) ustanowiono kategorie: Current Events; Climate, Responsibility; People; Culture, Hobby, Sport; Own Vision. Fotoreportaże (Stories) można zgłaszać w kategoriach: Current Events; Climate, Responsibility; People. Dla fotografów realizujących dłuższe projekty przeznaczona jest specjalna kategoria: Documentary Project.

Osobna sekcja dla młodych fotografów i twórców photobooków

Już po raz czwarty jury Grand Press Photo poszukiwać będzie też młodych talentów na rynku fotografii reporterskiej, w tym prasowej i dokumentalnej. Fotografów mających już dorobek fotograficzny, ale którzy nie ukończyli 26. roku życia i nie startowali dotąd w konkursie Grand Press Photo, zapraszamy do kategorii Young Poland. Zdjęcia i/lub fotoreportaże zgłaszane w tej kategorii muszą reprezentować fotografię reporterską. W obu grupach mogą zostać przyznane: Nagroda Główna i Wyróżnienie.

W ramach GPP organizowany jest również konkurs Photo Book na najlepsze książki fotograficzne wydane po raz pierwszy w 2021 roku. Zwycięzca otrzyma nagrodę Photo Book of the Year 2021.

Jak aplikować?

W tegorocznej edycji oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2021 roku a 31 marca 2022 roku. Termin zgłaszania prac upłynie 5 kwietnia br.

Prace do Grand Press Photo 2022 organizator przyjmuje wyłącznie drogą elektroniczną. Regulamin konkursu, opisy kategorii, porady dotyczące edycji i zgłaszania zdjęć oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie www.grandpressphoto.pl

Laureatów poznamy w maju 2022 roku.

(fot. okładkowa: Adam Lach, Grand Prix w konkursie Grand Press Photo 2021)

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Zastanawiacie się jak powstają zapierające dech w piersiach zdjęcia, które możemy oglądać na łamach National Geographic? W marcu na platformie Disney+ zadebiutuje nowy serial...
16
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Mogłoby się wydawać, że aktualny sposób pracy z obrazem jest optymalny i nie zmieni się nigdy. Nowy projekt Apple i Uniwersytetu Kalifornijskiego to pomysł na interfejs nowego typu,...
27
Rynek aparatów w 2023 roku - uspokojenie trendów, stały wzrost i nowe przeszkody
Rynek aparatów w 2023 roku - uspokojenie trendów, stały wzrost i nowe przeszkody
Po mocnym odbiciu w 2022 roku, rynek aparatów fotograficznych kontynuuje pozytywny trend i się stabilizuje. To dobra prognoza na najbliższe lata, choć te mogą przynieść też masę...
17
Powiązane artykuły