Konkurs Grand Press Photo 2022 - ostatni dzwonek na zgłoszenie

Autor: Maciej Luśtyk

4 Kwiecień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Do wtorku 5 kwietnia, można zgłaszać zdjęcia, reportaże, projekty dokumentalne oraz książki fotograficzne do konkursu Grand Press Photo 2022. W tegorocznej edycji dokonano widocznych zmian w kategoriach konkursowych.

Grand Press Photo jest obecnie najważniejszym i największym w Polsce konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską. Przewodniczącym jury jest co roku laureat World Press Photo, a członkami jury są uznani fotoreporterzy i fotoedytorzy z kraju i zagranicy.

Kategorie otrzymują angielskie nazwy. Jest ich też więcej

Wzorem lat ubiegłych fotografie można zgłaszać zarówno w kategorii zdjęć pojedynczych, jak i fotoreportaży, zauważamy jednak duże przetasowanie w rodzaju i liczbie kategorii konkursowych. Widać m.in. większy nacisk na typowy reportaż, po zeszłorocznym oburzeniu wśród fotografów powróciła też kategoria poświęcona zdjęciom sportowym i kulturze. Do tego kategorię poświęconą środowisku rozbito tym razem na dwie bardziej ukierunkowane kategorię, a w sekcji pojedynczej pojawiła się także dość otwarta kategoria Own Vision.

Przeczytaj także:
Grand Press Photo - zobacz zdjęcia zeszłorocznych zwycięzców

Poznaliśmy laureatów największego polskiego konkursu fotografii prasowej. Najlepszą fotografią zostało uznane zdjęcie Adama Lacha, wykonane podczas zeszłorocznych protestów antyrządowych. Zobaczcie wszystkie nagrodzone prace. [Czytaj także]

Mamy nadzieję, że to zapowiedź dobrych zmian w konkursie GPP. Szkoda jedynie, że w tegorocznym regulaminie nie pojawiają się kwoty przyznawane za zdobycie poszczególnych nagród. W poprzednich edycjach główny zwycięzca konkursu mógł liczyć na 10 000 zł. W tym roku, póki co pozostaje to zagadką.

W grupie zdjęć pojedynczych (Single) ustanowiono kategorie: Current Events; Climate, Responsibility; People; Culture, Hobby, Sport; Own Vision. Fotoreportaże (Stories) można zgłaszać w kategoriach: Current Events; Climate, Responsibility; People. Dla fotografów realizujących dłuższe projekty przeznaczona jest specjalna kategoria: Documentary Project.

Osobna sekcja dla młodych fotografów i twórców photobooków

Już po raz czwarty jury Grand Press Photo poszukiwać będzie też młodych talentów na rynku fotografii reporterskiej, w tym prasowej i dokumentalnej. Fotografów mających już dorobek fotograficzny, ale którzy nie ukończyli 26. roku życia i nie startowali dotąd w konkursie Grand Press Photo, zapraszamy do kategorii Young Poland. Zdjęcia i/lub fotoreportaże zgłaszane w tej kategorii muszą reprezentować fotografię reporterską. W obu grupach mogą zostać przyznane: Nagroda Główna i Wyróżnienie.

W ramach GPP organizowany jest również konkurs Photo Book na najlepsze książki fotograficzne wydane po raz pierwszy w 2021 roku. Zwycięzca otrzyma nagrodę Photo Book of the Year 2021.

Jak aplikować?

W tegorocznej edycji oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2021 roku a 31 marca 2022 roku. Termin zgłaszania prac upłynie 5 kwietnia br.

Prace do Grand Press Photo 2022 organizator przyjmuje wyłącznie drogą elektroniczną. Regulamin konkursu, opisy kategorii, porady dotyczące edycji i zgłaszania zdjęć oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie www.grandpressphoto.pl

Laureatów poznamy w maju 2022 roku.

(fot. okładkowa: Adam Lach, Grand Prix w konkursie Grand Press Photo 2021)

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
DPReview znika z sieci. Podziękujcie Amazonowi
DPReview znika z sieci. Podziękujcie Amazonowi
Po 25 latach działalności swoje podwoje zamyka jeden z największych i najbardziej uznanych serwisów internetowych poświęconych fotografii. Zamknięcie strony towarzyszy...
0
HeadshotPro - usługa AI, która chce zastąpić fotografów portretowych
HeadshotPro - usługa AI, która chce zastąpić fotografów portretowych
Rozwiązania AI wkradają się w rynek fotograficzny w zastraszającym tempie. Nowy serwis HeadshotPro obiecuje wygenerowanie profesjonalnie wyglądających fotografii typu...
7
Zdjęcie AI nagrodzone w Sony World Photography Awards 2023
Zdjęcie AI nagrodzone w Sony World Photography Awards 2023
Niedopatrzenie czy celowy wybór, będący znakiem naszych czasów? Sony World Photography Awards jest pierwszym wysokiej rangi konkursem fotograficznym, który...
21
Powiązane artykuły