Nagrody za najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2013 roku wręczone!

Autor: Michał Sułkiewicz

11 Grudzień 2013
Artykuł na: 6-9 minut
Dzisiaj wręczyliśmy najważniejsze w branży nagrody za najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne. Już dziewiąty raz czytelnicy fotopolis.pl wybrali swoich faworytów. Zobaczcie kto zdobył statuetki! Dorzuciliśmy klip wideo!

Jak co rok w październiku z okazji urodzin fotopolis.pl głosujemy na najlepsze produkty, innowacje i wydarzenia fotograficzne mijającego roku. W tym roku, uznając wreszcie fakt, że najpopularniejszym aparatem pod względem liczby wykonywanych zdjęć stał się smarfon, nasz plebiscyt wzbogacił się o kategorię smartfon fotograficzny roku. Dzięki temu czytelnicy fotopolis.pl mogą nagrodzić także producentów smartfonów, którzy starają się aby ich telefony robiły zdjęcia jak najlepszej jakości. W tym roku już po ogłoszeniu głosowania, spotkało nas parę niespodziewanych premier ciekawych modeli aparatów. Nie chcieliśmy jednak przerywać głosowania, żeby nie zaburzać jego przebiegu. Postanowiliśmy więc, że premiery pokazane po 7 października 2013 roku zostaną dołączone do plebiscytu w przyszłym roku.

Podczas trwania plebiscytu czytelnicy fotopolis.pl oddali prawie 7000 głosów (to sporo, ale nieco mniej niż w zeszłym roku) i w poszczególnych kategoriach wybrali następujących zwycięzców:

Najlepszy aparat systemowy 2013 roku: Nikon D7100

Ta, niegdyś dominująca kategoria obejmująca lustrzanki i dalmierzowce bardzo nam się skurczyła. Z zaledwie kilku zeszłorocznych premier lustrzanek wybraliście model Nikon D7100 liczbą głosów 2535. Jak widać solidny, nierewolucyjny następca bestsellera (w tym wypadku D7000) zawsze może liczyć na uznanie rynku. Na drugim miejscu znalazł się Canon 70D - 1246 głosy, a na trzecim Pentax K-50, który otrzymał 750 głosów.

W zeszłym roku zwycięzcą był Nikon D800, a więc jest to drugie z rzędu zwycięstwo Nikona w tej kategorii.

Najlepszy aparat bezlusterkowy 2013 roku: Olympus OM-D E-M1

Aparaty "bezlusterkowe" to teraz gorąca kategoria. W tym roku mieliśmy sporo premier, a czytelnicy mogli wybierać spośród naprawdę wielu świetnych modeli, a już wiemy, że przyszły rok nie będzie gorszy. Tę kategorię, ze sporą przewagą głosów wygrał Olympus OM-D E-M1, na którego głosowało 1120 osób. Trzeba przyznać, że nowy OM-D był od początku faworytem. Producent wyposażył go w co tylko ma najlepsze, dołożył profesjonalne szkła i rzucił do walki z lustrzankami. Czytelnicy docenili zarówno jakość produktu, jak i odwagę producenta. Następny w kolejności Sony NEX-5T zdobył już tylko 488 głosów, a na trzecim miejscu podium wylądował Fujifilm X-M1 z liczbą 424 głosy.

W zeszłym roku tę kategorię wygrał Fujifilm X-Pro1.

Najlepszy obiektyw 2013 roku: Sigma 18-35 mm f/1,8 DC HSM

W tej kategorii nominowaliśmy najciekawsze premiery obiektywowe 2013 roku. Z ponad trzydziestoma pozycjami, to najbogatsza kategoria w naszym plebiscycie. Tym bardziej dużym sukcesem jest wygrana modelu Sigma 18-35 mm f/1,8 DC HSM z ogromną przewagą 1356 głosów. Czytelnicy docenili wysiłek konstruktorów Sigmy, którzy stworzyli do lustrzanek APS-C bardzo jasny, klasyczny reporterski zoom za rozsądną cenę. Na następnych miejscach podium uplasowały się obiektywy Nikon AF-S Nikkor 70-200 mm f/4G VR z 359 głosami i Olympus M.Zuiko Digital ED 12-40 mm f/2,8 PRO z wynikiem 277 głosów.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku tę kategorię wygrał Canon EF 24-70 mm f/2.8 USM II, a więc także jasny uniwersalny zoom, tyle, że do pełnej klatki.

Najlepszy aparat kompaktowy 2013 roku: Fujifilm X100s

Rynek kompaktów zdominowały zaawansowane konstrukcje. Teraz, żeby rynek zaakceptował aparat kompaktowy musi mieć on jedną z cech: świetną matrycę, dobre osiągi lub stylowy wygląd. Wszystko to razem oferuje Fujifilm X100s, który wygrał tę kategorię zbierając 733 głosy i powtarzając sukces swojego poprzednika, który został kompaktem roku w 2011. Na drugim miejscu podium z 519 głosami znalazł się Sony Cyber-shot RX100 II, a na trzecim Canon PowerShot G16, - 454 głosy, a więc także następcy sprawdzonych konstrukcji.

W zeszłym roku w tej kategorii wygrał Sony Cyber-shot RX100.

Najlepsze akcesorium fotograficzne roku 2013: Adobe Lightroom 5

Tutaj niespodzianki nie było. Przez ostatnie lata produkty Adobe dzielą się pierwszym miejscem na podium między sobą. Fotografia cyfrowa ma swoje potrzeby i bez dobrego programu do obróbki nie da się żyć. Dlatego też na pierwszym miejscu witamy ponownie Adobe Lightroom - tym razem w wersji 5 z 1167 głosami. Na podium załapały się jeszcze karta SanDisk Extreme Pro CF 256GB - 588 głosów i Sigma USB Dock - 407 głosów.

W zeszłym roku wygrał Adobe Lightroom 4.

Najlepszy smartfon fotograficzny roku 2013: Samsung Galaxy S4

W nowej w tym roku kategorii było sporo faworytów i głosy czytelników rozłożyły się bardzo równo. Jednak z przewagą tylko 28 głosów wygrał https://www.fotopolis.pl/index.php?n=16651;Samsung Galaxy S4 z całkowitym wynikiem 1383 głosy. Samsung zaskarbił sobie przychylność czytelników konsekwentnie poprawiając jakość aparatów w każdym nowym modelu flagowego Galaxy. Jednak tuż za nim uplasował się Sony Xperia Z1 z liczbą 1355 głosów i Apple iPhone 5S z 936 głosami.

Innowacja fotograficzna roku 2013: Sony DSC-QX100 i DSC-QX10 - aparaty do smarfonów

W tej kategorii walka była równie zażarta. Jednak z przewagą ponad 100 głosów wygrały Sony DSC-QX100 i DSC-QX10 - aparaty do smarfonów otrzymując 1063 głosy. Głosujący docenili odwagę firmy Sony, która podjęła wyzwanie i zaoferowała produkt fotograficzny współpracujący ze smartfonami. Tuż za QX-ami znalazły się innowacyjny patent firmy Sigma usługa zmiany mocowania obiektywu z 883 głosami i Nikon 1 AW1 - wodoodporny aparat systemowy z 873 głosami.

W poprzednim głosowaniu nagrodę za innowację roku także zdobyła firma Sony za pełnoklatkowy kompakt Sony RX-1.

Wydarzenie artystyczne roku 2013: Miesiąc Fotografii w Krakowie 2013

Już piąty rok z rzędu nasi czytelnicy nagradzają krakowski festiwal. To pokazuje, że impreza nie spoczywa na laurach i nadal rozwija się utrzymując poziom zasługujący na 834 głosy Miesiąc Fotografii w Krakowie 2013. Następny na podium Fotofestiwal w Łodzi 2013 otrzymał już tylko 561 głosów, a na trzecim miejscu mamy wystawę Elliott Erwitt "Personal best for Leica" w Leica Gallery z 276 głosami.

Podsumowanie

Te wyniki zamykają nasz tegoroczny plebiscyt. Podsumowując część sprzętową w przeważającej mierze wygrali go faworyci poszczególnych kategorii. Warto zauważyć, że nasi czytelnicy wiedzą jakie produkty są potrzebne fotografującym i konsekwentnie nagradzają następców sprawdzonych w boju konstrukcji, ale nie wahają się oddać głosów na modele, które - mimo że są nowościami - dobrze trafiają w potrzeby współczesnych fotografujących, jak na przykład Sigma 18-35 mm f/1,8 DC HSM czy urządzenia Sony QX. Nadal kategorią, w której oddajecie najwięcej głosów jest aparat systemowy roku. Nie ma jednak wątpliwości, że lustrzanki, które zaliczamy do tej kategorii już nie są produktami budzącymi takie emocje jak kiedyś - szczególnie w segmencie amatorskim. W porównaniu z nowoczesnymi, wyposażonymi w najnowsze komponenty i stylowy design bezlusterkowcami najnowsze modele lustrzanek wyglądają trochę jak odgrzewane kotlety. Może jeszcze nie jest czas, aby nazwać lustrzanki schodzącą kategorią, ale chociażby liczba premier wskazuje, że nie będzie się tu już wiele działo. Zawsze jednak wyznacznikiem jakości będą produkty profesjonalne i mimo że w opinii redakcji conajmniej kilka modeli bezlusterkowców już do tej kategorii może aspirować, to nadal królują tu profesjonalne lustrzanki i będą one ciągnęły w górę również swoich bardziej amatorskich krewnych. Jak długo? Pewnie już nie tak długo jak się niektórym wydaje.

Tymczasem jednak serdecznie gratulujemy zwycięzcom a czytelnikom dziękujemy za tak liczne oddanie głosów w plebiscycie. Dziękujemy również Studio Bank za użyczenie przestrzeni na imprezę rozdania nagród za najlepsze produkty i wydarzenia 2013 roku. Zapraszamy również do odbjrzenia krótkiego klipu wideo z imprezy wręczenia nagród w plebiscycie, a także w 5-boju Fotopolis.pl.Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Znana marka odzieżowa wystartowała z pierwszą kampanią modową stworzoną w całości przy użyciu generatorów grafiki AI. I takich sytuacji będzie coraz więcej.
16
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Polaroid i Magnum Photos wystartowali ze wspólna kampanią, która chce podkreślić wagę opowiadania historii za pomocą fotografii. Towarzyszy jej otwarty konkurs ukierunkowany na...
9
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
W ostatnich latach producenci sprzętu fotograficznego coraz częściej informują o niedoborach poszczególnych produktów, rzekomo spowodowanych zbyt dużym zainteresowaniem. To tylko...
25
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)