Plebiscyt Fotopolis 2022 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku

Autor: Redakcja Fotopolis

22 Grudzień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Prawie 150 nominacji, zmiany w kategoriach i nagrody za udział w ankiecie. Wystartował plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2022 roku! Dla uczestników darmowe wydania magazynów i zniżki do sklepu Fotoforma.

Już po raz 18 zapraszamy Was do wyboru najlepszych produktów, wydarzeń i publikacji fotograficznych mijającego roku - największego w Polsce plebiscytu fotograficznego, organizowanego przez serwis Fotopolis.

Formuła plebiscytu pozostaje niezmieniona, jak zwykle jednak zmiany rynkowe miały wpływ na wygląd kategorii. Z racji coraz mocniej zacierających się granic w wyższych segmentach, w tym roku zrezygnowaliśmy z podziału na aparaty profesjonalne i zaawansowane. Zamiast tego wszystkie korpusy, które mogą z powodzeniem służyć pracy zawodowej umieściliśmy w jednej kategorii. Podjęcie decyzji nie będzie łatwe, tym bardziej że po raz pierwszy w kategorii typowo zawodowej godnie konkurują także korpusy APS-C.

Z ostatnich pozycji na pierwszą stronę plebiscytu przywędrowała też kategoria poświęcona innowacjom. W tym roku nie było bowiem częściej powtarzanych słów niż "sztuczna inteligencja" - tegoroczne dokonania z zakresu układów AI rysują przed nami fascynującą wizję przyszłości świata obrazowania, który na naszych oczach przechodzi gwałtowną transformację.

Znakiem czasów jest także znikoma liczba premier w segmencie aparatów amatorskich. Od dawna mówiło się, że smartfony pogrzebią większość rynku fotografii hobbystycznej i wygląda na to, że właśnie się to dzieje. Efektem jest ucieczka producentów do wyższych segmentów - najbardziej amatorskie konstrukcje w ofertach firm fotograficznych plasują się dziś na poziomie, na którym jeszcze kilka lat temu znajdowała się średnia półka. Sprawia to oczywiście, że podstawowe aparaty są dzisiaj lepsze, ale też zwiększa próg wejścia do systemów fotograficznych.

Kolejny rok z rzędu obserwujemy też zatrzęsienie premier optycznych. To przede wszystkim rok długich, profesjonalnych teleobiektywów, ale nie tylko. W ostatnich 12 miesiącach niebywale odżył także segment optyki APS-C, który przez lata większość producentów traktowała po macoszemu. Obserwujemy też coraz większą ekspansję obiektywów z Chin i rosnące ambicje dostawców zamienników dla obiektywów systemowych. Zoomy Tamrona, Sigmy i Tokiny to jedne z najciekawszych premier tego roku.

Emocji nie zabrakło też w segmencie akcesoriów. Prawdopodobnie najważniejsza aktualizacja kamerki GoPro od lat, pierwszy dron typu Cinewhoop od DJI, przełamujący schematy model Mini3 Pro czy 1-calowa kamerka sferyczna oddaje w ręce użytkowników nowe możliwości i sprawiają, że w tym temacie trudno o faworyta. To samo dzieje się także na rynku smartfonów, które coraz mocniej zacierają granicę pomiędzy fotografią "mobilną" a zwykłymi aparatami.

Rok 2022 obfitował także w ciekawe wydarzenia. Oprócz coraz większej liczby festiwali, o uwagę widzów walczyły też obszerne wystawy przekrojowe, jak nowa wystawa główna Muzeum Fotografii w Krakowie, największa do tej pory w Polsce wystawa fotografii brytyjskiej czy też poświęcona latom 90. i współtworzona z mieszkańcami wystawa w Muzeum Warszawy.

Co było najciekawsze? Weź udział w ankiecie i oddaj swój głos.

Jak zawsze plebiscytowi towarzyszy nasza ankieta. To z niej czerpiemy informacje o waszych preferencjach i oczekiwaniach i to dzięki niej możemy zmieniać się dla Was na lepsze. Każdy kto zagłosuje w plebiscycie, może zrealizować kod rabatowy w sklepie Fotoforma! Z kolei wszyscy, którzy wypełnią ankietę, otrzymają bezpłatnie e-wydanie dowolnego magazynu naszego wydawnictwa! Zajrzyjcie na ulubionykiosk.pl i sprawdźcie co może zainteresować Was, lub kogoś z Waszych bliskich!

W plebiscycie głosować możecie do piątku, 13 stycznia 2023 roku.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Adobe gasi pożar i obiecuje nowe, jaśniejsze warunki usługi. Ale to tylko kropla w morzu potrzeb
Adobe gasi pożar i obiecuje nowe, jaśniejsze warunki usługi. Ale to tylko kropla w morzu potrzeb
Niedawne zmiany regulaminu usług Adobe spotkały się z ostrą krytyką użytkowników. Pod naporem złego PR-u, producent wycofuje się z nich rakiem i obiecuje wiekszą przejrzystość. To...
7
Next77 na Festiwalu Fotoforma
Next77 na Festiwalu Fotoforma
Dystrybutor marek Irix, Quadralite, Godox, Hoya oraz Tokina zaprasza na drugą edycję Festiwalu Fotoforma. Na odwiedzających czekają atrakcyjne rabaty, możliwość przetestowania sprzętu...
1
Grand Press Photo 2024: Wojciech Grzędziński fotografem roku i XX-lecia
Grand Press Photo 2024: Wojciech Grzędziński fotografem roku i XX-lecia
Wojciech Grzędziński trzeci raz z rzędu wygrywa główną nagrodę Grand Press Photo - największego polskiego konkursu fotografii reportażowej i dokumentalnej. Fotoreporter otrzymał...
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)