Najlepsze aparaty, akcesoria i wydarzenia fotograficzne roku 2023. Znamy wyniki plebiscytu Fotopolis

Autor: Redakcja Fotopolis

19 Styczeń 2024
Artykuł na: 23-28 minut

Już 19 rok z rzędu tworzycie z nami ranking najlepszych produktów fotograficznych na polskim rynku. Oto jakie aparaty, obiektywy, akcesoria i wydarzenia uznaliście za najlepsze w tegorocznym plebiscycie! Sprawdźcie, kto został laureatem najważniejszych branżowych nagród w Polsce.

Jak co roku, od połowy grudnia do połowy stycznia czytelnicy głosowali w plebiscycie Fotopolis na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2023 roku. W 14 kategoriach o Wasze uznanie rywalizowało aż 113 pozycji. 

Ostatni rok był kolejnym, który zaskakiwał ilością premier, zwłaszcza tych z segmentu optyki bezlusterkowej. Choć poświęciliśmy im 3 kategorie, finalna selekcja nominowanych modeli była tematem kilku burzliwych, redakcyjnych obrad. W przypadku aparatów, było spokojniej, niemniej tegoroczne premiery należą do najważniejszych w ostatnich latach. Zobaczyliśmy bowiem zarówno wyznaczające trendy korpusy z segmentu profesjonalnego, jak i najbardziej zaawansowane do tej pory modele kierowane do amatorów. Nie brakowało też ciekawych akcesoriów i innowacji, które zmieniają krajobraz branży na naszych oczach.

Oddaliście blisko 10 tys. głosów. Dzięki Wam lepiej rozumiemy jak kształtuje się rynek

W głosowaniu wzięło udział prawie dwa tysiące osób - dzięki Waszemu zaangażowaniu kolejny raz otrzymaliśmy rzetelny wgląd w to, jakie produkty uważane są za najlepsze przez ich użytkowników - osoby, które de facto kształtują rynek i które powinny być głównym punktem zainteresowania producentów.

Przejdźmy jednak do konkretów. Ciekawi Was jaki aparat cyfrowy lub obiektyw jest obecni uważany za najlepszy? Oto ranking najlepszych korpusów, szkieł, akcesoriów, wydarzeń i publikacji 2023 roku. Czy w tym roku były jakieś niespodzianki? 

Główny wniosek: wygrywają ci, którzy mają do zaoferowania najwięcej

Plebiscyt Fotopolis 2023 był kolejnym, który pokazuje, że rynek fotografii to dziś rynek konsumenta świadomego, na którym najlepiej radzą sobie produkty najdokładniej rozpoznające jego potrzeby. A przede wszystkim te, które są w stanie zaoferować jak najwięcej w przystępnej cenie. Przykładem tego może być podium aparatów filmujących czy obecność producentów zewnętrznych w czołówce kategorii optycznych. A także to, jakie obiektywy w nich zwyciężyły. 

Producenci coraz lepiej celują też w gusta odbiorców. To kolejny rok, gdy rywalizacja była bardzo zacięta, a o zwycięstwie w niektórych kategoriach decydowała różnica raptem kilku głosów. Z drugiej strony nie obyło się bez zaskoczeń - w kilku kategoriach faworyci zostali zepchnięci na dalsze miejsca przez bardziej niszowe produkty, jak np. model Leica Q3 w sekcji aparatów zaawansowanych.

Obecnie obserwujemy także transformacje rynku amatorskiego. W przeciągu ostatnich 12 miesięcy segment ten wzbogaciły tylko 4 nowe korpusy. Ale za to jakie! Fujifilm X-S20 czy Canon EOS R8 zacierają granicę pomiędzy światem fotografii amatorskiej i zawodowej, oferując początkującym niespotykane dotąd możliwości kreacji i rozwoju. 

Widać także postępującą profesjonalizację segmentu wideo. Twórcy oczekują coraz większych możliwości w jak najbardziej komfortowej formie. Wszystkie zwycięskie modele znalazły się na podium nie bez powodu, dobrze pokazując czego chcą zawodowcy pracujący z ruchomym obrazem. 

Wygoda to zresztą klamra spinająca wszystkie ostatnie odsłony naszego plebiscytu. Najzwyczajniej w świecie szukamy narzędzi jak najbardziej praktycznych, które pozwolą nam dotrzeć do celu w jak najprostszy sposób. Czy coś może świadczyć o tym lepiej niż zwycięstwo rozwiązań edycyjnych opartych o generatywną AI w kategorii poświęconej technologicznym innowacjom?

Producentom nagrodzonych produktów gratulujemy, a Wam dziękujemy za wzięcie udziału w plebiscycie. Wyniki znajdziecie na kolejnych stronach artykułu.

Plebiscyt po raz piąty organizowaliśmy wspólnie z firmą Fotoforma.pl - wiodącym resellerem sprzętu fotograficznego. 

Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Znana marka odzieżowa wystartowała z pierwszą kampanią modową stworzoną w całości przy użyciu generatorów grafiki AI. I takich sytuacji będzie coraz więcej.
16
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Polaroid i Magnum Photos wystartowali ze wspólna kampanią, która chce podkreślić wagę opowiadania historii za pomocą fotografii. Towarzyszy jej otwarty konkurs ukierunkowany na...
9
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
W ostatnich latach producenci sprzętu fotograficznego coraz częściej informują o niedoborach poszczególnych produktów, rzekomo spowodowanych zbyt dużym zainteresowaniem. To tylko...
25
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)