Plebiscyt Fotopolis 2023 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku

Autor: Redakcja Fotopolis

19 Grudzień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

14 kategorii i ponad 100 nominacji - tak prezentuje się przekrój najgorętszych premier i wydarzeń ostatnich miesięcy. Wystartował plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2023 roku! Dla uczestników zniżki do sklepu Fotoforma.

Już po raz 19 zapraszamy Was do wyboru najlepszych produktów, wydarzeń i publikacji fotograficznych mijającego roku - największego w Polsce plebiscytu fotograficznego, organizowanego przez serwis Fotopolis. Partnerem Plebiscytu już po raz 5 jest firma Fotoforma - autoryzowany reseller największych producentów sprzętu foto i video.

Formuła plebiscytu pozostaje niezmieniona, jak zwykle jednak katalog ostatnich premier miał wpływ na wygląd kategorii. Najnowsze korpusy marek Fujifilm, Sony i Nikon sprawiły, że powrócił dział aparatów profesjonalnych. Z kolei profesjonalizacja rynku i coraz większy nacisk na funkcje filmowe sprawiają, że niektóre aparaty konkurują ze sobą w kilku kategoriach.

Znakiem czasów jest także silna reprezentacja konstrukcji nakierowanych na vlogerów w sekcji poświęconej aparatom filmującym oraz to, że z konstrukcjami typowo profesjonalnymi godnie konkurują w niej modele amatorskie. Z kolei z racji stale rosnącego zainteresowania fotografią natychmiastową po raz pierwszy gościmy osobną, poświęconą jej kategorię.

Rok 2023 to także rok ważnych innowacji - od powszechnej implementacji rozwiązań z zakresu generatywnej AI w programach do edycji obrazu, poprzez praktyczne zastosowanie systemów certyfikowania autentyczności zdjęć w aparatach aż po pierwszy przykład zastosowania migawki globalnej we współczesnym profesjonalnym bezlusterkowcu. Choć nominacji w tej kategorii jest raptem kilka, wybór tej najważniejszej z pewnością nie będzie łatwy.

Ostatnie miesiące to także wysyp ważnych premier optycznych. Doczekaliśmy się zarówno unikalnych profesjonalnych zoomów, pierwszych średnioformatowych obiektywów tilt-shift, jak i kolejnych generacji uznanych konstrukcji. Nie zabrakło także ważnych pozycji z niższych segmentów, które coraz bardziej zacierają granicę między optyką amatorską a profesjonalną czy takich, które otwierają nowe możliwości przed użytkownikami aparatów APS-C. Bacznie obserwujemy także rozwój chińskiej optyki, która z roku na rok pnie się coraz wyżej w kategoriach naszego plebiscytu.

W tym roku emocjonująco prezentuje się także kategoria action, gdzie ponownie pierwsze skrzypce grają kompaktowe kamerki - od najnowszego GoPro, aż po specjalistyczne konstrukcje dla vlogerów i twórców materiałów na Instagram czy Tiktoka. Podobnie ciekawie prezentuje się sekcja poświęcona smartfonom, które z roku na rok swoją funkcjonalnością coraz bardziej zaczynają przypominać aparaty oraz kamery i tylko pozostaje nam zapłakać, że wiele z najbardziej zaawansowanych konstrukcji nie trafia na europejski rynek.

W końcu, rok 2023 obfitował także w świetne wystawy i ważne premiery wydawnicze. Fani fotografii artystycznej i dokumentalnej mieli okazję w ostatnich miesiącach obejrzeć unikalne wystawy przekrojowe i skosztować świetnej selekcji wystaw na najważniejszych festiwalach. Również większość nominacji w kategorii photobooków to absolutny must-have dla większości osób zainteresowanych tematem. Konkurencja w kategoriach artystycznych jest tak mocna, że trudno wskazać konkretnego faworyta.

Masz swoje typy? Weź udział w plebiscycie i oddaj swój głos.

Każdy kto zagłosuje w plebiscycie otrzyma kod rabatowy do sklepu Fotoforma o wartości 100 zł (obowiązujący przy zakupach powyżej 2500 zł).

W plebiscycie głosować możecie do poniedziałku, 8 stycznia 2024 roku.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Materiały światłoczułe kultowej marki Ilford mają nowego dystrybutora. Od teraz wyłącznym przedstawicielem firmy na polskim rynku zostaje Focus Nordic.
6
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)