Najlepsze aparaty, akcesoria i wydarzenia fotograficzne roku 2022. Wyniki plebiscytu Fotopolis

Autor: Redakcja Fotopolis

27 Styczeń 2023
Artykuł na: 23-28 minut

Już osiemnasty rok z rzędu pomagacie nam stworzyć ranking najlepszych produktów fotograficznych na rynku. Sprawdź jakie aparaty, obiektywy, akcesoria i wydarzenia nasi czytelnicy uznali za najlepsze w dorocznym plebiscycie! Zobacz, kto został laureatem najważniejszych branżowych nagród w Polsce.

Jak co roku, od grudnia do połowy stycznia nasi czytelnicy mogli głosować w plebiscycie Fotopolis - na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2022 roku, organizowanym po raz kolejny wspólnie z firmą Fotoforma.pl - wiodącym resellerem największych producentów sprzętu fotograficznego. Dzięki temu, przy poszczególnych produktach mogliście łatwo sprawdzić aktualną rynkowa cenę, a także otrzymać kod rabatowy na zakupy w sklepie internetowym.

To kolejny rok z rzędu gdy mieliśmy do czynienia z ogromną liczbą premier. Choć w plebiscycie znalazło się blisko 140 pozycji, w niektórych kategoriach i tak napotkaliśmy problem z finalną selekcją produktów, na które mogliście głosować. Po części spowodowane jest to trwającym już od kilku lat boomem na rynku optyki - szczególnie mocno rozwija się segment amatorski, ale nie brakowało też pozycji z górnej półki. Nie brakowało też ciekawych akcesoriów i innowacji. W przypadku tych ostatnich widzimy, że rynek aparatów, jak i samej fotografii zmienia się dosłownie na naszych oczach.

Oddaliście w sumie 16 tys. głosów. Dzięki Wam lepiej rozumiemy jak kształtuje się rynek

W głosowaniu wzięło udział blisko 1,5 tys. osób - dzięki Waszemu zaangażowaniu kolejny raz otrzymaliśmy rzetelny wgląd w to, jakie produkty uważane są za najlepsze przez zwykłych użytkowników, czyli osoby, które de facto kształtują rynek i które powinny być głównym punktem zainteresowania producentów.

Jeśli więc ciekawi Was to, jaki aparat cyfrowy jest obecnie najlepszy czy to jaki obiektyw z danego segmentu warto wybrać, przejdźmy do wyników i zobaczmy ranking najlepszych korpusów, szkieł, akcesoriów, wydarzeń i publikacji 2022 roku. Czy w tym roku były jakieś niespodzianki? 

Główny wniosek: najbardziej cenimy rozwiązania praktyczne 

Plebiscyt Fotopolis 2022 był kolejnym głosowaniem, które pokazało, że największą popularnością cieszą się niekoniecznie produkty o najbardziej wyśrubowanej specyfikacji, ale te które najlepiej nadają się do określonych celów i które są dobrze wycenione. Jak zawsze cenicie też sobie uniwersalność - to stąd m.in. wysoka pozycja obiektywu Tamron 50-400 mm czy wygląd podium w kategorii zaawansowanych korpusów.

Jeżeli chodzi o same wyniki, w wielu kategoriach, jak w przypadku smartfonów, mieliśmy oczywistych faworytów, którzy zawsze plasują się w czołówce, ale nie zabrakło też pewnych zaskoczeń. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jak wyrównana była rywalizacja. W niektórych kategoriach produkty na podium rozdziela różnica raptem 1% głosów. To znak, że producenci coraz lepiej celują w gusta odbiorców i kreują konkurencyjne portfolio produktów - jak pokazuje obecny wygląd rynku, to jedyny sposób, by pozostać w grze.

Ciekawym wnioskiem jest także kurczący się segment amatorskich korpusów. Choć reprezentują go pozycje ciekawe, to jest ich bardzo mało i w większości reprezentują pułap cenowy, który jeszcze kilka lat temu zarezerwowany był dla aparatów ze średniego szczebla. To oczywiście w dużej mierze efekt tego, że konstrukcje tego typu stają się coraz doskonalsze (jak np. wyposażony w tryb seryjny 23 kl./s EOS R10), ale przede wszystkim potwierdzenie tego, że czujący presję smartfonów producenci uciekają ze swoją ofertą do wyższych segmentów.

Widać też, jak poważnie zaczynamy traktować filmowanie. Wysoka pozycja specjalistycznego modelu Sony FX30, który zostawił w tyle tak imponujące konstrukcje jak EOS R6 Mark II czy Fujifilm X-H2S pokazuje, że rynek wideo to segment, który w najbliższych latach będzie polem największej rywalizacji producentów. Był to także rok, który zdominowały teleobiektywy, zajmujące 5 z 6 pozycji na podium w kategoriach obiektywów profesjonalnych i zaawansowanych. To znak, że bezlusterkowe systemy dojrzewają, a producenci zaczęli w końcu skupiać się na zaspokajaniu potrzeb konkretnych niszy.

Producentom nagrodzonych produktów gratulujemy, a Wam dziękujemy za wzięcie udziału w plebiscycie. Wyniki znajdziecie na kolejnych stronach artykułu.

Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Już niebawem na rynku pojawi się komplet chemii fotograficznej do wywoływania zdjęć analogowych Kodak Professional. W ofercie znajdą się zarówno odczynniki do negatywów czarno-białych,...
19
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Od dzisiaj nasz autorski podcast dostępny jest do posłuchania także w serwisie YouTube. To już 50 odcinków rozmów o fotografii z czołowymi przedstawicielami branży.
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)