Plebiscyt 2020: Oto najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku

Autor: Redakcja Fotopolis

20 Styczeń 2021
Artykuł na: 23-28 minut

Już szesnasty rok z rzędu prezentujemy najlepsze aparaty, obiektywy, akcesoria i wydarzenia fotograficzne minionego roku, które nasi czytelnicy wybrali w Plebiscycie Fotopolis i Digital Camera Polska. Zobaczcie, kto został laureatem najważniejszych nagród branżowych w Polsce.

Od połowy grudnia nasi czytelnicy mogli głosować w plebiscycie Fotopolis i Digital Camera Polska na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2020 roku, organizowanym po raz drugi wspólnie z firmą Fotoforma.pl - wiodącym resellerem największych producentów sprzętu fotograficznego. Dzięki temu, przy poszczególnych produktach można było łatwo sprawdzić ich aktualną rynkowa cenę, a dodatkowo otrzymać kod rabatowy na zakupy w sklepie internetowym.

Śledząc dynamicznie zmieniający się rynek fotograficzny, kolejny raz zdecydowaliśmy się na aktualizację listy kategorii, których przy okazji tegorocznej edycji było łącznie czternaście. Ze względu na optyczny boom i wyjątkowo dużo ciekawych konstrukcji z różnych półek cenowych, obiektywy po raz pierwszy mogliście oceniać aż w 3 kategoriach „wagowych”.

Podobnie w przypadku aparatów podział według stopnia zaawansowania i docelowego odbiorcy wydał nam się bardziej miarodajny, niż klasyczne kategorie lustrzanek i bezlusterkowców - rynek fotograficzny się specjalizuje, a nowe konstrukcje wydają się bardziej sprecyzowane, rodzi się też nowy segment amatorskich pełnych klatek, oferowanych w cenach modeli APS-C sprzed kilku lat. Po raz pierwszy osobno oceniać mogliście też aparaty, które duży nacisk stawiają na funkcje filmowe - segment wideo to w końcu jeden z najprężniej rozwijających się rynków ostatnich lat, który w wielu aspektach zaczyna dominować nad fotografią.

Oddaliście prawie 2 tys. głosów. Dzięki Wam lepiej rozumiemy jak kształtuje się rynek fotograficzny

W głosowaniu wzięło udział prawie 2 tys. osób - dzięki Waszemu zaangażowaniu otrzymaliśmy rzetelny pogląd na to, jakie produkty uważane są za najlepsze przez zwykłych użytkowników, czyli osoby, z których zdaniem producenci i organizatorzy imprez powinni liczyć się najbardziej.

No dobrze, ale przejdźmy wreszcie do tego, na co wszyscy czekają, czyli samych wyników. Czy były w tym roku jakieś niespodzianki? W niektórych kategoriach pierwsze miejsca od lat dzierżą te same marki, niektóre rezultaty wskazują jednak na zmieniający się obraz rynku i coraz bardziej świadomego odbiorcę, który wydaje się patrzeć na sprzęt bardziej całościowo niż dotychczas.

Główny wniosek z Plebiscytu 2020: Wygrywa użyteczność

Dominacja Apple w kategorii mobile czy DJI w segmencie dronów nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, ciekawie natomiast prezentują się wyniki kategorii obiektywów, gdzie pozycje Sigmy, Tamrona, Samyanga czy nawet wciąż niszowego Irixa zostawiły w tyle wiele konstrukcji natywnych. Wśród najlepszych szkieł pojawiają się też pozycje pokroju obiektywu 70-200 f/4 czy 50 mm f/1.8. Produkty wytypowane w tych kategoriach pokazują, że użytkownicy zamiast świętego graala szukają przede wszystkim optyki użytecznej i praktycznej, która w rozsądnym pułapie cenowym zaspokoi konkretne potrzeby.

Podobną sytuację obserwujemy w przypadku aparatów - obok jednoznacznych faworytów na pierwszy plan wybijają się pozycje, które w swoim pułapie cenowym mają najwiecej do zaoferowania. Stąd np. silna reprezentacja korpusów Fujifilm, mocne pozycje tanich pełnych klatek czy też podium dla modelu Olympus OM-D E-M10 IV, który choć od dwóch generacji przechodzi jedynie kosmetyczne zmiany nadal pozostaje jednym z najbadziej użytecznych aparatów w swojej kategorii. Osobny wniosek płynie też z wyników modelu Canon EOS R5, który mimo towarzyszących mu kontrowersji i zaporowej ceny, triumfował w aż dwóch kategoriach, podczas gdy - wydawałoby się - częściej polecane modele wypadły poza podium. Wygląda na to, że w obliczu kurczącego się rynku coraz więcej osób przywiązuje wagę do perspektyw i oferty systemu niż samych możliwości aparatu.

Zobaczcie więc, jakie aparaty, obiektywy, akcesoria i wydarzenia okazały się najlepsze w roku 2020. Producentom nagrodzonych produktów gratulujemy, a Wam dziękujemy za wzięcie udziału w plebiscycie. Wyniki znajdziecie na kolejnych stronach artykułu.

Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Jury Fotograficznej Publikacji Roku wyłoniło listę wyróżnionych książek fotograficznych. Zwycięską publikację poznamy 15 czerwca podczas otwarcia Fotofestiwalu w Łodzi.
1
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Kiedyś stanowiły marzenie każdego fotografa studyjnego, dziś przechodzą do historii. Hasselblad poinformował, że nie będzie już rozwijał swojego średnioformatowego systemu H.
14
Koniec Imaging Resource - działalność zawiesiła kolejna znana strona o fotografii
Koniec Imaging Resource - działalność zawiesiła kolejna znana strona o fotografii
Raptem miesiąc po szokującej wiadomości o zamknięciu DPReview, z sieci znika kolejny portal fotograficzny z ponad 20-letnim stażem. Tym razem wyłączona została strona...
16
Powiązane artykuły