Plebiscyt 2020: Oto najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku

Autor: Redakcja Fotopolis

20 Styczeń 2021
Artykuł na: 23-28 minut

Już szesnasty rok z rzędu prezentujemy najlepsze aparaty, obiektywy, akcesoria i wydarzenia fotograficzne minionego roku, które nasi czytelnicy wybrali w Plebiscycie Fotopolis i Digital Camera Polska. Zobaczcie, kto został laureatem najważniejszych nagród branżowych w Polsce.

Od połowy grudnia nasi czytelnicy mogli głosować w plebiscycie Fotopolis i Digital Camera Polska na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2020 roku, organizowanym po raz drugi wspólnie z firmą Fotoforma.pl - wiodącym resellerem największych producentów sprzętu fotograficznego. Dzięki temu, przy poszczególnych produktach można było łatwo sprawdzić ich aktualną rynkowa cenę, a dodatkowo otrzymać kod rabatowy na zakupy w sklepie internetowym.

Śledząc dynamicznie zmieniający się rynek fotograficzny, kolejny raz zdecydowaliśmy się na aktualizację listy kategorii, których przy okazji tegorocznej edycji było łącznie czternaście. Ze względu na optyczny boom i wyjątkowo dużo ciekawych konstrukcji z różnych półek cenowych, obiektywy po raz pierwszy mogliście oceniać aż w 3 kategoriach „wagowych”.

Podobnie w przypadku aparatów podział według stopnia zaawansowania i docelowego odbiorcy wydał nam się bardziej miarodajny, niż klasyczne kategorie lustrzanek i bezlusterkowców - rynek fotograficzny się specjalizuje, a nowe konstrukcje wydają się bardziej sprecyzowane, rodzi się też nowy segment amatorskich pełnych klatek, oferowanych w cenach modeli APS-C sprzed kilku lat. Po raz pierwszy osobno oceniać mogliście też aparaty, które duży nacisk stawiają na funkcje filmowe - segment wideo to w końcu jeden z najprężniej rozwijających się rynków ostatnich lat, który w wielu aspektach zaczyna dominować nad fotografią.

Oddaliście prawie 2 tys. głosów. Dzięki Wam lepiej rozumiemy jak kształtuje się rynek fotograficzny

W głosowaniu wzięło udział prawie 2 tys. osób - dzięki Waszemu zaangażowaniu otrzymaliśmy rzetelny pogląd na to, jakie produkty uważane są za najlepsze przez zwykłych użytkowników, czyli osoby, z których zdaniem producenci i organizatorzy imprez powinni liczyć się najbardziej.

No dobrze, ale przejdźmy wreszcie do tego, na co wszyscy czekają, czyli samych wyników. Czy były w tym roku jakieś niespodzianki? W niektórych kategoriach pierwsze miejsca od lat dzierżą te same marki, niektóre rezultaty wskazują jednak na zmieniający się obraz rynku i coraz bardziej świadomego odbiorcę, który wydaje się patrzeć na sprzęt bardziej całościowo niż dotychczas.

Główny wniosek z Plebiscytu 2020: Wygrywa użyteczność

Dominacja Apple w kategorii mobile czy DJI w segmencie dronów nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, ciekawie natomiast prezentują się wyniki kategorii obiektywów, gdzie pozycje Sigmy, Tamrona, Samyanga czy nawet wciąż niszowego Irixa zostawiły w tyle wiele konstrukcji natywnych. Wśród najlepszych szkieł pojawiają się też pozycje pokroju obiektywu 70-200 f/4 czy 50 mm f/1.8. Produkty wytypowane w tych kategoriach pokazują, że użytkownicy zamiast świętego graala szukają przede wszystkim optyki użytecznej i praktycznej, która w rozsądnym pułapie cenowym zaspokoi konkretne potrzeby.

Podobną sytuację obserwujemy w przypadku aparatów - obok jednoznacznych faworytów na pierwszy plan wybijają się pozycje, które w swoim pułapie cenowym mają najwiecej do zaoferowania. Stąd np. silna reprezentacja korpusów Fujifilm, mocne pozycje tanich pełnych klatek czy też podium dla modelu Olympus OM-D E-M10 IV, który choć od dwóch generacji przechodzi jedynie kosmetyczne zmiany nadal pozostaje jednym z najbadziej użytecznych aparatów w swojej kategorii. Osobny wniosek płynie też z wyników modelu Canon EOS R5, który mimo towarzyszących mu kontrowersji i zaporowej ceny, triumfował w aż dwóch kategoriach, podczas gdy - wydawałoby się - częściej polecane modele wypadły poza podium. Wygląda na to, że w obliczu kurczącego się rynku coraz więcej osób przywiązuje wagę do perspektyw i oferty systemu niż samych możliwości aparatu.

Zobaczcie więc, jakie aparaty, obiektywy, akcesoria i wydarzenia okazały się najlepsze w roku 2020. Producentom nagrodzonych produktów gratulujemy, a Wam dziękujemy za wzięcie udziału w plebiscycie. Wyniki znajdziecie na kolejnych stronach artykułu.

Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Materiały światłoczułe kultowej marki Ilford mają nowego dystrybutora. Od teraz wyłącznym przedstawicielem firmy na polskim rynku zostaje Focus Nordic.
6
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Powiązane artykuły