Sigma 18-35 mm f/1,8 DC HSM

Autor: Michal Grzegorczyk

18 Kwiecień 2013
Artykuł na: 6-9 minut
Koncern Sigma idzie jak burza. Po serii udanych stałek i odświeżeń konstrukcji sprzed kilku lat japońska firma pokazała kompletną nowość - obiektyw 18-35 mm f/1,8 DC HSM. Przeznaczony do lustrzanek z matrycą APS-C zoom zaskakuje fantastyczną światłosiłą, która do tej pory cechowała raczej niezłej klasy obiektywy stałoogniskowe.

Kategoria "zamiennik kita" jest jedną z najsilniej obsadzonych w całej gamie obiektywów systemowych i szkieł proponowanych przez producentów niezależnych. Jednak takiej konstrukcji jak dzisiejsza nowość firmy Sigma do tej pory nie było. Nowy obiektyw ma nominalny zakres ogniskowych 18-35 milimetrów (po cropie 1,5x to ekwiwalent 27 - 52,5 milimetra) i stałą światłosiłę f/1,8.

Budowa nowej Sigmy siłą rzeczy jest dość skomplikowana: to 17 elementów ustawionych w 12 grup. Obiektyw osiąga powiększenie 1:4,3, co oznacza możliwość fotografowania z odległości 28 centymetrów (liczone od powierzchni matrycy). Człon HSM w nazwie obiektywu informuje o zastosowaniu ultradźwiękowego silnika napędzającego układ AF. Poza tym producent zastosował 9-listkową przysłonę i mosiężne mocowanie bagnetowe, które ma zagwarantować brak luzów nawet po długim okresie używania.

Koncern Sigma na każdym kroku podkreśla jakość optyczną i jakość wykończenia. Obiektyw powstał w Japonii, a każda sztuka przechodzi rygorystyczną kontrolę jakości według standardu "A1". Do pomiaru rozdzielczości obiektywu opracowano bardzo precyzyjny system pomiarowy "A1" oparty o 46 megapikselową matrycę Foveon. Dzięki czemu udaje się kontrolować najmniejsze szczegóły obrazu. Wszystkie obiektywy Sigma 16-35mm F1.8 DC HSM przed opuszczeniem fabryki są poddawane kontroli "A1" - czytamy w informacji prasowej.

Nowa Sigma będzie oferowana z mocowaniami Canon, Nikon i Sigma. Na razie nie mamy informacji o cenie i terminie dostępności tego modelu. Zaktualizujemy artykuł gdy tylko trafimy na te informacje.

Poniżej podajemy specyfikację techniczną obiektywu i cytujemy informację prasową:

NazwaSigma 18-35mm f/1,8 DC HSM
Typzoom standardowy do lustrzanek z matrycą APS-C
Konstrukcja17 elementów w 12 grupach
Autofokusultradźwiękowy HSM
Ogniskowa18-35 mm
Otwór maksymalnyf/1.8
Dystans min.28 cm
Kąt76,5 - 44,2 stopni
PrzesłonaF1.8 - F16, 9 listków
Mocowanie1:4,3
Powiększenie1:2.9
Filtr72 mm
Osłonatulipanowa, w zestawie
Wymiary78mm x 121 mm
Waga810 gramów
Artykuł na FotopolisSigma 18-35 mm f/1,8 DC HSM

Nowy obiektyw w ofercie marki Sigma!

Mamy przyjemność poinformować, iż SIGMA Corporation zapowiedziała wprowadzenie na rynek nowy obiektyw SIGMA 18-35mm F1.8 DC HSM. Jest to pierwszy na świecie obiektyw typu zoom o maksymalnej przysłonie F1.8 w całym zakresie ogniskowych, zaprojektowany specjalnie do współpracy z lustrzankami cyfrowymi o matrycy APS-C.

Jaki Twoim zdaniem byłby idealny obiektyw standardowy? Powinien mieć stałe, jasne światło, uniwersalność ogniskowych pozwalających na wykorzystywanie go do wielu zastosowań oraz solidną i zarazem kompaktową obudowę? Obiektyw SIGMA 18-35mm F1.8 DC HSM posiada ekwiwalent ogniskowych od 27mm do 52,5mm dla formatu 35mm, dzięki czemu może być wykorzystany w celu zastąpienia wielu popularnych obiektywów stałoogniskowych jakie obecnie znajdują się na rynku (np. 28mm, 35mm 50mm).

SIGMA 18-35mm F1.8 DC HSM to obiektyw nowej generacji, który łączy doskonałą jakość i światło obiektywów stałoogniskowych z uniwersalnością zoom'a. W porównaniu z przysłoną F2.8 w innych topowych obiektywach zmiennoogniskowych, pozwala na fotografowanie ze znacznie krótszym czasem otwarcia migawki (w trudniejszych warunkach oświetleniowych), a także zmniejsza głębię ostrości umożliwiając większą kreatywność w obrazowaniu (wydobycie fotografowanego obiektu z tła).

Owoc najnowszej technologii

Aby uzyskać szeroki zakres ogniskowych w połączeniu ze stałym światłem F1.8, inżynierowie Sigmy musieli pokonać wiele technicznych problemów. Aby zniwelować wszelkiego rodzaju dystorsje czy aberracje (sferyczne, wzdłużne), konstrukcja obiektywu musiała być ekstremalnie skomplikowana. Podczas projektowania, pomocne było doświadczenie nabyte przy konstruowaniu innych, szerokokątnych obiektywów (np. Sigmy 8-16mm czy 12-24mm II).

Dzięki zdobytej na przestrzeni lat wiedzy w projektowaniu obiektywów i połączeniu jej z zastosowaniem najnowszych technologii, SIGMA spełniła w końcu marzenie wielu fotografów o obiektywie zmiennoogniskowym ze stałym światłem F1.8.

Ergonomia użytkowania

Dzięki zastosowaniu wewnętrznego ogniskowania obiektyw nie zmienia swojej długości podczas ostrzenia oraz zmiany ogniskowych. Przednia soczewka pozostaje nieruchoma, dzięki czemu można zastosować filtry polaryzacyjne lub połówkowe.

Minimalizacja flar i blików

Bliki oraz refleksy kontrolowano i korygowano już w początkowych fazach projektowania obiektywu, dzięki czemu udało się je skutecznie wyeliminować. W obiektywie zastosowano autorski system warstw antyrefleksyjnych - Super Multi Layer Conating, dzięki któremu uzyskujemy ostry i kontrastowy obraz nawet przy fotografowaniu pod słońce.

Funkcja macro

Obiektyw umożliwia fotografowanie obiektywów znajdujących się 28 cm od matrycy aparatu (powiększenie 1:4,3). Tę możliwość wykorzysta każdy kreatywny fotograf przy reportażach oraz fotografii przyrodniczej.

Ultradźwiękowy silnik AF

Ultradźwiękowy silnik HSM (Hyper Sonic Motor) zapewnia szybkie i precyzyjne ustawianie ostrości. Nie występują tu klasyczne połączenia mechaniczne przez co napęd jest niemal bezgłośny co ma kluczowe znaczenie przy wideofilmowaniu oraz pracy w kościołach czy teatrach. Silnik zapewnia możliwość doostrzania bez konieczności przełączania w tryb MF.

Kołowa przysłona

9-cio listkowa kołowa przysłona zapewnia korzystne rozmycie nieostrych obszarów zdjęcia. Uzyskany w ten sposób bokeh jest pożądany zarówno w fotografii, jak i wideofilmowaniu.

Wykończenie i materiały

Nowe linie produktów posiadają bardzo przyjemne i ergonomiczne gumowe wykończenia zapewniające pewny uchwyt sprzętu. Dodatkowo cechują się nowoczesnym i eleganckim wyglądem. Przełączanie AF/MF oraz zakładanie osłony tulipanowej odbywa się z naturalnym oporem. Korpus obiektywu wykonano z metalu oraz materiału TSC. Termicznie Stabilny Kompozyt jest odporny na udary, niekorzystne temperatury oraz odkształcenia. Na obudowach wygrawerowano 3 cyfry oznaczające rok wprowadzenia modelu na rynek.

Wytrzymały bagnet

W obiektywie zamontowano mosiężne mocowanie bagnetowe. Charakter zastosowanego materiału gwarantuje precyzyjną dokładność wykonania oraz trwałość mocowania nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu.

Współpraca z USB DOCK

Obiektyw współpracuje ze stacją dokującą, umożliwiającą podłączenie obiektywu do komputera i personalizowanie go wg własnych potrzeb. Dzięki oprogramowaniu "Sigma Optimization Pro" można samemu wgrywać nowe oprogramowanie, a także dostosowywać takie parametry jak punkt ostrości.

System pomiaru jakości MTF wg standardu "A1"

Do pomiaru rozdzielczości obiektywu opracowano bardzo precyzyjny system pomiarowy "A1" oparty o 46 megapikselową matrycę Foveon. Dzięki czemu udaje się kontrolować najmniejsze szczegóły obrazu. Wszystkie obiektywy Sigma 16-35mm F1.8 DC HSM przed opuszczeniem fabryki są poddawane kontroli "A1".

Jakość "Made i Japan"

Produkcja i projektowanie wszystkich podzespołów, ich kompletacja oraz testowanie odbywa się w ramach jednego zintegrowanego procesu produkcyjnego, który w całości odbywa się w japońskiej fabryce w Aizu. Wszystkie produkty to autentyczna jakość powstała z połączenia doświadczenia, wiedzy, inteligencji inżynierów oraz wykorzystania zaawansowanych technologii. Zaawansowane produkty zdobyły uznanie profesjonalistów i amatorów fotografii na całym świecie, ponieważ produkcja oparta jest na sztuce rzemiosła popartej pasją i dumą ekspertów.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
Konstrukcje typu Tilt-Shift to domena wąskiej i kosztownej oferty kierowanej dla profesjonalistów. Chińczycy z 7Artisans chcą pokazać, że można inaczej i prezentują jasną stawkę z...
7
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)