Najlepsze produkty i wydarzenia roku 2011 i dekady wybrane!

Autor: Michal Grzegorczyk

1 Grudzień 2011
Artykuł na: 6-9 minut
Już siódmy raz czytelnicy fotopolis.pl wybierali najlepsze produkty i wydarzenia mijającego roku. Tym razem, w związku z 10. urodzinami naszego magazynu, mieliście również okazję wybierać najlepsze produkty i wydarzenie dekady. Dziś publikujemy wyniki.

Za nami siódma edycja plebiscytu na najlepsze produkty i wydarzenia roku - imprezy, która wpisała się już na stałe w kalendarz branżowych wydarzeń. Przez cały październik goście fotopolis.pl mogli głosować na swoich faworytów w sześciu kategoriach. Swoje głosy oddało ponad 1200 niezależnych i dobrze znających się na rynku fotograficznym czytelników, a z punktu widzenia producentów sprzętu - wymagających klientów. W tym roku równolegle z dorocznym plebiscytem odbył się również "plebiscyt dekady". Szukaliśmy w nim produktów popularnych, przełomowych, ale też reprezentantów kultowych linii produktowych. Przyznajemy - sami byliśmy bardzo ciekawi jego wyników...

Plebiscyt na najważniejsze produkty, innowacje i wydarzenia 2011 roku

Sony SLT-A77 - aparat systemowy roku 2011

Jeszcze rok temu pisaliśmy, że w tej prestiżowej kategorii batalia toczy się między Canonem i Nikonem, a Sony "coraz mocniej zaznacza swoją pozycję". W tym roku to właśnie Sony wskoczyło na pierwsze miejsce z zaawansowanym modelem SLT-A77. To długo oczekiwany następca lustrzanki A700 i jednocześnie bardzo interesująca konstrukcja - z nieruchomym, półprzepuszczalnym lustrem i wizjerem elektronicznym o rekordowych parametrach.

Drugie miejsce zajął Canon EOS 600D, a trzecie Nikon D5100.

Fujifilm X100 - aparat kompaktowy roku 2011

W tej kategorii nie było żadnych wątpliwości. Zwycięzca, Fujifilm X100, wyprzedził konkurentów o kilka długości. Pomysł na zaawansowany kompakt o dużej matrycy dającej zdjęcia o świetnej jakości i klasycznym, przypominającym analogowe aparaty wyglądzie był strzałem w dziesiątkę.

Drugie miejsce w tej kategorii zajął Nikon Coolpix P7100, a trzecie Olympus XZ-1.

Nikon AF-S Nikkor 50mm f/1,8G - obiektyw roku 2011

Nikon AF-S Nikkor 50mm f/1,8G to przedstawiciel nowej generacji amatorskich "stałek" chętnie kupowanych w drugiej kolejności po obiektywie "kitowym".

Drugie miejsce zajął Canon EF 200-400mm f/4L IS USM, a trzecie Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24mm f/1,8 ZA.

Adobe Photoshop Elements 10 - akcesorium fotograficzne roku 2011

Pod nieobecność nowego "dużego" Photoshopa (etatowego zwycięzcy poprzednich plebiscytów) pierwsze miejsce, z dużą przewagą nad drugim, zdobył Adobe Photoshop Elements 10.

Drugie miejsce przypadło w udziale drukarce Epson Stylus Photo R3000, a trzecie tabletowi Wacom Cintiq 24HD.

Obiektyw Canona z wbudowanym telekonwerterem - innowacja fotograficzna roku 2011

Chodzi oczywiście o Canona EF 200-400mm f/4L IS USM z wbudowanym telekonwerterem 1,4x. Pomysł takiego zwiększenia funkcjonalności i tak dość uniwersalnego szkła przypadł do gustu największej liczbie czytelników, choć ta kategoria była zdecydowanie najbardziej wyrównana. Różnica między poszczególnymi miejscami na podium wynosiła zaledwie kilkanaście głosów.

Drugie miejsce zajął system Nikon 1, a na najniżym stopniu podium uplasował się wizjer Sony o rekordowych parametrach.

Miesiąc Fotografii w Krakowie - wydarzenie artystyczne roku 2011

Festiwal Miesiąc Fotografii w Krakowie to wydarzenie wyjątkowo lubiane przez czytelników (i redaktorów!) fotopolis.pl. MFK zwycięża w tej kategorii po raz trzeci z rzędu! Trzeba jednak przyznać, że tym razem konkurencja była znacznie bliżej niż ostatnio.

Drugie miejsce zajęła wystawa "Kobiety" Annie Leibovitz w Warszawie, a trzecie łódzki Fotofestiwal.

Plebiscyt na najważniejsze produkty, innowacje i wydarzenia dekady

Obchody 10. urodzin fotopolis.pl były najlepszą okazją do zapytania naszych czytelników o ich opinie na temat najciekawszych produktów i wydarzeń z branży fotograficznej, jakie pojawiły się w pierwszej dekadzie XXI wieku. Na wstępie kilka słów wyjaśnienia. Nominując w poszczególnych kategoriach szukaliśmy produktów popularnych, przełomowych, ale też reprezentantów kultowych linii produktowych - w tej sytuacji jeden, konkretny produkt jest przedstawicielem kilku czy kilkunastu poprzedników i następców, równorzędnych pod względem "ważności".

Canon EOS 5D - aparat systemowy dekady

Tego modelu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Pierwsza pełnoklatkowa lustrzanka o stosunkowo niewielkich rozmiarach dla jednych była obiektem marzeń (często w końcu spełnionych), dla innych narzędziem pracy. Wpływ na wynik z pewnością ma również udana kontynuacja - EOS 5D Mark II.

Drugie miejsce zająć Nikon D3, a trzecie Pentax 645D.

Canon PowerShot G3 - aparat kompaktowy dekady

W sześciu dotychczasowych plebiscytach, w których była kategoria "aparat kompaktowy" PowerShoty z serii G wygrywały czterokrotnie. Jaki mógł być zatem wynik plebiscytu dekady?

Drugie miejsce zajął kultowy Sony Cyber-shot R1, a trzecie Panasonic Lumix LX3.

Nikon AF-S Nikkor 14-24mm f/2,8G ED - obiektyw dekady

AF-S Nikkor 14-24mm f/2,8G ED to wybitny przedstawiciel nowej generacji pełnoklatkowych obiektywów Nikona, które zaczęły się pojawiać wraz z premierą Nikona D3. Nagrodę dla niego można więc odczytywać jako wyraz uznania dla jakości takich konstrukcji jak nowy Nikkor 24-70 mm f/2,8 czy 70-200 mm f/2,8.

Drugie miejsce zajął Canon EF 70-200mm f/4L USM, a trzecie Nikon AF-S DX Nikkor 35mm f/1,8G.

Adobe Lightroom - akcesorium fotograficzne dekady

Etatowym zwycięzcą tej kategorii jest koncern Adobe. Również w plebiscycie dekady produkt tej firmy nie dał szans konkurencji. Wygrał Lightroom - pierwsze narzędzie Adobiego od początku do końca stworzone z myślą wyłącznie o fotografach.

Drugie miejsce zajął "Flickr.com i inne serwisy internetowe umożliwiające publikację zdjęć", a trzecie przypadło w udziale drukarkom fotograficznym Epsona.

Filmujące lustrzanki - innowacja fotograficzne dekady

Czytelnicy fotopolis.pl za innowację dekady uznali filmujące lustrzanki. Nagrodę wręczyliśmy przedstawicielowi Nikona - model D90 był pierwszym, który potrafił nagrywać filmy. Oczywiście teraz niemal wszystkie firmy mają w swojej ofercie filmujące lustrzanki i każdy z producentów stara się rozwijać i promować tę funkcję, więc jakaś część nagrody należy również do nich.

Drugie miejsce zajął system Mikro Cztery Trzecie, a trzecie funkcja "live view".

Ponacy nagradzani na World Press Photo - wydarzenie fotograficzne dekady

W 2009 roku prestiżową nagrodę otrzymało aż pięciu Polaków. Na przestrzeni dekady było ich łącznie ośmiu (Tomasz Gudzowaty, Witold Krassowski, Rafał Milach, Kacper Kowalski, Tomasz Wiech, Justyna Mielnikiewicz, Wojciech Grzędzieński, Filip Ćwik). Tomasz Gudzowaty był laureatem aż pieciokronie. Jako ostatni, w 2011 roku nagrodę dostał Filip Ćwik i to on odebrał wyróżnienie czytelników.

Drugie miejsce zajął festiwal Miesiąc Fotografii w Krakowie, a trzecie łódzki Fotofestiwal.

Na koniec składamy serdeczne gratulacje zwycięzcom, a Czytelnikom dziękujemy za liczny udział w plebiscycie

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Adobe gasi pożar i obiecuje nowe, jaśniejsze warunki usługi. Ale to tylko kropla w morzu potrzeb
Adobe gasi pożar i obiecuje nowe, jaśniejsze warunki usługi. Ale to tylko kropla w morzu potrzeb
Niedawne zmiany regulaminu usług Adobe spotkały się z ostrą krytyką użytkowników. Pod naporem złego PR-u, producent wycofuje się z nich rakiem i obiecuje wiekszą przejrzystość. To...
6
Next77 na Festiwalu Fotoforma
Next77 na Festiwalu Fotoforma
Dystrybutor marek Irix, Quadralite, Godox, Hoya oraz Tokina zaprasza na drugą edycję Festiwalu Fotoforma. Na odwiedzających czekają atrakcyjne rabaty, możliwość przetestowania sprzętu...
1
Grand Press Photo 2024: Wojciech Grzędziński fotografem roku i XX-lecia
Grand Press Photo 2024: Wojciech Grzędziński fotografem roku i XX-lecia
Wojciech Grzędziński trzeci raz z rzędu wygrywa główną nagrodę Grand Press Photo - największego polskiego konkursu fotografii reportażowej i dokumentalnej. Fotoreporter otrzymał...
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)