Plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne oraz ankieta czytelników 2014

Autor: Michał Sułkiewicz

10 Październik 2014
Artykuł na: 6-9 minut
Jak co roku z okazji naszych urodzin zapraszamy do wzięcia udziału w plebiscycie na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2014 roku oraz wypełnienia ankiety czytelników fotopolis.pl.

Już 10. raz możecie zdecydować, kto dostanie nagrody w najważniejszym plebiscycie czytelników w branży foto w naszym kraju. W tym roku dokonaliśmy kilku zmian w kategoriach konkursowych. Z kategorii Akcesorium fotograficzne roku wydzieliliśmy oprogramowanie, na które teraz możecie głosować w kategorii Software fotograficzny roku. Taka zmiana podyktowana była z jednej strony rosnącym znaczeniem oprogramowania w pracy fotografa - zarówno na komputerach, jak i na urządzenia typu smartfon czy tablet. A z drugiej strony sporą liczbą tradycyjnych akcesoriów fotograficznych, które chcielibyśmy nominować do nagrody.

Druga zmiana dotyczy kategorii artystycznych. Postanowiliśmy, że w tym roku nie będzie nominacji ogólnych dla festiwali fotograficznych. Z kilku powodów. Przede wszystkim dochodziły do nas głosy, że takie molochy jak festiwale składające się nawet z kilkudziesięciu wystaw zbierają całe zainteresowanie czytelników nie dając szans mniejszym wydarzeniom. Wreszcie poszczególne prezentacje w ramach jednego festiwalu coraz częściej nie reprezentują równego poziomu i nie widzimy powodu, żeby te świetne i te słabsze wrzucać do jednego worka. Nie bez znaczenia był też fakt, że naszym zdaniem formuła festiwali fotograficznych i wystaw ewoluuje - festiwale już nie są jednyną okazją do obejrzenia współczesnej fotografii. W rezultacie coraz częściej ciekawsze rzeczy możemy obejrzeć poza festiwalami w poszczególnych galeriach w Polsce. Natomiast chcąc docenić trudny, ale ambitnie rozwijający się rynek wydawnictw fotograficznych utworzyliśmy nową kategorię Książka fotograficzna roku 2014. Aby ułatwić Wam głosowanie w tej kategorii, nominowaliśmy do niej tylko wydawnictwa, których recenzje możecie przeczytać na fotopolis.pl.

Czytaj także: Nagrody za najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2013 roku

Kolejną nowością jest to, że poszczególne pozycje w kategoriach ułożone są chronologicznie. Od najstarszego do najnowszego według dat artykułów na fotopolis.pl. Przypominamy również, że nominacje obejmują okres od 6.10.2013 do 06.10.2014 roku, a więc od momentu ogłoszenia poprzedniego plebiscytu. W związku z tym ewentualne premiery które pokażą się po dacie 6 października 2014 będą włączone do plebiscytu za rok.

Podsumowując, w 2014 będziecie mogli głosować w następujących kategoriach:

  1. Innowacja fotograficzna roku 2014 - nominowane nowatorskie technologie i produkty z dziedziny fotografii
  2. Bezlusterkowiec roku 2014 - aparaty systemowe klasy bezlusterkowiec
  3. Aparat systemowy roku 2014 - aparaty z wymienną optyką z wyłączeniem bezlusterkowców
  4. Aparat kompaktowy roku 2014 - nominowane najciekawsze aparaty kompaktowe
  5. Smartfon fotograficzny roku 2014 - nominowane smarfony o zaawansowanych funkcjach fotograficznych
  6. Obiektyw roku 2014 - nominowane najciekawsze obiektywy
  7. Akcesorium fotograficzne roku 2014 - nominowane najciekawsze akcesoria towarzyszące fotografom
  8. Software fotograficzny roku 2014 - nominowane oprogramowanie fotograficzne na komputery i urządzenia przenośne
  9. Wydarzenie artystyczne roku 2014 - nominowane wydarzenia związane z fotografią artystyczną
  10. Książka fotograficzna roku 2014 - nominowane wydawnictwa fotograficzne

Czytaj także: 13 lat fotopolis.pl

Jak głosować

Co roku w naszym plebiscycie głosuje około 7-8 tysięcy czytelników i bardzo nas to cieszy. Jednak nie o liczby tu chodzi. Zależy nam, aby te nagrody rzeczywiście doceniały najlepsze nominacje w poszczególnych kategoriach. Liczymy na przemyślane głosy naszych stałych czytelników, którzy regularnie odwiedzają fotopolis.pl i znają się na rzeczy. Dlatego też plebiscyt i ankieta będą wyświetlały się przy okazji drugiej wizyty na fotopolis.pl. Z tego samego powodu w każdej kategorii możecie wybrać opcję Nie głosuję i przejść do kategorii, na której się znacie. Za uczestnictwo w plebiscycie nie ma nagród - chcemy, żebyście głosowali z przekonania, z chęci docenienia produktów i wydarzeń, a nie dla nagrody. Dla nagrody możecie wypełnić ankietę czytelników, o czym poniżej. Jeżeli jednak już teraz czujecie się na siłach, aby zagłosować na nagrody fotograficzne roku, to możecie wyświetlić plebiscyt i ankietę klikając tutaj. Pamiętajcie! Decydujecie o najważniejszych nagrodach w branży, więc głosujcie rozważnie!

Ankieta czytelników

Tradycyjnie plebiscytowi towarzyszy ankieta czytelników. To z niej czerpiemy informacje o tym, co Wam się podoba w fotopolis.pl, a co chcielibyście zmienić. Na przykład Wasze głosy oddane w poprzednich ankietach uwzględniliśmy w projekcie nowego wyglądu fotopolis.pl. Dzięki temu zmiana wyglądu - pomijając problemy techniczne - odbyła się za Waszą aprobatą i w komentarzach byliśmy głównie chwaleni. Pytamy Was też jakie treści Was interesują i jakim sprzętem fotografujecie, co jest dla Was istotne przy wyborze aparatu czy smartfona. Na koniec wreszcie pytamy o Wasze pomysły na artykuły, które chcielibyście przeczytać na fotopolis.pl. Ankietę możecie wypełnić zaraz po głosowaniu w plebiscycie, albo klikając bezpośrednio tutaj. Ostatnie pytanie ma charakter otwarty. 10 najciekawszych odpowiedzi nagrodzimy przydatnym upominkiem ufundowanym przez laboratorium CEWE Fotojoker.

Zapraszamy do głosowania i wyrażenia swojego zdania w ankiecie!

{GAL|24894
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Po niedawnych kontrowersjach dotyczących handlu wygenerowanymi obrazami, mającymi ilustrować prawdziwe wydarzenia, Adobe obiecuje zmienić zasady dotyczące zgłaszania prac do Adobe...
8
World Press Photo chciało dopuścić do konkursu obrazy AI. Teraz wycofuje się ze swojej decyzji
World Press Photo chciało dopuścić do konkursu obrazy AI. Teraz wycofuje się ze swojej decyzji
W ostatnich latach konkurs WPP obrał zupełnie inne tory. W nadchodzącej edycji jury zamierzało dopuścić do konkursu „fotografie” wytworzone generatorach AI. Po fali krytyki...
8
Sony i Associated Press kończą testy systemu certyfikowania zdjęć w aparacie
Sony i Associated Press kończą testy systemu certyfikowania zdjęć w aparacie
Sony nie będzie pierwsze, ale dzięki swojej pozycji ma szansę sprawić, że certyfikowanie autentyczności zdjęć już na etapie ich wykonywania stanie się standardem. Firma właśnie...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)