Najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2014 roku wybrane!

Autor: Michał Sułkiewicz

16 Grudzień 2014
Artykuł na: 6-9 minut
Dzisiaj odbyła się uroczystość wręczenia najważniejszych nagród branżowych. Czytelnicy fotopolis.pl wybrali w głosowaniu najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2014 roku. Zobaczcie kto wygrał w tym roku. Jest trochę niespodzianek!

Już dziesiąty raz z okazji urodzin fotopolis.pl nasi czytelnicy mogli głosować na najlepsze produkty, innowacje i wydarzenia fotograficzne mijającego roku. Co roku staramy się rozwijać kategorie, w których można oddawać głosy. W tym roku wydzieliliśmy oddzielną kategorię Software fotograficzny roku, która wcześniej wchodziła w skład Akcesorium fotograficznego roku. Aby wyrównać szanse mniejszych wydarzeń, zmieniliśmy też zasady przyznawania nominacji w kategoriach artystycznych. Zamiast dużych, zbiorczych wydarzeń jak na przykład festiwale nominujemy poszczególne wystawy - również te wchodzące w program festiwali. Dodaliśmy też kategorię Książka fotograficzna roku, aby nagrodzić wysiłek wydawców książek poświęconych fotografii.

Czytaj także: Plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne oraz ankieta czytelników 2014

W tym roku, w związku z nowym wyglądem fotopolis.pl od strony technicznej system plebiscytu został napisany od nowa. Jednocześnie też nasi programiści postarali się, aby jeszcze bardziej uszczelnić system głosowania. W rezultacie znacznie trudniej było w tym roku głosować wielokrotnie. Nic dziwnego, że liczba oddanych głosów spadła do wartości około 3000, a więc do połowy tego co było w zeszłych latach. Ale, jak powtarzaliśmy od początku, zależy nam bardziej na wiarygodności plebiscytu niż na liczbie glosujących.

Przejdźmy jednak do konkretów. W tym roku czytelnicy fotopolis.pl wybrali następujących zwycięzców:

Innowacja fotograficzna roku 2014: zakrzywiona matryca Sony

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

W tej kategorii firma Sony staje się liderem. Nowatorski pomysł zakrzywionej matrycy zdobył najwięcej głosów. W zeszłym roku zwycięzcą był zaskakujący aparat Sony QX. Widzimy więc, że nasi czytelnicy doceniają starania japońskiego koncernu, aby rozwijać technologię foto. Dalsze miejsca podium zajęły odpowiednio takie technologie jak hybrydowy wizjer w Fujifilm X100T oraz technologia Panasonic 4K Photo.

Bezlusterkowiec roku 2014: Sony A7/A7R/A7S

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

W kolejnej kategorii zwycięzcą również jest Sony. Tym razem na Wasze głosy zasłużył pełnoklatkowy model Sony A7 we wszystkich swoich odmianach. To naprawdę spore osiągnięcie, bo bezlusterkowce to bez wątpienia najbardziej konkurencyjna w tej chwili kategoria rynku. Tuż za A7 uplasowały się Fujifilm X-T1 i Olympus OM-D E-M10. W zeszłym roku nagrodę w tej kategorii zgarnął Olympus za model E-M1.

Aparat systemowy roku 2014: Canon EOS 7D Mark II

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Ta kategoria obejmuje głównie lustrzanki. Nic dziwnego, że ostro konkurują tu dwaj giganci w tym segmencie. W tym roku szala przechyliła się na korzyść Canona i modelu EOS 7D Mark II. Nikon w tym roku musi się zadowolić niższymi miejscami podium. Tuż za zwycięzcą, ale jednak już na drugim miejscu podium umieściliście model D750, a na trzecim miejscu już ze sporą różnicą ponad 100 głosów znalazł się D810. Przypomnijmy, że rok 2013 padł łupem aparatu Nikon D7100. Więc rachunki się wyrównały.

Aparat kompaktowy roku 2014: Fujifilm X100T

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Zaawansowane kompakty, to Wasz wybór w tej kategorii. Jak do tej pory nagradzaliście wszystkie generacje modelu X100, więc na pewno Fujifilm X100T był w gronie faworytów. Nie był jednak pewniakiem, gdyż tuż za nim znalazły się tak mocne pozycje jak Sony Cyber-shot RX100 III na drugim miejscu i Canon PowerShot G1 X mark II na trzecim. A więc, nowa generacja zwycięzcy z zeszłego roku i następca zwycięskich konstrukcji Canona z poprzednich lat.

Smartfon fotograficzny roku 2014: Samsung Galaxy S5

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

To najbardziej konkurencyjna kategoria zaraz po bezlusterkowcach. Różnice w liczbie głosów na podium były naprawdę niewielkie. Jednak jednoznacznie również w tym roku wybraliście konstrukcję Samsunga. Tym razem wygrał model Samsung Galaxy S5. Zaraz za nim znalazł się produkt Sony Xperia Z3 i - na trzecim miejscu - Apple iPhone 6. Więc jeżeli chodzi o producentów, to podium wygląda tak samo jak w zeszłym roku.

Obiektyw roku 2014: Sigma 50 mm f/1,4 DG HSM

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Widać, że nowe linie produktów Sigmy przypadły Wam do gustu. To już drugi rok z rzędu, kiedy wygrywa konstrukcja tej firmy. Tym razem jednak doceniliście jasną, klasyczną stałkę Sigma 50 mm f/1,4. Dalsze miejsca zajęły także klasyczne konstrukcje - Nikon z modelem AF-S Nikkor 35 mm f1,8G i Zeiss Otus 85 mm f/1,4. Czyżby renesans stałek przybierał na sile?

Software fotograficzny 2014: Adobe Lightroom mobile na tablety

To, że faworytem jest firma Adobe było pewne, jednak ostateczny wynik nas zaskoczył. Najwyraźniej coraz więcej z Was wykonuje na tabletach poważne prace i Lightroom mobile stał się docenianym narzędziem. Dalsze miejsca podium już nie były niespodzianką Adobe Photoshop Elements 13 na drugim miejscu i DxO Optics Pro 9.5 na trzecim.

Akcesorium fotograficzne roku 2014: akumulatorki Panasonic Eneloop Pro

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Również w tej kategorii jesteśmy zaskoczeni wynikiem Waszego głosowania. Choć może nie powinniśmy, biorąc pod uwagę jak ważne przy fotografii cyfrowej jest dobre zasilanie. Ogniwa Eneloop Pro to produkt znanej i cenionej marki koncernu Panasonic i odpowiedź na wieczne bolączki współczesnego fotografa z zasilaniem. Pozostałe produkty na podium to karta SanDisk Extreme PRO SDXC UHS-I 512 GB i nowa wersja statywów Manfrotto 055.

Wydarzenie artystyczne roku 2014: Wystawa Vivian Maier "Amatorka" w Leica Gallery

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Cieszmy się, że tak licznie głosowaliście na jedno z wydarzeń w Leica Gallery. Warto to miejsce docenić za konsekwencję w prezentowaniu fotografii na najwyższym poziomie. Dzięki staraniom osób zaangażowanych w projekty tej galerii możemy uczestniczyć w wydarzeniach fotograficznych, które są głośne na całym świecie. Tuż za wystawą Vivian Maier uplasowały się dwa wydarzenia - sukces polskich książek w konkursie Pictures of the Year International oraz cykl spotkań "Wszyscy jesteśmy fotografami".

Książka fotograficzna roku 2014: "63 dni z życia i walki"

Album będący zbiorem archiwalnych fotografii zebranych przez Jana Łozińskiego wydawnictwa Bosz to Wasz wybór w tej debiutującej kategorii. "63 dni z życia i walki" wpisuje się w modę na Powstanie Warszawskie, ale jednocześnie pokazuje ważną rolę fotografii w dokumentowaniu najważniejszych wydarzeń. Drugie miejsce w tej kategorii zajął album BOIKO Jana Brykczyńskiego, a trzecie "Invisible Maps" Andrzeja Kramarza.

Podsumowanie

Dziesiąty plebiscyt czytelników za nami. Tradycyjnie wygrało kilku faworytów, ale mieliśmy też kilka niespodzianek. Staramy się aby Wasze głosy były przemyślane i znaczące, dzięki temu oddawały rzeczywisty obraz branży foto - co jest ważne, a co nie. Możecie pokazać rynkowi jakie produkty doceniacie, a które jeszcze muszą zawalczyć o przychylność czytelników fotopolis.pl. To czyni z naszego plebiscytu najważniejsze wydarzenie tego typu na krajowym rynku fotograficznym. Wszystkim dziękujemy za oddanie głosów, a zwycięzcom gratulujemy!

Dziękujemy Studio Bank za goszczenie nas na imprezie rozdania nagród.

Czytaj także: 13 lat fotopolis.pl

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego klipu z wydarzenia:

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Maciej Markowicz zamienił vana i barkę w ruchomą camerę obscurę. Właśnie otwiera swoją pierwszą wystawę w Berlinie
Maciej Markowicz zamienił vana i barkę w ruchomą camerę obscurę. Właśnie otwiera swoją pierwszą...
Maciej Markowicz unowocześnił najstarszą technikę fotograficzną i dziś fotografuje świat z wnętrza vana lub barki, które pełnią rolę ruchomej camery obscury. Abstrakcyjne zdjęcia...
5
Specjalny gość na festiwalu foto-wideo w Polsce! Joe McNally gwiazdą ŚwiatłoSiły 2024 w Gdańsku
Specjalny gość na festiwalu foto-wideo w Polsce! Joe McNally gwiazdą ŚwiatłoSiły 2024 w Gdańsku
ŚwiatloSiła 2024 dopiero we wrześniu, ale już teraz warto zapisać się na spotkanie z gościem specjalnym festiwalu. Joe McNally, światowej sławy fotograf zawita do Gdańska, by zabrać uczestników...
7
Reinterpretacje - bezpłatne warsztaty Master Class z Bartkiem Warzechą
Reinterpretacje - bezpłatne warsztaty Master Class z Bartkiem Warzechą
Instytut Teatralny zaprasza na kolejną odsłonę warsztatów dla osób zainteresowanych fotografowaniem teatru. W ramach zajęć Master Class 10 wybranych osób zrealizuje projekty...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)