Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Jan Brykczyński “BOIKO” - recenzja

0

Autor: Marcin Grabowiecki

11 Czerwiec 2014
Artykuł na: 6-9 minut
Niezaprzeczalny urok książki BOIKO zawiera się w szczerości, z jaką Jan Brykczyński snuje swoją opowieść o bajkowej krainie zamieszkanej przez Bojków.
Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Niewinnie wyglądająca, biała, płócienna okładka z tłoczonym tytułem i pomysłowo wykorzystanym magnesem kryje w sobie bajkową historię, ujętą w ramy niebieskich wyklejek. Czysta, nienarzucająca się forma doskonale współgra z treścią książki. Malarskie zdjęcia pokazują ginący świat, który Jan Brykczyński odnalazł na Bojkowszczyźnie.

Wilk stąpający ostrożnie po zimowym polu, człowiek trzymający pod łóżkiem stertę ziemniaków, kobieta spoglądająca nieśmiało w kierunku drewnianej kołyski, młodzi ludzie pozujący z małym dzieckiem w barwnym wnętrzu wiejskiej izby, mężczyźni stojący ze świecznikami w dłoniach nad łóżkiem zmarłej, samotny mężczyzna z kosą, rodzina zgromadzona przy wozie drabiniastym - to wyraziste, archetypiczne obrazy, które zapadają w pamięć. Część z nas zapewne nosi je w sobie od dawna (do tych osób zaliczam się i ja), a fotografie Brykczyńskiego tylko je uwalniają. Prace odwołują się do naszych wspomnień z dzieciństwa, marzeń i snów.

Zdjęcia zimowe od tych wykonanych w lecie rozdziela gorzki tekst Tarasa Prochaśko, w którym pisze o ginącej kulturze ludu zamieszkującego malownicze ukraińskie podkarpacie. Książka członka Sputnik Photos to jednak nie tylko historia o samych Bojkach, ale może bardziej o tęsknocie za pewnym idyllicznym, baśniowym miejscem, które być może istnieje tylko w naszej wyobraźni. O świecie, w którym rzeczywistość jest nierozerwalnie spleciona z magią, gdzie obrzędy, tradycje i legendy mają nadal ogromne znaczenie. To miejsce, w którym pogrzeb i świniobicie traktowane są z takim samym szacunkiem, w końcu są częścią tego samego życia.

Pierwsza autorska książka Jana Brykczyńskiego to przykład świadomego kroczenia obraną drogą twórczą. Fotograf nie ogląda się na popularne nurty, a konsekwentnie snuje swoją opowieść o życiu na prowincji, na której odnajduje to, czego brakuje mu w miejskim życiu. W wielobarwnej historii o Bojkach uderza mnie szczerość, z jaką twórca przybliża nam ten temat. Jedną z głównych zalet tej przepięknej książki jest również jej prostolinijność.

BOIKO pozbawione jest fajerwerków. Skromnie wydana publikacja przyciąga swoją prostotą. Ma w sobie coś szlachetnego, co zawiera się w nieuleganiu modom i podążaniu własną ścieżką. Wydawnictwo emanuje delikatnym pięknem, które dobrze jest kontemplować w ciszy i samotności. Kilkuletnia praca Brykczyńskiego zaowocowała dziełem ponadczasowym, do którego nie raz będę wracał, by odkrywać kolejne warstwy tej wielopłaszczyznowej opowieści o stracie i tęsknocie.

Jan Brykczyński BOIKO

Format: 23 x 21cm
Twarda oprawa
85 stron, 37 zdjęć
Tekst: Taras Prochaśko
Projekt: Ania Nałęcka / Tapir Book Design
Self-published 2014

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Olympus M.Zuiko Digital ED 150-400 mm f/4.5 TC1.25x IS PRO - pierwsze wrażenia i zdjęcia Marcina Dobasa
Olympus M.Zuiko Digital ED 150-400 mm f/4.5 TC1.25x IS PRO - pierwsze wrażenia i zdjęcia Marcina...
Ten długo wyczekiwany zoom to konstrukcja unikalna, oferuje bowiem stałe światło oraz ekwiwalent ogniskowych 300-1000 mm! O tym jak spisuje się w praktyce rozmawiamy z...
17
3
Prezent dla fotografa 2020 - część I
Prezent dla fotografa 2020 - część I
Od praktycznych drobiazgów, po nowy aparat fotograficzny o większych możliwościach - oto nasz przegląd gadżetów, które ułatwią robienie zdjęć i pomogą w rozwijaniu...
60
0
Sigma 100-400 mm f/5-6.3 DG DN OS – wszechstronny tele-master w rękach użytkowników Sony E
Sigma 100-400 mm f/5-6.3 DG DN OS – wszechstronny tele-master w rękach użytkowników Sony E
Ten poręczny super zoom, zapracował już na swoją reputację w wersji lustrzankowej. Czy równie dobrze wypada w tandemie z korpusami Sony A? Zapytaliśmy o to praktyków – specjalistów w swoich...
81
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)