Canon EOS 7D Mark II - długo wyczekiwany następca

Autor: Patryk Wiśniewski

15 Wrzesień 2014
Artykuł na: 6-9 minut
Photokina 2014 Dziś Canon zaprezentował najbardziej zaawansowaną lustrzankę z matrycą APS-C. Canon EOS 7D Mark II to następca modelu zaprezentowanego... 5 lat temu. Najnowsza lustrzanka Canona z zewnątrz jest podobna do poprzednika, ale w środku to zupełnie inny aparat.
Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Bardzo długo musieliśmy czekać na pojawienie się nowej, zaawansowanej lustrzanki z matrycą APS-C. Pojawiały się propozycje skierowane do zaawansowanych użytkowników, ale Canon EOS 7D Mark II, to aparat skierowany do profesjonalistów. Najnowsza odsłona flagowej lustrzanki APS-C plasuje się pomiędzy 70D i 5D Mark III, ale ma kilka unikatowych funkcji, które wyróżniają go na tle tych konstrukcji.

Canon EOS 7D Mark II dzieli matrycę z wcześniej zaprezentowanym EOS-em 70D. Sensor APS-C Dual Pixel CMOS AF ma rozdzielczość 20,2-megapikseli, ale składa się z dwa razy większej liczby fotodiod (po dwie na każdy piksel), dzięki czemu oferuje autofokus oparty na detekcji fazy na matrycy. W konstrukcjach innych producentów w detekcji fazy bierze udział jedynie niewielka część pikseli, a w modelu EOS 7D Mark II każdy z dwudziestu milionów pikseli składa się z dwóch fotodiod, choć do detekcji fazy wykorzystywanych jest centralne 80% długości i szerokości matrycy. Każda para fotodiod może być "odczytana" razem, jeśli ma dostarczyć obraz lub osobno, jeśli ma odpowiadać za ostrzenie. Co to oznacza w praktyce? Producent informuje o bardzo szybkim i czułym autofokusie w trakcie filmowania i korzystania z Live View.

Skorzystają na tym przede wszystkim filmowcy, ponieważ nowy 7D ma mieć skuteczny autofokus ciągły w trakcie nagrywania. Dzisiejsza premiera Canona może pochwalić się możliwością zapisu w rozdzielczości Full HD 60p. Ponadto 7D może pochwalić się możliwością nagrania nieskopresowanego klipu wideo, dzięki złączu HDMI. Konieczny będzie jednak zewnętrzny rekorder. Jedynym możliwym problem dla filmowców może okazać się nieruchomy ekran LCD, który dominuje na tylnej ściance. Monitor może pochwalić się rozdzielczością 1 040 000 punktów przy przekątnej 3 cale.

Fotografowie raczej nie będą mogli narzekać na autofokus. Canon EOS 7D Mark II oferuje, aż 65-punktów ostrości. Producent poszedł jednak nie tylko w ilość, ale przede wszystkim w jakość – wszystkie są krzyżowe. Centralny punkt jest nawet podwójnie krzyżowy i działa do f/8.

Sensor współpracuje z procesorem obróbki obrazu Dual DIGIC 6. Taki tandem może pracować w zakresie ISO 100-16000 z możliwością rozszerzenia o ISO 25600 i 51200. Poprzednik słynął z szybkich zdjęć seryjnych, nie inaczej jest w przypadku aparatu Canon EOS 7D Mark II. Nowa lustrzanka potrafi zarejestrować serię z prędkością 10 kl/s.

Canon chwali się także nowym systemem pomiaru światła.Sensor, który za to odpowiada ma 150000 pikseli RGB+IR i został podzielony na 252 strefy.

Wizjer został oczywiście zbudowany wokół pryzmatu pentagonalnego i oferuje 100% pokrycia kadru. Nad komorą wizjera znalazło się miejsce dla wbudowanej lampy błyskowej.

Oczywiście do flagowej lustrzanki z matrycą APS-C możemy podpiąć słuchawki i mikrofon. Oprócz tych dwóch złącz pod tradycyjną gumową klapką znajdziemy także mini HDMI oraz złącze USB 3.0. Użytkownicy nowego 7D będą mogli skorzystać także z wbudowanego interwałometru, co nie było powszechne wśród lustrzanek Canona. Tradycjonaliści mogą być spokojni, gniazdo wężyka spustowego zostało zachowane.

Aparat jest oczywiście uszczelniony, aby mógł spełniać wymogi najbardziej wymagających użytkowników. Wraz z EOS-em 7D Mark II swoją premierę ma pionowy grip oznaczony BG-E16. Za zasilanie odpowiedzialny jest akumulator LP-E6N, który

Canon EOS 7D Mark II będzie dostępny już w październiuku w cenie 1799 dolarów za samo body. Za komplet z obiektywem Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM zapłacimy 2149 dolarów. W tym momencie nie znamy cen europejskich.

Poniżej prezentujemy epcyfikację i informację prasową producenta:

Nazwa Canon EOS 7D Mark II
Producent Canon
Typ aparatu lustrzanka cyfrowa
Matryca APS-C CMOS (Canon - 22,4 x 15 mm)
Efektywna rozdzielczość 20 Mp
Matryca APS-C
Czułość ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400
ISO 12800
ISO 25600 (rozszerzona)
ISO 51200 (rozszerzona)
Rozdzielczość maksymalna 5472 x 3648, 4104 x 2736 (M-Raw), 3648 x 2432, 2736 x 1824, 1920 x 1080, 720 x 480
Formaty zapisu RAW
JPEG
Kompresja fine
normal
Balans bieli auto
manualny
zachmurzone niebo
cień
światło żarowe
światło słoneczne
światło jarzeniowe
światlo błyskowe
Korekta obrazu Przestrzeń barwna: sRGB / Adobe RGB
tonacja monochromatyczna
korekta szumów: 3 stopnie
korekcja kontrastu: 7 poziomów
korekcja nasycenia: 7 poziomów
korekcja ostrości: 7 poziomów
korekcja tonów: 7 poziomów
Mocowanie obiektywu Canon EF-S
Canon EF
Lampa błyskowa wbudowana
Stabilizacja w obiektywach
Synchronizacja z lampą 1/250 s
Tryby ekspozycji auto
P, A, S, M
tryby użytkownika
Karta pamięci SD/SDHC/SDXC
Compact Flash
Kompensacja ekspozycji +/- 5 EV, w skoku co 1/3 EV
Migawka czas B
1/8000 - 30 s
Bracketing ekspozycji 2, 3, 5 albo 7 klatek +/- 0,3 / 0,5 EV
Zdjęcia seryjne 2.5 kl/s
6 kl/s
6.5 kl/s
Pomiar światła matrycowy
centralnie-ważony
punktowy
Samowyzwalacz 2, 10 s
Pomiar ostrości detekcja fazy, detekcja kontrastu
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
ustawienie ręczne (MF)
śledzący AF
wykrywanie twarzy
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
Podgląd głębi tak
Wizjer tak, optyczny
Informacie w wizjerze czas ekspozycji
stan baterii
przysłona
ISO
Pozostała ilość zdjęć
Tryb pracy
rozmiar zdjęcia
tryb pomiaru ekspozycji
balans bieli
pole autofokusa
Informacje na ekranie LCD czas ekspozycji
stan baterii
przysłona
ISO
Pozostała ilość zdjęć
tryb pracy
rozmiar zdjęcia
tryb pomiaru ekspozycji
balans bieli
Ekran LCD 3-calowy
1 040 000 punktów
Rejestracja filmów Full HD 60fps
Full HD 50fps
Full HD 25fps
Full HD 24fps
720p 60fps
720p 50fps
720p 30fps
720p 25fps
640 x 480 30fps
640 x 480 25fps
Złącza miniHDMI
USB 3.0
gniazdo mikrofonu
gniazdo słuchawek
Pilot brak
GPS Tak
Zasilanie akumulator litowo-jonowy
LP-E6N
Wydajność zasilania 670 zdjęć (wg CIPA)
Obudowa magnezowa
uszczelniona
Wymiary 149 x 112 x 78 mm
Waga 910 g
Lustro tak
Stopka akcesoriów tak
Gwint statywu Tak
Warunki atmosferyczne 0-40 °C
Akcesoria w zestawie ładowarka
dekielek obiektywu
kabel USB
pasek na ramię
kabel HDMI
Funkcje indywidualne podwójna ekspozycja
zdjęcia z interwałem czasowym
HDR

Nowy EOS 7D Mark II 
– zaprojektowany z myślą o szybkości

Warszawa, 15 września 2014 –
Firma Canon wprowadza na rynek EOS 7D Mark II, aparat wyróżniający się niespotykaną wręcz szybkością. Nowy model, zaprojektowany na bazie lustrzanki EOS 7D, wyposażono w technologie, które można znaleźć we flagowym, profesjonalnym modelu Canon EOS-1D X. EOS 7D Mark II wyróżnia przede wszystkim moc i szybkość działania, co daje możliwość błyskawicznego fotografowania dynamicznie zmieniającego się świata.

Aparat EOS 7D Mark II to całkowicie nowa konstrukcja zapewniająca te same osiągi co poprzednik, jednakże oferująca dodatkowe funkcje. Aparat pozwala rejestrować zdjęcia z szybkością 10 klatek na sekundę bez żadnych strat w rozdzielczości, co w połączeniu z nowym 65-punktowym AF i dwoma procesorami DIGIC 6 stanowi nowy standard szybkości.

EOS 7D Mark II posiada nową 20,2 MP matrycę CMOS APS-C z natywną czułością do 16000 ISO. Aparat daje możliwość robienia pięknie naświetlonych zdjęć dzięki zaawansowanemu czujnikowi pomiaru światła RGB+IR o rozdzielczości 150 tys. pikseli i innowacyjnemu wykrywaniu migotania światła fluorescencyjnego. EOS 7D Mark II można w prosty sposób przystosować do różnych stylów fotografowania - posiada programowalne przyciski sterujące oraz nowy celownik ze 100% pokryciem kadru. Ponadto aparat posiada profesjonalne funkcje do filmowania, w tym m.in.: nieskompresowane wyjście HDMI oraz technologię pomiaru i ustawienia ostrości Dual Pixel CMOS AF.

Fotografia akcji w ułamku sekundy

EOS 7D Mark II doskonale sprawdzi się w różnych sytuacjach, gdzie liczy się szybkość działania. Dzięki nowemu mechanizmowi migawki i lustra, może w pełnej rozdzielczości wykonać w ciągu 1 sekundy serię 10 zdjęć z niewiarygodną wytrzymałością 200 tys. cykli.

Szybkość reakcji aparat zawdzięcza m.in. szybkiemu 65-punktowemu systemowi AF, który z najwyższą precyzją i bez kompromisu pomiędzy czułością a wytrzymałością zachowuje ostrość. Aparat wyposażono w jeden z najbardziej zaawansowanych systemów AF w swojej klasie, z wszystkimi punktami krzyżowymi (centralny punkt jest podwójnie krzyżowy dla czułości f/2,8 i zakresu od -3 EV). EOS 7D Mark II pozwala na dopasowanie systemu AF w podobny sposób jak w przypadku modelu EOS-1D X. Nowy, dedykowany tryb wyboru AF pozwala na szybkie przełączenie pomiędzy obszarami AF bez odrywania wzroku od celownika.

Wyjątkowa przejrzystość, szczegóły i kolory

Za dokładną i powtarzalną ekspozycję odpowiada nowy czujnik pomiaru światła RGB+IR ze 150 tys. pikseli. To pierwszy w systemie EOS pomiar światła uwzględniający promienie podczerwieni i migotanie światła fluorescencyjnego. Nowatorska technologia wykrywa i analizuje niewidoczne dla ludzkiego oka migotanie i wykonuje zdjęcia wtedy, gdy poziom światła jest największy. Dodatkowo zastosowano wykorzystywaną w aparacie 1D X technologię EOS iTR AF i AI Servo AF III, dzięki której uzyskano dokładne śledzenie obiektu w ruchu.

Filmy kinowe na wyciągnięcie ręki

EOS 7D Mark II posiada nieskompresowane wyjście HDMI (4:2:2) i dlatego materiał filmowy z aparatu można bezproblemowo połączyć z istniejącymi plikami. Profesjonalny dźwięk zapewnia nowy, dedykowany mikrofon oraz monitorujące gniazdo słuchawkowe, a także ciche sterowanie przydatne w czasie zmiany ustawień parametrów w trakcie filmowania.

Twój aparat, Twój styl

EOS 7D Mark II zaprojektowano do pracy w najbardziej niespodziewanych sytuacjach. Poprawiona odporność na warunki zewnętrzne, wytrzymały magnezowy korpus, wbudowany GPS i cyfrowy kompas pomagają śledzić i upamiętnić każde zdarzenie z życia. EOS 7D Mark II jako element systemu EOS współpracuje z wieloma akcesoriami Canon, m.in. z nowym uchwytem na baterie.

Kluczowe korzyści z wykorzystania aparatu EOS 7D Mark II:

- Rób zdjęcia bez względu na dynamikę akcji
- Twoje zdjęcia zawsze będą wyjątkowe
- Dostosuj i skonfiguruj aparat do swojego stylu pracy
- Odkryj w aparacie nowe poziomy kreatywności
- Pokaż swoją filmową wyobraźnię na dużym ekranie

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Sony zapowiada aktualizację firmware’u A7 IV, która wprowadzi możliwość ładowania własnych siatek kadrowania. Usługa ta będzie kosztować blisko 600 zł. Czy to zapowiedź nadchodzących...
7
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Z okazji Black Friday, Panasonic przygotował fantastyczną ofertą na aparaty i obiektywy Lumix S. Do 4 grudnia kupicie je taniej nawet do 4500 zł.
4
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż zakładano
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż...
Po 7 latach od pierwszych zapowiedzi współczesna kamera Super 8 trafia w końcu na rynek. Ale chyba nie tego oczekiwali amatorzy analogowego klimatu...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (12)