Najlepsze fotograficzne produkty i wydarzenia roku 2010!

Autor: Michał Sułkiewicz

15 Grudzień 2010
Artykuł na: 6-9 minut
Już szósty rok czytelnicy fotopolis.pl głosują na najlepsze produkty i wydarzenia branży fotograficznej. Prawie trzy tysiące odwiedzających fotopolis.pl wybrało zwycięzców tegorocznej edycji plebiscytu.

Z biegiem lat plebiscyt czytelników fotopolis.pl na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku wyrobił sobie prestiżowe miejsce w kalendarzu osób związanych z branżą foto. Nic dziwnego, przecież nie ma ważniejszych głosujących dla producentów i organizatorów niż ich klienci czy odwiedzający ich festiwale i galerie. To najważniejszy wyznacznik jakości i popularności. Tym bardziej, że czytelnik fotopolis.pl - jak potwierdzają nasze ankiety - to osoba dobrze znająca się na rynku foto. Jak co roku plebiscyt odbywał się z okazji naszych urodzin. W tym roku świętowaliśmy już 9. rocznicę powstania fotopolis.pl.

W tym roku nowością była kategoria Innowacja fotograficzna roku. Stworzyliśmy ją, abyście mogli zagłosować również na technologie i pomysły, które dopiero pojawiają się na rynku. Mimo że ich sukcesu nikt nie jest w stanie zagwarantować, to warto nagrodzić kreatywność i odwagę producentów. Nie ma co ukrywać, że chcieliśmy naszych czytelników zachęcić do spojrzenia na nowe produkty i rozwiązania. Dotychczasowe plebiscyty pokazały, że jesteście w swoich wyborach bardzo ostrożni i konserwatywni.

A jak było w tym roku? Zobaczmy zwycięzców!

Nikon D7000 - najlepszy aparat systemowy roku 2010

Niewątpliwie "najlepszy system" to najbardziej prestiżowa kategoria. Od paru lat walka toczy się między wieloletnimi potentatami w tym segmencie: Canonem i Nikonem. Mimo że Sony coraz mocniej zaznacza swoją pozycję, to nasi czytelnicy nadal sprawiają wrażenie nieprzekonanych. To tylko pokazuje jak trudna jest to kategoria. Jednak firma Nikon poradziła sobie doskonale. Zwycięzca - Nikon D7000 - zdecydowanie wyprzedził pozostałych rywali uzyskując 21% głosów.

statuetkę za najlepszy aparat systemowy roku 2010 odbiera Jan Przybysz z Nikona

Kolejne miejsca zajęły lustrzanki z segmentu profesjonalnego. Drugi był Nikon D3S, który zdobył 17% głosów, a trzeci Canon EOS 1D Mark IV - 9% głosów.

zeszłoroczny zwycięzca: Canon EOS 7D

Canon EF 70-200 mm f/2,8L II - najlepszy obiektyw 2010

W kategorii najlepszy obiektyw w tym roku Canon wygrał sprawdzoną konstrukcją. Szkło EF 70-200 f/2.8L II ma w swojej ofercie każdy producent pełnoklatkowych lustrzanek. Uznanie czytelników zyskała nowa, ulepszona wersja tego zooma Canona. EF 70-200mm f/2,8 zyskał 14% głosów.

Na pozostałych miejscach podium znalazły się dwa Nikkory: 85mm (7% głosów) oraz 35mm (5% głosów).

zeszłoroczny zwycięzca: Nikon AF-S 70-200mm f/2.8G ED VR II

Canon Powershot G12 - najlepszy aparat kompaktowy roku 2010

Można zaryzykować stwierdzenie, że Canon ze swoją serią G już na stałe zadomowił się jako zwycięzca tej kategorii. Już po raz czwarty z rzędu model G wygrywa pierwsze miejsce w tej kategorii. W tym roku Canon PowerShot G12 zyskał aprobatę 19% głosujący w plebiscycie czytelników.

Joanna Stankiewicz z Canona z dwiema statuetkami za najlepszy obiektyw roku 2010 i najlepszy aparat kompaktowy roku 2010

Tuż za zwycięzcą uplasował się Panasonic Lumix LX5 / Leica D-Lux 5 (10% głosów) i Nikon Coolpix P7000 (7% głosów).

zeszłoroczny zwycięzca: Canon Powershot G11

Adobe Photoshop CS5 - najlepsze akcesorium fotograficzne roku 2010

Wybór Adobe Photoshopa CS5 na najlepsze akcesorium fotograficzne 2010 roku to znak czasów. Statywy, torby, karty pamięci, osprzęt studyjny - nic nie miało szansy w starciu z najpopularniejszym oprogramowaniem do obróki zdjęć. Photoshop CS5 zdobył 26% głosów naszych czytelników.

nagrodę za najlepsze akcesorium roku 2010 odbiera Klaudia Jaworska z Adobe

Również pozostałe miejsca na podium przypadły w udziale programom Adobe. Drugie miejsce zajął Lightroom 3, który zdobył 22% głosów, a trzecie Photoshop Elements 9 - zdobywca 6% głosów.

zeszłoroczny zwycięzca: Adobe Photoshop CS4

Miesiąc fotografii w Krakowie 2010 - najlepsze wydarzenie artystyczne roku 2010

Festiwal Miesiąc fotografii w Krakowie to zdecydowanie ulubione wydarzenie artystyczne czytelników fotopolis.pl. MFK wygrał w zeszłym roku, wygrał i w tym. Zdobył 20% głosów, zdecydowanie wyprzedzając konkurencję.

statuetkę za najlepsze wydarzenie artystyczne roku 2010 odbiera Agnieszka Kozak i Michał Janica z Miesiąca Fotografii w Krakowie

Drugie miejsce zajął Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi 2010 (9% głosów), natomiast na trzecim uplasowała się wystawa Andreasa Feiningera "Nowy York, lata czterdzieste" w Krakowie (4% głosów).

zeszłoroczny zwycięzca: Miesiąc Fotografii w Krakowie 2009

Sony NEX - innowacja fotograficzna roku 2010

Byliśmy niezmiernie ciekawi rozstrzygnięcia w nowej kategorii Innowacja fotograficzna roku 2010. Wygrał system Sony NEX - niewielkie, kompaktowe aparaty z dużymi matrycami i wymienną optyką. Domyślamy się, że czytelnicy docenili - oprócz samych produktów - impet z jakim pojawiły się na rynku i "zamieszanie" jakie zrobiły - jak przystało na prawdziwą innowację.

nagrodę za innowację fotograficzną roku 2010 odbiera Rafał Wylęgała z Sony

Stawka w tej kategorii była wyjątkowo wyrównana. Tuż za NEX-ami (14% głosów) znalazła się hybrydowa stabilizacja Canona (13% głosów), elektroniczno-optyczny wizjer Fujifilm (12% głosów), Sony SLT (12% głosów) i obiektyw Panasonic 3D (10% głosów).

Podsumowanie tegorocznego plebiscytu musi być podobne do podsumowania zeszłorocznego - bo wyniki są podobne. O miano najlepszego aparatu systemowego stale rywalizuje Canon z Nikonem. Tym razem wygrał Nikon z ciekawą, półprofesjonalną lustrzanką D7000. W kategorii "Najlepszy obiektyw" wyniki są równie podobne do ubiegłorocznych. Znów wygrał długi zoom klasy 70-200mm f/2,8 - tym razem był to Canon. W kategoriach "Aparat kompaktowy", "Akcesorium" i "Wydarzenie artystyczne" triumfowały nowe edycje tych samych produktów. Najwyraźniej nasi czytelnicy nie pozbyli się przez ostatni rok swojego konserwatyzmu.

W nowej kategorii - "Innowacja fotograficzna roku 2010" - zwyciężył system Sony NEX. Nie były to pierwsze bezlusterkowce na rynku, ale pierwsze, które pogodziły wyjątkowo niewielkie wymiary zewnętrzne, dużą matrycę, dobrą cenę i "kompaktową", przyjazną obsługę. Jednocześnie były pierwszymi, które realnie wpłynęły na kształt rynku i znacznie umocniły segment aparatów systemowych z wymienną optyką.

Na koniec składamy serdeczne gratulacje zwycięzcom, a Czytelnikom dziękujemy za liczny udział w plebiscycie

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Po niedawnych kontrowersjach dotyczących handlu wygenerowanymi obrazami, mającymi ilustrować prawdziwe wydarzenia, Adobe obiecuje zmienić zasady dotyczące zgłaszania prac do Adobe...
8
World Press Photo chciało dopuścić do konkursu obrazy AI. Teraz wycofuje się ze swojej decyzji
World Press Photo chciało dopuścić do konkursu obrazy AI. Teraz wycofuje się ze swojej decyzji
W ostatnich latach konkurs WPP obrał zupełnie inne tory. W nadchodzącej edycji jury zamierzało dopuścić do konkursu „fotografie” wytworzone generatorach AI. Po fali krytyki...
8
Sony i Associated Press kończą testy systemu certyfikowania zdjęć w aparacie
Sony i Associated Press kończą testy systemu certyfikowania zdjęć w aparacie
Sony nie będzie pierwsze, ale dzięki swojej pozycji ma szansę sprawić, że certyfikowanie autentyczności zdjęć już na etapie ich wykonywania stanie się standardem. Firma właśnie...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)