Fotograficzne produkty 2009 roku wybrane!

Autor: Michał Sułkiewicz

24 Październik 2009
Artykuł na: 6-9 minut
Już po raz piąty czytelnicy fotopolis.pl wybrali najlepsze produkty fotograficzne roku. Rok 2009 mimo tak zwanego "kryzysu" obfitował w wiele ciekawych premier. Tak więc nasi czytelnicy mogli wybierać spośród kilkudziesięciu produktów i wydarzeń w pięciu kategoriach.

Przypomnijmy, że plebiscyt fotopolis.pl na najlepsze produkty roku organizowany jest już od pięciu lat. Raz w roku z okazji urodzin fotopolis.pl możecie wybierać najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne. Dzięki temu, że za wypełnienie ankiety plebiscytowej nie ma nagród, a - od tego roku - można ominąć kategorię, na której głosujący się nie zna, wyniki plebiscytu są niezwykle wiarygodne. To wiedza, doświadczenie i wybór czytelników fotopolis.pl decyduje o przyznaniu tych prestiżowych nagród, a nie chęć zdobycia takiej czy innej nagrody.

Jak już wspomnieliśmy w tym roku jedną ze zmian była możliwość ominięcia kategorii, w której nie dysponujemy wystarczającą wiedzą, żeby dokonać wiarygodnego wyboru. Nie chcieliśmy Was zmuszać do klikania czegokolwiek i zaburzania w ten sposób ostatecznych wyników. Jednak najważniejszą zmianą w tym roku było dodanie kategorii Akcesorium roku. W ten sposób chcieliśmy docenić produkty, które nie są niezbędne do fotografowania, ale bez nich nie byłoby możliwe stworzenie wielu ciekawych zdjęć. W tej kategorii umieściliśmy zarówno typowe akcesoria jak statywy czy torby fotograficzne, ale także karty pamięci i oprogramowanie. Na głosowanie mieliście nieco ponad dwa tygodnie i w tym czasie swoje typy wybrało ponad 2500 osób.

Przejdźmy jednak do wyników. W kategorii uznawanej za najbardziej prestiżową Aparat systemowy roku w 2009 roku mieliśmy 22 nominacje. W tym wiele ciekawych tegorocznych premier jak Olympus EP-1 czy Panasonic LUMIX GF1, które reprezentują nowy system Micro 4/3, a także nowa Leica M9 z nowatorską matrycą. Jednak nasi czytelnicy zagłosowali bardzo zachowawczo. Docenione zostały klasyczne lustrzanki cyfrowe oferujące sprawdzone rozwiązania. Na trzecim miejscu z liczbą głosów 260 znalazł się Pentax K-7. Drugie miejsce zajął Nikon D3X, na którego głosowały 422 osoby. Jednak w tej kategorii z liczbą 493 głosy wygrywa:

Canon EOS 7D - najlepszy aparat systemowy 2009 roku

przedstawicielka Canon Polska Magda Lokajczyk odbiera nagrodę za najlepszy aparat systemowy 2009

Następna kategoria, na którą głosowaliście to Obiektyw roku. W tej kategorii zgłoszone było 30 produktów. I tu również uznanie czytelników zdobyły sprawdzone i uznane konstrukcje. Najniższe miejsce podium i 174 głosy zdobył obiektyw Nikon AF-S DX Nikkor 35mm f/1,8G, a więc standard w nowym wydaniu. Drugie miejsce zajęło z kolei szkło, które jest nowym wcieleniem klasyka: Canon EF 100 mm f/2.8 L Macro IS USM z liczbą 242 głosy. Zwycięzca tej kategorii otrzymał 298 głosów i jest to:

Nikon AF-S Nikkor 70-200mm f/2.8G ED VR II - najlepszy obiektyw roku 2009

Justyna Bogucka z Nikona odbiera nagrodę za najlepszy obiektyw roku 2009

Kategoria Aparat kompaktowy roku jest naszym zdaniem najtrudniejsza dla producentów. Z jednej strony mamy tu największy rozrzut jeżeli chodzi o możliwości aparatów, a z drugiej strony trudno czymś zaimponować czytelnikom fotopolis.pl rozpuszczonym topowymi specyfikacjami cyfrowych lustrzanek. Nominowaliśmy 27 produktów. Wśród finalistów mamy więc konstrukcje z nowatorskim funkcjami jak Sony Cyber-shot HX1 na trzecim miejscu z 171 głosami, a także designerskie perełki jak druga w tej kategorii Leica X1, na którą głosowało 230 osób. Jednak najwięcej - 581 głosów oddaliście na kolejną wersję sprawdzonej konstrukcji:

Canon Powershot G11 - najlepszy aparat kompaktowy roku 2009

Magda Lokajczyk z Canon Polska już po raz drugi tego wieczoru na scenie - tym razem odbiera statuetkę za najlepszy aparat kompaktowy roku 2009

Następną kategorią, w której przyznaliście nagrodę jest Wydarzenie artystyczne roku. Tu było nominowanych 12 wystaw i festiwali fotograficznych. Uprzedzając pytania wśród nominacji nie znalazł się III FotoArtFestival 2009, który dopiero zaczynał się gdy trwał nasz plebiscyt. Ta edycja bielskiej imprezy znajdzie się wśród nominacji w przyszłym roku. Tymczasem wśród wydarzeń nominowanych w tym roku na trzecim miejscu z wynikiem 222 głosy umieściliście Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi 2009. Na drugim miejscu znalazło się 6. Biennale Fotografii w Poznaniu, na które głosowało 268 osób. Najwięcej - 405 osób głosowało na:

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2009 - najlepsze wydarzenie artystyczne roku 2009

statuetkę za najlepsze wydarzenie artystyczne 2009 roku odbiera Katarzyna Gutkowska reprezentująca Miesiąc Fotografii w Krakowie

Czas na ostatnią, premierową kategorię Akcesorium roku. Tu nominowaliśmy 19 premier tego roku. O nominacjach już pisaliśmy, więc od razu przejdziemy do wyników. Na trzecim miejscu z 189 głosami znalazła się karta pamięci SanDisk ExtremePro. 212 Waszych głosów wystarczyło, aby umieścić Adobe Photoshop Elements 8 na drugim stopniu podium. Jednak niekwestionowanym zwycięzcą z liczbą 751 głosów został:

Adobe Photoshop CS4 - najlepsze akcesorium fotograficzne roku 2009

Rafał Maciejewicz z Adobe Polska odbiera nagrodę za najlepsze akcesorium fotograficzne roku 2009

Przy okazji tej kategorii warto wspomnieć, że bardzo wysoko, bo na na czwartym miejscu znalazł się tablet Wacom Intuos 4. Jest to niewątpliwie sukces tej firmy, której udało się przekonać do swojego produktu również fotografów.

Podsumowując tegoroczny plebiscyt trzeba przyznać, że czytelnicy fotopolis.pl okazali się w większości bardzo konserwatywni. Prawie wszyscy zwycięzcy to bardzo dobrze znane, nowe wersje lub edycje dotychczasowych produktów i wydarzeń. Wyjątkiem jest oczywiście Canon EOS 7D, który jest jedyną absolutną nowością wśród produktów roku 2009. No ale za tym aparatem stoi wieloletnie doświadczenie producenta i jeden z najpopularniejszych systemów lustrzanek cyfrowych. Konsekwencją braku zaufania do nowości jest to, że wśród zwycięzców nie znalazły się na przykład nowatorskie aparaty systemu Micro 4/3 Olympusa czy Panasonika, albo wyposażone w zupełnie nowe funkcje kompakty Sony Cyber-shot serii X. Najwyraźniej te nowości muszą jeszcze udowodnić naszym czytelnikom swoją wartość.

Zwycięzcom gratulujemy, Was natomiast nasi czytelnicy zapraszamy na fotopolis EXPO, gdzie wszystkich zwycięzców tegorocznego plebiscytu można poznać bliżej, a nawet przetestować

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
Wystartowała kolejna edycja „najbogatszego” konkursu fotograficznego na świecie. W tym roku organizatorzy Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum International Photography Award...
7
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Lepiej późno niż wcale. Profoto zamierza rozszerzyć swoją ofertę o lampy światła ciągłego do pracy wideo. Premiera już w czerwcu.
6
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)