Nagrody czytelników i redakcji Fotopolis.pl 2007 rozdane!

Znamy już wyniki plebiscytu naszych czytelników. Oficjalnie ogłosiliśmy je we wtorek, 6 listopada przy okazji świętowania 6. urodzin Fotopolis.pl i wręczenia nagród laureatom Czteroboju Fotograficznego. Czy wyniki plebiscytu były zakoczeniem? I tak, i nie...
Na początek kilka cyfr. W plebiscycie udział wzięło niemal 2000 naszych czytelników - bardzo dziękujemy za tą wysoką frekwencję. Jeszcze bardziej podnosi ona prestiż nagród, czyniąc z nich najważniejsze wyróżnienia na polskim rynku fotograficznym. Badania marketingowe dotyczące znajomości marek i popularności sprzętu fotograficznego, ani inne nagrody przyznawane na polskim rynku nigdy nie zostały przyznane przez tak dużą grupę ludzi związanych z fotografią.

6-te urodziny, jak rok temu świętowaliśmy w klubowych klimatach klubu 55

Systemowy Aparat Roku
W tej kategorii redakcja Fotopolis.pl nominowała aparaty systemowe. Były to wszystkie cyfrowe lustrzanki i dalmierzowce, które zostały ogłoszone między wrześniem 2006 a wrześniem 2007. Przypomnijmy, że w 2005 roku zwycięzcą w tej kategorii był Canon EOS 350D, a w ubiegłym roku Nikon D80. Tegoroczny plebiscyt przesunął ciężar konkurencji z amatorskich lustrzanek na wyższą półkę. Zwyciężył ogłoszony niecałe 3 miesiące temu Nikon D3 - profesjonalna lustrzanka z pełną klatką. Dodajmy, że Nikon D3 nie trafił jeszcze do sprzedaży, a jego finalną wersję dopiero teraz testujemy w redakcji. Jednak emocje związane z oczekiwaniem na profesjonalnego Nikona i same specyfikacje aparatu zrobiły swoje. D3 zwyciężył zdecydowanie, a na drugim miejscu znalazł się jego tańszy brat - Nikon D300. Trzecie miejsce zajął Canon EOS 40D, a czwarte - Samsung GX10/Pentax K10D. Nasi czytelnicy wystawili D3 prognozę rynkowego sukcesu, czas pokaże czy się sprawdzi.

Kompaktowy Aparat Roku
W tej kategorii wybór był spontaniczny - każdy wpisywał ten model aparatu, który pierwszy przyszedł mu do głowy jako najlepsza propozycja kompaktowa minionego roku. W ubiegłym roku zwyciężył zdecydowanie Sony Cyber-shot R1 - propozycja dla profesjonalistów i ambitnych amatorów. W tym roku sytuacja się zmieniła i dwa pierwsze miejsce zajęły aparaty Canona - zwyciężył Canon Powershot G9 a zaraz za nim znalazł się Canon Powershot S5 IS. Trzecie miejsce przypadło aparatowi Sony Cyber-shot H9, którego zaledwie trzy głosy dzieliły od drugiej pozycji. Czwarty był Nikon Coolpix P5100, a piąty Olympus mju: 790 SW.

Kamil Krajewski ze statuetką dla MFK, Wiktor Sobolewski z nagrodą dla Nikona D3 i Robert Woźniak ze statuetką dla Canona G9

Wydarzenie artystyczne roku
Ze względu na ograniczoną ilość pozycji w tej kategorii - wydarzeń artystycznych jest zbyt wiele, by móc wszystkie wymienić - w ankiecie zamieściliśmy trzynaście, wybranych przez nas fotograficznych wydarzeń. Jednym z wymienionych w ankiecie był konkurs naszego magazynu "Czterobój fotograficzny". W tej kategorii wyniki ankiety zaskoczyły nas, bowiem czytelnicy uznali, że właśnie Czterobój był najważniejszym wydarzeniem tego roku. Uznanie naszego konkursu ogromnie nas ucieszyło i przekonało co do formuły, i kontynuacji konkursu w przyszłym roku.

Jako że nie wypada nam wręczyć sobie statuetki, postanowiliśmy przyznać ją wydarzeniu, które znalazło się na drugim miejscu w ankiecie. W ubiegłym roku z przewagą kilku punktów wygrał Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, w tym roku sytuacja się odwróciła i wygrał Miesiąc Fotografii w Krakowie. Przedstawiciel MHF - Kamil Krajewski nie krył zadowolenia z nagrody. Jak podkreślał, wynik ankiety jest ogromnie cenny, bo to uznanie widowni i nagroda dla wszystkich tworzących krakowski festiwal.

Wyróżnienia redakcji
Podobnie jak w ubiegłym roku redakcja Fotopolis.pl postanowiła przyznać swoje wyróżnienia. Obserwując rynek z perspektywy mediów, dostrzegamy ciekawe działania poszczególnych producentów, które nie zawsze są dostrzeżone i docenione przez końcowych użytkowników sprzętu. Nasze wyróżnienia mają doceniać innowacyjne, konsekwentne i ciekawe działania. W tym roku postanowiliśmy przyznać je
  • firmie Nikon Polska - za nowatorskie pomysły przy obchodach 90-lecia Nikona. Przypomnijmy liczne artykuły o historii, quiz wiedzy o Nikonie, wystawę historycznych modeli, plebiscyt na aparat 90-lecia czy wreszcie Rajd Nikona w Górach Sowich
  • firmie Olympus Polska - za innowacyjne podejście do fotografii. Zespół Olympusa tworzą pasjonaci fotografii, którzy często wykraczają poza schematy. Cyfrowa fotografia otworkowa czy fotografowanie z aparatu umieszczonego na latawcu to tylko niektóre z nich.
  • firmie K-Consult - za konsekwentne realizowanie idei Sigma Pro Centrum. W Polsce udało się stworzyć całą sieć punktów, w których można wypożyczyć, przetestować obiektywy i akcesoria. Inicjatywa nie ogranicza się tylko do sprzętu - organizowane są cykliczne warsztaty fotograficzne pod fachowym okiem Szymona Kobusińskiego.

Wiktor Sobolewski z Nikona i Michał Mikulski z K-Consultu odbierają wyróżnienia redakcji

Wręczenie nagród Czteroboju Fotograficznego
Była to pierwsza edycja Czteroboju fotograficznego i pierwsze rozdanie nagród. Prawdziwym zdobywcą nagród okazał się Marcin Liberski, który otrzymał nagrody za II miejsce w rundzie Człowiek, nagrody za I miejsce w rundzie Z bliska oraz nagrody Grand Prix. Bardzo się cieszę i jeszcze raz bardzo dziękuję. - powiedział Marcin Liberski odbierając stos nagród.

Za rok kolejny wielobój fotograficzny i okazja do artystycznego rewanżu!

Marcin Liberski, zdobywca Grand Prix pierwszej edycji "Czteroboju fotograficznego" z pamiątkowym dyplomem

Zapraszamy do obejrzenia filmów:

Flm z rozdania nagród Czteroboju Fotograficznego!


Film z rozdania nagród plebiscytu czytelników Fotopolis.pl
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7