Nagrody czytelników i redakcji Fotopolis.pl 2008 rozdane!

Nieco ponad trzy tygodnie temu zaprosiliśmy naszych czytelników do głosowania w plebiscycie na najlepsze produkty i wydarzenia artystyczne ostatnich dwunastu miesięcy. Znamy już wyniki tego plebiscytu. Ogłosiliśmy je wczoraj, podczas świętowania 7. urodzin Fotopolis.pl. Również wczoraj wręczyliśmy nagrody laureatom "Pięcioboju Fotograficznego".
Plebiscyt na najlepszy produkt i wydarzenie artystyczne zorganizowaliśmy już po raz czwarty. W stosunku do ubiegłorocznej edycji nastąpiło kilka zmian. Na prośbę czytelników i producentów sprzętu dodaliśmy nową kategorię "Obiektyw roku", a "Aparat kompaktowy roku" był w tym roku wybierany spośród naszych nominacji, co znacznie ułatwiło głosowanie. Swoimi opiniami podzieliło się ponad 2000 czytelników - serdecznie dziękujemy za bezinteresowny i dzięki temu wiarygodny głos w naszym plebiscycie.

7. urodziny Fotopolis.pl odbyły się w warszawskim klubie Szlafrok

Aparat systemowy roku 2008
Aparaty systemowe - do tej pory głównie lustrzanki i dalmierzowce. W tym roku do tej kategorii trafił też aparat wymykający się z dotychczasowych klasyfikacji, czyli Panasonic G1. Według zapowiedzi producenta jest to pierwszy korpus nowego, szerszego systemu - stąd obecność w tej, a nie innej kategorii. Nasi czytelnicy postawili jednak na sprawdzone (i od lat popularne) lustrzanki. Trzecie miejsce przypadło długo oczekiwanemu Canonowi EOS 5D Mark II - zdobył 372 głosy. Miejsce drugie, z przewagą tylko jednego głosu, zajął Nikon D90 - 373 głosy. Bezapelacyjnym zwycięzcą został Nikon D700, który zgromadził aż 605 głosów. W ubiegłbym roku wygrał Nikon D3, czyli starszy brat tegorocznego laureata. Przez ten okres zyskał ogromne uznanie i sympatię rzeszy fotografów - nawet tych, którzy nie korzystają z niego na co dzień. Nic więc dziwnego, że spora część tej sympatii przelała się na Nikona D700, który został skonstruowany jako świetna mieszanka D3 i D300 (drugie miejsce przed rokiem).

Agnieszka Bischoff z firmy Nikon Polska odebrała nagrodę przyznaną modelowi D700

Obiektyw roku 2008
Nowa kategoria i od razu "sprawczyni" wydarzenia bez precedensu - najmniejszej możliwej różnicy między drugim, a pierwszym miejscem - jednego punktu. Z trzecim miejscem nie było problemu. Zajął je przebudowany i odświeżony Canon EF 24mm f/1,4L II USM, na którego zagłosowało 169 osób. Po wyrównanej walce, drugie miejsce zajął kitowy obiektyw Nikona D90, czyli Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6G ED VR (197 głosów) - czytelnicy docenili kolejny stosunkowo tani obiektyw sprzedawany w zestawie z aparatem, który jednocześnie odznacza się bardzo przyzwoitymi osiągami optycznymi. Zwycięskim szkłem została Leica Noctilux-M 50 mm f/0,95 ASPH. Jak wspomnieliśmy wcześniej, stało się tak dzięki pojedynczemu głosowi - w sumie było ich 198. Czytelnicy najwyraźniej ulegli czarowi historii, jakości i oczywiście niesamowitej jasności. My się cieszymy, że ciągle są producenci skłonni do produkowania takich "perełek".

nagrodę za obiektyw Leica Noctilux-M 50 mm f/0,95 ASPH odebrał Rafał Łochowski ze sklepu Pstryk.pl - oficjalnego dystrybutora firmy Leica

Aparat kompaktowy roku 2008
W kategorii ciągle najpopularniejszych aparatów cyfrowych - kompaktów - obyło się bez większych niespodzianek. Trzecie miejsce zajął Panasonic Lumix DMC-LX3, do spółki z bliźniaczą konstrukcją - Leicą D-Lux 4. Japońsko-niemiecki duet zdobył 132 głosy. Nieco więcej, 137 głosów, zdobyła Sigma DP2. W związku z tym, że aparatu nie ma jeszcze w sklepach, wynik ten odczytujemy jako poparcie dla idei małego aparatu, który nie ustępuje jakością zdjęć znacznie większym lustrzankom. Z dużą przewagą zwyciężył następca ubiegłorocznego triumfatora - Canon PowerShot G10. Najbardziej zaawansowany z PowerShotów zdobył głosy 380 czytelników. W opinii wielu G-dziesiątka jest najbardziej udanym przedstawicielem tej serii, nic więc dziwnego, że przypadła też do gustu głosującym.

Magda Lokajczyk z firmy Canon Polska odebrała nagrodę za PowerShota G10

Wydarzenie artystyczne roku 2008
Ta kategoria od jakiegoś czasu sprawia nam ogromną przyjemność i satysfakcję. Przypomnijmy sytuację sprzed roku - najwięcej głosów dostał organizowany przez Fotopolis.pl "Czterobój Fotograficzny". Za głosy podziękowaliśmy, ale nagrodę wręczyliśmy Miesiącowi Fotografii w Krakowie, który zdobył najwięcej głosów spośród pozostałych wydarzeń. W tym roku sytuacja się powtórzyła - Pięciobój Fotograficzny Fotopolis.pl zdobył 483 głosy i wyprzedził Miesiąc Fotografii w Krakowie (426 głosów) i Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi (226 głosów). W tym roku uznaliśmy, że poddamy się woli naszych czytelników. Nagrodę odebrała Marta Sinior, która zajmuje się w naszej redakcji wydarzeniami kulturalnymi i przewodniczy Jury Pięcioboju.

Marta Sinior z redakcji Fotopolis.pl odebrała nagrodę czytelników za wydarzenie artystyczne roku - Pięciobój Fotograficzny

Wyróżnienia redakcji
W tym roku postanowiliśmy niemal całkowicie zrezygnować z wyróżnień redakcyjnych. Przygotowaliśmy tylko jedno - dla Ireneusza Zjeżdżałki - fotografa-artysty, redaktora naczelnego "Kwartalnika Fotografia", popularyzatora fotografii, krytyka, który konsekwentnie promował młodych i zdolnych fotografów. Ireneusz Zjeżdżałka zmarł 25 lipca tego roku po ciężkiej chorobie.

Pięciobój Fotograficzny
Urodzinowe spotkanie wykorzystaliśmy też do wręczenia nagród uczestnikom Pięcioboju Fotograficznego (ostateczne wyniki publikowaliśmy już wcześniej). Niestety, z różnych względów nie wszyscy nagrodzeni mogli dotrzeć. Na szczęście dotarł Michał Bojara - laureat Grand Prix. Wielobojowej tradycji stało się zadość - zwycięzca z powodu ilości nagród miał problemy z opuszczeniem sceny.

Michał Bojara odbiera nagrody za Grand Prix Pięcioboju Fotograficznego 2008

Serdecznie dziękujemy wszystkim czytelnikom, urodzinowym gościom, partnerom i współpracownikom za kolejny udany rok. Już teraz zapraszamy do następnych konkursów, plebiscytów i codziennego odwiedzania Fotopolis.pl
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
2
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0