Ankieta urodzinowa 2005 - wyniki

Między 25 sierpnia a 26 września na stronach Fotopolis.pl emitowana była ankieta, w której pytaliśmy czytelników o opinie na temat treści Fotopolis i rynku fotograficznego. Czy wyniki nas zaskoczyły? W pewnych aspektach na pewno. Prezentujemy krótkie podsumowanie.
Między 25 sierpnia a 26 września na stronach Fotopolis.pl emitowana była ankieta, w której pytaliśmy czytelników o opinie na temat treści Fotopolis i rynku fotograficznego. Czy wyniki nas zaskoczyły? W pewnych aspektach na pewno. Prezentujemy krótkie podsumowanie.


Kim są czytelnicy Fotopolis

Pierwsze zaskoczenie: 90% czytelników to mężczyźni, podczas gdy zaledwie 10% stanowią kobiety. Skąd tak mały odsetek pań? Zarówno fotografię, jak i nowości technologiczne uznaje się za zainteresowania mężczyzn. Znajduje to potwierdzenie w odpowiedziach pań i panów: kobiety chętniej czytają treści artystyczne, podczas gdy mężczyźni - sprzętowe.
Wiek przebadanych czytelników okazał się bardziej przewidywalny:
 • 0-14 lat - 0,5%
 • 15-24 lata - 16%
 • 25-34 lata - 48%
 • 35-44 lata - 20,5 %
 • 45-54 lata - 12%
 • 55 i więcej - 3%

Czytelnicy a fotografia
Ponad 98% przebadanch czytelników w chwili wypełniania ankiety posiadało aparat fotograficzny, w tym 75% aparat cyfrowy. Mimo to, aż 63% spośród nich planuje zakup aparatu cyfrowego (32% w ciągu najbliższych 6 miesięcy i 31% w ciągu najbliższych 12 miesięcy). Niemal połowa naszych czytelników ma więcej niż jeden aparat. Spośród badanych, aż 60% posiada lustrzankę analogową, a zaledwie 28% lustrzankę cyfrową. Prawie połowa badanych posiada cyfrowy kompakt. Ranking marek posiadanego przez badanych sprzętu wygląda następująco:
 • Canon - 34%
 • Nikon - 20,5%
 • Olympus - 15%
 • Konica Minolta - 14%
 • Fujifilm - 6%
 • Sony - 5%
 • Kodak - 3%
 • HP - 2,5%
 • Inna marka - 16%


Czytelnicy zostali także poproszeni o wskazanie najlepszego ich zdaniem aparatu cyfrowego. Nie zostały podane żadne dodatkowe kryteria, wybór nie był wspomagany. Opinie czytelników okazały się bardzo zróżnicowane: faworyt, nie przekroczył bowiem 10% głosów, a zaraz za nim uplasowały się inne modele. Nagroda za aparat fotograficzny roku 2005 według czytelników Fotopolis przypadła lustrzance Canon EOS 350D, a jej odbiór - Dyrektorowi Działu Foto/Video Canon Polska, Andrzejowi Skrzypczykowi.

Andrzej Skrzypczyk odbiera nagrodę za EOS-a 350D

Warto zaznaczyć, że w grupie ścisłych finalistów znalazły się kolejno modele: Nikon D70, Canon EOS 5D, Minolta Dynax 7D, Nikon D50 i Minolta Dynax 5D. Cieszy nas fakt, że wybierane były modele, które jeszcze nie trafiły do sprzedaży, takie jak Dynax 5D i Sony DSC-R1, a których testy zostały już zamieszczone na Fotopolis.

Czytelnicy a Fotopolis
Od kiedy jesteś czytelnikiem fotopolis, jak często nas odwiedzasz, podaj swój ulubiony dział... - to pytania zadawane w kolejnej części naszej ankiety.
Ponad 55% badanych czyta Fotopolis dłużej niż rok, podczas gdy 23% - od mniej niż 6 miesięcy.Ponad 40% czytelników (43%) odwiedza nas codziennie lub prawie codziennie, co trzeci badany kilka razy w tygodniu (34%)Wśród najpopularniejszych działów w czołówce nie mogło zabraknąć cyfry, jest to najchętniej odwiedzany dział według 74% czytelników. Daleko za cyfrą pozostaje drugi co do popularności dział, praktyka (36%), następny jest felieton (26%), wydarzenia (23%), 35mm (23%) i galeria (19%). Mniejszą sympatią cieszą się działy zdjęcie tygodnia (11%), ludzie (10%), kalendarium (9%), a listę zamykają: Przegląd prasy (6%), 6cm (5%), Ogłoszenia i Linki (poniżej 2%).Dużą niespodzianką były dla nas preferencje badanych w wyborze najlepszego zdjęcia tygodnia i najlepszego artykułu. Nie można mówić tu o zwycięzcach tego plebiscytu, ale warto wyróżnić grono finalistów.

Za najlepsze zdjęcia tygodnia zostały uznane następujące fotografie:

fot. seko zobacz...

fot. Marcin Harasimowicz zobacz...

"melbourne docklands" - fot. Wojtek Kalinowski zobacz...

fot. Paweł Kosicki zobacz...

Z najlepsze artykuły zostały uznane felietony Mike'a jako cały cykl.
Poważaniem cieszyły się również:

Test lustrzanki CanonEOS 350 D czytaj...

Test aparatu Panasonic Lumix DMC-FZ20czytaj...

18 praktycznych zasad fotografii cyfrowej czytaj...

Wszystko o fotografii otworkowej czytaj...

Test aparatu Sony Cyber-shot T5 czytaj...

Test aparatu Sony Cyber-shot R1 czytaj...

Losowanie nagród
Spośród osób, które wypełniły ankietę wylosowaliśmy czterech laureatów drobnych upominków:
Daniel Kunz: Trust 1490Z Powercam optical zoom
Radosław Czeczotka: Zestaw płyt CD Szkoła Fotografowania National Geographic
Michał Jarosz: Zestaw płyt CD Szkoła Fotografowania National Geographic
Jakub Barszcz: Oprogramowanie FotoOffice 2 wraz z upominkami firmowymi GDATA

Jednocześnie serdecznie dziękujemy wszystkim 430 uczestnikom za poświęcenie czasu na wypełnienie długiej ankiety. Obiecujemy, że wyciągnięte wnioski posłużą przede wszystkim czytelnikom.
Komentarze
Polecane artykuły
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
Nikon Z6 - test aparatu
18 Gru 2018
Sprawdziliśmy czy Nikon Z6 jest w stanie dorównać świetnemu bezlusterkowcowi Sony A7 III.
2
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!