Ankieta urodzinowa 2005 - wyniki

0
Marta Majewska
6 Październik 2005
Artykuł na: 4-5 minut
Między 25 sierpnia a 26 września na stronach Fotopolis.pl emitowana była ankieta, w której pytaliśmy czytelników o opinie na temat treści Fotopolis i rynku fotograficznego. Czy wyniki nas zaskoczyły? W pewnych aspektach na pewno. Prezentujemy krótkie podsumowanie.
Między 25 sierpnia a 26 września na stronach Fotopolis.pl emitowana była ankieta, w której pytaliśmy czytelników o opinie na temat treści Fotopolis i rynku fotograficznego. Czy wyniki nas zaskoczyły? W pewnych aspektach na pewno. Prezentujemy krótkie podsumowanie.


Kim są czytelnicy Fotopolis

Pierwsze zaskoczenie: 90% czytelników to mężczyźni, podczas gdy zaledwie 10% stanowią kobiety. Skąd tak mały odsetek pań? Zarówno fotografię, jak i nowości technologiczne uznaje się za zainteresowania mężczyzn. Znajduje to potwierdzenie w odpowiedziach pań i panów: kobiety chętniej czytają treści artystyczne, podczas gdy mężczyźni - sprzętowe.
Wiek przebadanych czytelników okazał się bardziej przewidywalny:
 • 0-14 lat - 0,5%
 • 15-24 lata - 16%
 • 25-34 lata - 48%
 • 35-44 lata - 20,5 %
 • 45-54 lata - 12%
 • 55 i więcej - 3%

Czytelnicy a fotografia
Ponad 98% przebadanch czytelników w chwili wypełniania ankiety posiadało aparat fotograficzny, w tym 75% aparat cyfrowy. Mimo to, aż 63% spośród nich planuje zakup aparatu cyfrowego (32% w ciągu najbliższych 6 miesięcy i 31% w ciągu najbliższych 12 miesięcy). Niemal połowa naszych czytelników ma więcej niż jeden aparat. Spośród badanych, aż 60% posiada lustrzankę analogową, a zaledwie 28% lustrzankę cyfrową. Prawie połowa badanych posiada cyfrowy kompakt. Ranking marek posiadanego przez badanych sprzętu wygląda następująco:
 • Canon - 34%
 • Nikon - 20,5%
 • Olympus - 15%
 • Konica Minolta - 14%
 • Fujifilm - 6%
 • Sony - 5%
 • Kodak - 3%
 • HP - 2,5%
 • Inna marka - 16%


Czytelnicy zostali także poproszeni o wskazanie najlepszego ich zdaniem aparatu cyfrowego. Nie zostały podane żadne dodatkowe kryteria, wybór nie był wspomagany. Opinie czytelników okazały się bardzo zróżnicowane: faworyt, nie przekroczył bowiem 10% głosów, a zaraz za nim uplasowały się inne modele. Nagroda za aparat fotograficzny roku 2005 według czytelników Fotopolis przypadła lustrzance Canon EOS 350D, a jej odbiór - Dyrektorowi Działu Foto/Video Canon Polska, Andrzejowi Skrzypczykowi.

Andrzej Skrzypczyk odbiera nagrodę za EOS-a 350D

Warto zaznaczyć, że w grupie ścisłych finalistów znalazły się kolejno modele: Nikon D70, Canon EOS 5D, Minolta Dynax 7D, Nikon D50 i Minolta Dynax 5D. Cieszy nas fakt, że wybierane były modele, które jeszcze nie trafiły do sprzedaży, takie jak Dynax 5D i Sony DSC-R1, a których testy zostały już zamieszczone na Fotopolis.

Czytelnicy a Fotopolis
Od kiedy jesteś czytelnikiem fotopolis, jak często nas odwiedzasz, podaj swój ulubiony dział... - to pytania zadawane w kolejnej części naszej ankiety.
Ponad 55% badanych czyta Fotopolis dłużej niż rok, podczas gdy 23% - od mniej niż 6 miesięcy.Ponad 40% czytelników (43%) odwiedza nas codziennie lub prawie codziennie, co trzeci badany kilka razy w tygodniu (34%)Wśród najpopularniejszych działów w czołówce nie mogło zabraknąć cyfry, jest to najchętniej odwiedzany dział według 74% czytelników. Daleko za cyfrą pozostaje drugi co do popularności dział, praktyka (36%), następny jest felieton (26%), wydarzenia (23%), 35mm (23%) i galeria (19%). Mniejszą sympatią cieszą się działy zdjęcie tygodnia (11%), ludzie (10%), kalendarium (9%), a listę zamykają: Przegląd prasy (6%), 6cm (5%), Ogłoszenia i Linki (poniżej 2%).Dużą niespodzianką były dla nas preferencje badanych w wyborze najlepszego zdjęcia tygodnia i najlepszego artykułu. Nie można mówić tu o zwycięzcach tego plebiscytu, ale warto wyróżnić grono finalistów.

Za najlepsze zdjęcia tygodnia zostały uznane następujące fotografie:

fot. seko zobacz...

fot. Marcin Harasimowicz zobacz...

"melbourne docklands" - fot. Wojtek Kalinowski zobacz...

fot. Paweł Kosicki zobacz...

Z najlepsze artykuły zostały uznane felietony Mike'a jako cały cykl.
Poważaniem cieszyły się również:

Test lustrzanki CanonEOS 350 D czytaj...

Test aparatu Panasonic Lumix DMC-FZ20czytaj...

18 praktycznych zasad fotografii cyfrowej czytaj...

Wszystko o fotografii otworkowej czytaj...

Test aparatu Sony Cyber-shot T5 czytaj...

Test aparatu Sony Cyber-shot R1 czytaj...

Losowanie nagród
Spośród osób, które wypełniły ankietę wylosowaliśmy czterech laureatów drobnych upominków:
Daniel Kunz: Trust 1490Z Powercam optical zoom
Radosław Czeczotka: Zestaw płyt CD Szkoła Fotografowania National Geographic
Michał Jarosz: Zestaw płyt CD Szkoła Fotografowania National Geographic
Jakub Barszcz: Oprogramowanie FotoOffice 2 wraz z upominkami firmowymi GDATA

Jednocześnie serdecznie dziękujemy wszystkim 430 uczestnikom za poświęcenie czasu na wypełnienie długiej ankiety. Obiecujemy, że wyciągnięte wnioski posłużą przede wszystkim czytelnikom.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rekord Guinnessa pobity - oto najmniejsza matryca na świecie
Rekord Guinnessa pobity - oto najmniejsza matryca na świecie
Firma OmniVision wprowadziła na rynek specjalistyczny sensor o wymiarach zaledwie 0,575mm x 0,575mm, który umożliwić ma lekarzom badanie nawet najwęższych naczyń...
13
0
Przewozisz filmy samolotem? Uważaj na nowe skanery bagażu podręcznego
Przewozisz filmy samolotem? Uważaj na nowe skanery bagażu podręcznego
Nie od dziś wiadomo, że niewywołanych filmów nie należy nadawać w bagażu rejestrowanym. Teraz jednak problemem dla fanów analoga może być także kontrola bagażu...
16
1
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)