Sony Cyber-shot DSC-T5

0
Tomasz Gutkowski
1 Sierpień 2005
Artykuł na: 9-16 minut
Sony powiększa linię ultra-kompaktów Cyber-shot 'T' o nowy model. DSC-T5 posiada sensor 5 Mp, wewnętrzny obiektyw Carl Zeiss z 3-krotnym zoomem oraz 2.5-calowy wyświetlacz hybrydowy. Sprzedawany będzie w czterech wersjach kolorystycznych.
Aparaty serii Cyber-shot T to jedne z najpopularniejszych modeli kieszonkowych na rynku. I nic dziwnego - poza wysoką jakością rejestrowanego obrazu, zachwycają nowoczesną stylistyką i świetną jakością wykonania. Najnowszy Cyber-shot DSC-T5 nie odbiega od tego standardu, a co więcej dostępny będzie w czterech wersjach kolorystycznych: srebrnej, czarnej, złotej i czerwonej.

Sony Cyber-shot DSC-T5

Nowy także pod względem właściwości i funkcji nie wyróżnia się bardzo na tle innych reprezentantów tej serii. Obraz rejestrowany jest za pomocą niewielkiej (1/2.5") matrycy światłoczułej o rozdzielczości 5.1 Megapikseli. Obiektyw Carl Zeiss o zakresie 38 - 114mm (odpowiednik dla małego obrazka) jest w całości schowany wewnątrz obudowy i nie wysuwa się z niej po uruchomieniu aparatu.

Tradycyjnie do dyspozycji jest zestaw programów tematycznych, obejmujący takie pozycje jak pokaz fajerwerków, fotografowanie przy świecach czy efekt "szkła powiększającego" (z dystansem minimalnym 1cm od fotografowanego obiektu!). Inne funkcje, którymi możemy kontrolować wartość naświetlenia to korekta ekspozycji i dobierana czułość (od ISO 64 do ISO 400). Niestety zakres czasów ekspozycji jest ciągle dość wąski, 1 - 1/1000 s (1/8 - 1/1000 s w trybie Auto), co bywa kłopotliwe w ostrym świetle lub przy zdjęciach nocnych wymagających dłuższego naświetlania.

Sony Cyber-shot DSC-T5

Sony Cyber-shot T5 wyposażony został w duży, hybrydowy wyświetlacz LCD o przekątnej 2.5" z 230,000 punktów. Zdjęcia oraz filmy (MPEG VX: 640 x 480, 30 kl/s) zapisywane są w pamięci wbudowanej 32MB lub na kartach Memory Stick Duo. Energii dostarcza dedykowany akumulator litowo-jonowy. Warto zaznaczyć, że Cyber-shot T5 jako pierwszy aparat Sony ma polskie menu - nareszcie!

Sony Cyber-shot DSC-T5 trafi do sprzedaży w naszym kraju już we wrześniu tego roku w cenie ok. 1600 zł. Niestety w Polsce (jak w całej Europie) dostępne będą tylko dwie wersje kolorystyczne - srebrna i czarna.

Już dziś w Fotopolis pojawi się test Sony Cyber-shot DSC-T5. Polecamy!

NazwaSony Cyber-shot DSC-T5
Typcyfrowy aparat kieszonkowy
Efektywna rozdzielczość5,1 Mp
Sensor1/2,5 cala Sony Super HAD CCD, 5,1 MP efektywnych
PamięćMemory Stick DUO, Memory Stick DUO PRO
Rozdzielczość
 • 2592 x 1944
 • 2592 x 1728 (3:2)
 • 2048 x 1536
 • 1280 x 960
 • 640 x 480
Formaty zapisu obrazuJPEG
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjiFIne, Standard
Obiektyw
 • Carl Zeiss Vario-Tessar
 • f/3,5 - f/4,4
 • 6,33 mm - 19,0 mm (odpowiednik w małym obrazku: 38 - 114 mm)
 • 11 soczewek w 8 grupach, 3 soczewki asferyczne, 1 pryzmat
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowyMaks. 4 x
Przysłonaf/3,5 - f/5,6 (szeroki kąt), f/4,4 - f/10 (tele)
Migawka1 s (tryb Program) lub 1/8 s (tryb Auto) - 1/1000 s
Tryby pracyAuto, program, programy tematyczne, film
Tryby ekspozycjiProgramy tematyczne:
 • zmierzch
 • portret o zmierzchu
 • fajerwerki
 • szkło powiększające
 • Krótki czas migawki
 • krajobraz
 • zdjęcia przy świecy
 • zdjęcia na plaży
 • zdjęcia na śniegu
Pomiar światłaCentralnie ważony, punktowy
Kompensacja ekspozycji+/- 2 EV co 1/3 EV
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketing3 zdjęcia ze skokiem 0,3 EV, 0,5 EV lub 1 EV
Metody pomiaru ostrości5-punktowy, zakres: od 0,5 m, makro - od 0,08 m, szkło powiększające - od 0,01 m do 0,2 m
Tryby pracy autofocusab.d.
Manual focus5-stopniowy
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
CzułośćAuto, ISO 64 / 100 / 200 / 400
Balans bieli
 • Auto
 • światło dzienne
 • chmury
 • światło żarowe
 • światło jarzeniowe
 • flesz
EfektySepia, cz-b
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjnemaks. 9 zdjęć (5 MP, Fine) 1,4 kl./s, 100 zdjęć (VGA) 1,6 kl./s
Rejestracja filmu
 • 640x 480, 30 kl./s - tylko z kartą Memory Stick DUO PRO
 • 640 x 480, 16,6 kl./s
 • 320 x 116, 8,3 kl./s
 • z dźwiękiem
 • NTSC / PAL
 • długość ograniczona pojemnością karty
Monitor LCD2,5 cala LCD, 230 tys. pikseli
Synchronizacja z lampąn.d.
Lampa błyskowaWbudowana, zasięg: 0,1 - 2,5 m
Kontrola błysku
 • Auto
 • błysk wymuszony
 • lampa wyłączona
 • redukcja czerwonych oczu
 • synchronizacja z długimi czasami
Stopka akcesoriówbrak
Matówkabrak
Lustrobrak
Wizjerbrak
Punkt ocznyn.d.
Informacja w wizjerzen.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacz10 s
ZłączaUSB 2.0 (Hi-Speed), wyjście AV, gniazdo zasilacza
Pilotb.d.
ZasilanieSony InfoLithium NP-FE1 (ok. 640 mAh)
Wydajność zasilania (zdjęcia)240 (CIPA)
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywu1/4 cala
ObudowaAluminium
Wymiary94 mm x 60 mm x 20 mm
Waga113 g (bez akumulatora i karty), 139 g (z akumulatorem i kartą)
Akcesoriab.d.
Oprogramowanieb.d.
UwagiPolskie menu, PictBridge
Ocena w teście DIWA75%
Test Fotopolis3228
Artykuł na Fotopolis3226


Poniżej cytujemy oficjalną informację prasową producenta:

KONTYNUACJA APARTÓW CYFROWYCH SERII T - CYBER SHOT DSC-T5 W NOWYM STYLU
Łatwa obsługa, duża wydajność, nowoczesne wzornictwo


Aparat DSC-T5 idealnie łączy duże możliwości, wydajność z nowoczesnym wzornictwem i przyciągającą wzrok stylistyką. Jest wyposażony w przetwornik Super HAD CCD z 5,1 mln pikseli, duży, jasny 2,5 calowy ekran LCD Clear Photo oraz obiektyw Carl Zeiss Vario Tessar z 3-krotym zoomem optycznym.

Funkcje
Model T5 wykonuje świetne zdjęcia niemal w każdych warunkach. Mimo małych wymiarów oferuje wiele funkcji, dzięki którym staje się doskonałym wyborem zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Zastosowany przetwornik Super HAD CCD z 5,1 mln pikseli gwarantuje wysoką jakość zdjęć za każdym razem. Duży, 2,5 calowy ekran LCD Hybryd Clear Photo pozwala oglądać fotografowane obiekty, kadrować i przeglądać zdjęcia łatwo i niezależnie od warunków oświetlenia, nawet w pełnym słońcu.

W małej aluminiowej obudowie aparatu umieszczono wysokiej jakości obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar z 3 krotnym zbliżeniem optycznym. Gwarantuje uzyskanie krystalicznie "czystych" fotografii, niezależnie od poziomu zbliżenia do obiektu. Zastosowanie systemu folder path pozwoliło na umieszczenie soczewek i pryzmatów wewnątrz obudowy. Jeśli istnieje potrzeba większych zbliżeń - aparat jest wyposażony w 6 krotne precyzyjne zbliżenie cyfrowe oraz 12 krotny inteligentny zoom VGA. Tryb lupy pozwala fotografować z odległości 1 cm i oglądać obiekty 3,5 x większe od rzeczywistych rozmiarów na ekranie LCD. W trybie zdjęć 16:9 można wykonywać zdjęcia panoramiczne.


Technologia Stamina i łatwość użycia
Cyber-shot T5 korzysta z akumulatorów InfoLITHIUM, które w połączeniu z technologią zarządzania energią STAMINA, zapewniają możliwość wykonania do 240 zdjęć po jednokrotnym naładowaniu.

Oprócz automatycznych ustawień naświetlenia, przysłony i czasu migawki dla różnych warunków można wybrać jeden spośród 10 oferowanych trybów ustawień tematycznych, takich jak: portret nocą (twilight mode), śnieg, sztuczne ognie lub plaża. Należy wybrać odpowiedni tryb, a czas naświetlenia i przysłona zostaną automatycznie ustawione umożliwiając bezproblemowe i wygodne fotografowanie. W połączeniu z 2,5 m efektywnym zasięgiem lampy błyskowej (o 1 m większym w porównaniu z modelem T33) i możliwością montażu na statywie (po raz pierwszy w serii Cyber shot T), zapewnione są wspaniałe zdjęcia za każdym razem.

Korzystanie z menu ułatwia zastosowanie nowych animowanych, powiększonych ikon służących do zmiany ustawień lampy błyskowej, zdjęć makro lub samowyzwalacza.

Omawiany model jest wyposażony w zaawansowane tryby ustawiania ostrości, w tym wielopunktowy i punktowy autofokus (AF), jak również opcje dotyczące nasycenia, kontrastu i ostrości. Można wykonywać zdjęcia seryjne z korekcją naświetlenia (auto bracketing). Mechanizmy Clear Colour NR i Clear Luminance NR umożliwiają wykonywanie bardziej szczegółowych zdjęć z mniejszymi zakłóceniami.

Pamięć wewnętrzna oferuje 32 MB pojemności. Zdjęcia mogą być także rejestrowane i przechowywane na opcjonalnych kartach Memory Stick Duo i Memory Stick PRO Duo. Aparat pozwala na połączenie przez szybki interfejs USB 2.0 lub nowoczesny interfejs PictBridge umożliwiający podłączenie urządzenia bezpośrednio do drukarki (np. DPP-FP50) bez pośrednictwa komputera.


Real Imaging Processor
Procesor obrazu zaprojektowany przez firmę Sony zapewnia szybszy rozruch, dokładniejsze odwzorowanie kolorów, lepszą jakość zdjęć (stosunek sygnału do szumu) i łątwą obsługę aparatu. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest wykonywanie wielu zdjęć seryjnych. Ma on również korzystny wpływ na wydajność baterii Cyber shot T5. Procesor umożliwia także rejestrację filmów o dużej rozdzielczości zapisywanych w formacie MPEG Movie VX Fine (rozdzielczość 640 x 480, 30 klatek na sekundę) - czas nagrania jest ograniczony jedynie pojemnością opcjonalnej karty Memory Stick PRO Duo.

Język polski w menu
Pierwszy aparat cyfrowy Sony, który ma język polski w menu!
Jest to kolejne istotne ułatwienie zapewniające przyjemniejszą obsługę. Menu jest dostępne także w 14 innych językach: czeskim, duńskim, holenderskim, angielskim, fińskim, francuskim, niemieckim, węgierskim, włoskim, norweskim, portugalskim, rosyjskim, hiszpańskim i szwedzkim.


Akcesoria
Aparat jest oferowany z następującymi akcesoriami: baterią InfoLITHIUM, ładowarką baterii, paskiem na nadgarstek, CD z oprogramowaniem (w tym Picture Package, Image Mixer) i sterownikiem USB, a także kablami AV i USB.
Opcjonalne dostępne są także: dodatkowa bateria NP-FT1 InfoLITHIUM, etui oraz zestaw Sports Pack (SPK-THB).

Model T5 będzie w sprzedaży od września br. w dwóch kolorach: czarnym i srebrnym (aluminium) w cenie ok 1 600 zł,-.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Obiektyw wypełniony kawą w średnioformatowym body z kartonu - Lomography znów zaskakuje
Obiektyw wypełniony kawą w średnioformatowym body z kartonu - Lomography znów zaskakuje
Miłośnicy kreatywnych efektów w jakości lomo i zrównoważonego wykorzystania zasobów będą zachwyceni nowym pomysłem austriackiej firmy, który dostępny jest w dodatku w cenie mniej kuriozalnej niż...
0
0
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Po 4 latach od premiery Olympusa OM-D E-M5 Mark II do walki na arenie systemu mikro 4/3 staje jego następca, który wprowadza tę linię aparatów o przygodowym zacięciu w świat 4K
14
0
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)