Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Ankieta 2007 - wyniki

0

Autor: Magda Lokajczyk

21 Grudzień 2007
Artykuł na: 6-9 minut
Trzeci rok z rzędu prosiliśmy Was o wypełnienie ankiety na fotopolis.pl, która pomaga nam zdobyć informacje o tym kim są nasi czytelnicy oraz jakich informacji poszukują w naszym magazynie. Wszystko to w celu jeszcze lepszego dopasowania serwisu fotopolis.pl do Waszych potrzeb i zainteresowań.

W tym roku aż 1007 osób pomogło nam poprzez wyrażenie swojej opinii w ankiecie. Spośród nich wylosowaliśmy pięć, dla których mamy przedświąteczne niespodzianki, ale o tym troszeczkę dalej.

Kim są czytelnicy Fotopolis

Niezmiennie od trzech lat statystyki prowadzone na podstawie corocznej ankiety wykazują, że fotografia to zawód i hobby głównie dla mężczyzn (92,4%), z wykształceniem licencjackim i wyższym (63,1%) w wieku 25-34 lata (43,1%) w większości wykonujących wolny zawód (32%). Panowie jednak skupiają się głównie na technicznych aspektach fotografowania, Panie zaś silnie zaznaczają swoją obecność w działach artystycznych.

Czytelnicy a Fotopolis

Cieszy nas powiększająca się z roku na rok liczba wiernych nam czytelników. Prawie połowa ankietowanych (47,1%) jest z nami już od ponad dwóch lat, a 30% to nasi czytelnicy od ponad roku. Liczby te szczególnie napawają nas dumą, gdyż oznacza to, że od kilku lat dla wielu z Was jesteśmy zaufanym źródłem informacji o fotografii.

Częstotliwość odwiedzin Fotopolis.pl również jest dla nas powodem do dumy. Prawie 85% naszych czytelników zasięga wiedzy o fotografii codziennie (54,1%) lub kilka razy w tygodniu (29,5%), zaś osób zaglądających do nas rzadziej niż raz w tygodniu jest niespełna 6%.

W tym roku zapytaliśmy Was o to jak oceniacie nasze testy. Zgodnie z naszymi przewidywaniami zdecydowana większość naszych stałych czytelników regularnie czyta testy zarówno aparatów, jak i obiektywów przeprowadzane przez naszą redakcję. Ucieszyło nas, że spośród osób czytających testy zdecydowana większość uznała, że są w sam raz i pozwalają dobrze wybrać aparat (83%) i obiektyw (75%). Podobnie wysoko oceniliście nasze artykuły. Ankieta pozwoliła nam także poznać najbardziej interesujące Was aktualnie tematy a także to, co przeszkadza Wam na Fotopolis.pl. Obiecujemy, że w najbliższych miesiącach zadbamy o to, żeby Fotopolis.pl jeszcze bardziej odpowiadało Waszym potrzebom.

Czytelnicy a fotografia

Bez zmian w porównaniu z ubiegłym rokiem rozkładają się siły pod względem stopnia zainteresowania fotografowaniem. Ogromna większość naszych czytelników interesuje się fotografią czysto hobbystycznie (68,9%), dość dużą grupę stanowią osoby traktujące fotografię jako okazjonalne źródło dochodów (21,6%), a pozostałe 10% to profesjonaliści (5%) oraz osoby pracujące w branży fotograficznej (4,5%). Jednak warto przy tej okazji zwrócić uwagę na wysoki poziom zaangażowania naszych hobbystów, bowiem jak wykazują pozostałe dane z ankiety, ponad połowa z nich posiada już lustrzankę cyfrową i nadal chce się rozwijać.

Już w zeszłym roku odnotowaliśmy znaczny wzrost posiadaczy cyfrowego sprzętu fotograficznego, szczególnie lustrzanek cyfrowych - z 28% (2005) do 53% (2006). Rok 2007 przyniósł 10% wzrost zarówno wśród posiadaczy lustrzanek cyfrowych (63%), jak i kompaktów cyfrowych (62%). Pokazuje to po pierwsze zwiększenie dostępności (szczególnie cenowej) sprzętu półprofesjonalnego dla hobbystów, jak i stały rozwój rynku, który motywuje czytelników do inwestycji w coraz nowszy sprzęt.

Ma to również swoje odzwierciedlenie w planach czytelników dotyczących zakupu aparatu w najbliższym czasie. Otóż prawie 27% deklaruje zakup aparatu w ciągu najbliższych 6-ciu miesięcy, a niespełna 29% w przeciągu roku. Posiadanie co najmniej dwóch aparatów wśród naszych czytelników stało się więc normą.

Przyjrzyjmy się teraz na jakie marki aparatów padają wybory naszych czytelników.

Ze względu na zauważalne różnice pomiędzy lustrzankami cyfrowymi a kompaktami, wyszczególniamy dwa podziały.

Wśród lustrzanek trwa walka liderów - Nikona i Canona. Jednak od zeszłego roku, wśród użytkowników lustrzanek cyfrowych, Nikon utrzymuje kilkuprocentową (7,4%) przewagę nad Canonem.

W przypadku cyfrowych aparatów kompaktowych wiodącą marką jest Canon (16,1%), a pozostała konkurencja jest na bardzo wyrównanym poziomie (ok 7%).

Losowanie nagród

Spośród wszystkich osób, które w ankiecie podały swoje dane osobowe, wylosowaliśmy 5 osób, które otrzymają upominki.

  • Adam Ługiewicz - urządzenie Sony GPS-CS1KA
  • Paweł Gromala - odtwarzacz mp3 HP/Creative MuVo T100
  • Krzysztof Ciemny - karta pamięci SD SanDisk Extreme III (2GB)
  • Sebastian Krupa - karta pamięci CF SanDisk Ultra II (2 GB)
  • Andrzej Fijołek - komplet publikacji: książka "Ekspozycja bez tajemnic", album Andrzeja Dragana "Alegorie i makabreski" i katalogi tegorocznych festiwali w Łodzi i Poznaniu.

Dziękujemy wszystkim za wypełnienie ankiety!

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Kodak Alaris zapowiada podniesienie od nowego roku cen materiałów światłoczułych o nawet 20 procent. Tłumaczy to wzrostem kosztów spowodowanych przez światową pandemią...
6
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)