Ankieta 2007 - wyniki

Trzeci rok z rzędu prosiliśmy Was o wypełnienie ankiety na fotopolis.pl, która pomaga nam zdobyć informacje o tym kim są nasi czytelnicy oraz jakich informacji poszukują w naszym magazynie. Wszystko to w celu jeszcze lepszego dopasowania serwisu fotopolis.pl do Waszych potrzeb i zainteresowań.
W tym roku aż 1007 osób pomogło nam poprzez wyrażenie swojej opinii w ankiecie. Spośród nich wylosowaliśmy pięć, dla których mamy przedświąteczne niespodzianki, ale o tym troszeczkę dalej.

Kim są czytelnicy Fotopolis
Niezmiennie od trzech lat statystyki prowadzone na podstawie corocznej ankiety wykazują, że fotografia to zawód i hobby głównie dla mężczyzn (92,4%), z wykształceniem licencjackim i wyższym (63,1%) w wieku 25-34 lata (43,1%) w większości wykonujących wolny zawód (32%). Panowie jednak skupiają się głównie na technicznych aspektach fotografowania, Panie zaś silnie zaznaczają swoją obecność w działach artystycznych.

Czytelnicy a Fotopolis
Cieszy nas powiększająca się z roku na rok liczba wiernych nam czytelników. Prawie połowa ankietowanych (47,1%) jest z nami już od ponad dwóch lat, a 30% to nasi czytelnicy od ponad roku. Liczby te szczególnie napawają nas dumą, gdyż oznacza to, że od kilku lat dla wielu z Was jesteśmy zaufanym źródłem informacji o fotografii.Częstotliwość odwiedzin Fotopolis.pl również jest dla nas powodem do dumy. Prawie 85% naszych czytelników zasięga wiedzy o fotografii codziennie (54,1%) lub kilka razy w tygodniu (29,5%), zaś osób zaglądających do nas rzadziej niż raz w tygodniu jest niespełna 6%.W tym roku zapytaliśmy Was o to jak oceniacie nasze testy. Zgodnie z naszymi przewidywaniami zdecydowana większość naszych stałych czytelników regularnie czyta testy zarówno aparatów, jak i obiektywów przeprowadzane przez naszą redakcję. Ucieszyło nas, że spośród osób czytających testy zdecydowana większość uznała, że są w sam raz i pozwalają dobrze wybrać aparat (83%) i obiektyw (75%). Podobnie wysoko oceniliście nasze artykuły. Ankieta pozwoliła nam także poznać najbardziej interesujące Was aktualnie tematy a także to, co przeszkadza Wam na Fotopolis.pl. Obiecujemy, że w najbliższych miesiącach zadbamy o to, żeby Fotopolis.pl jeszcze bardziej odpowiadało Waszym potrzebom.

Czytelnicy a fotografia
Bez zmian w porównaniu z ubiegłym rokiem rozkładają się siły pod względem stopnia zainteresowania fotografowaniem. Ogromna większość naszych czytelników interesuje się fotografią czysto hobbystycznie (68,9%), dość dużą grupę stanowią osoby traktujące fotografię jako okazjonalne źródło dochodów (21,6%), a pozostałe 10% to profesjonaliści (5%) oraz osoby pracujące w branży fotograficznej (4,5%). Jednak warto przy tej okazji zwrócić uwagę na wysoki poziom zaangażowania naszych hobbystów, bowiem jak wykazują pozostałe dane z ankiety, ponad połowa z nich posiada już lustrzankę cyfrową i nadal chce się rozwijać.Już w zeszłym roku odnotowaliśmy znaczny wzrost posiadaczy cyfrowego sprzętu fotograficznego, szczególnie lustrzanek cyfrowych - z 28% (2005) do 53% (2006). Rok 2007 przyniósł 10% wzrost zarówno wśród posiadaczy lustrzanek cyfrowych (63%), jak i kompaktów cyfrowych (62%). Pokazuje to po pierwsze zwiększenie dostępności (szczególnie cenowej) sprzętu półprofesjonalnego dla hobbystów, jak i stały rozwój rynku, który motywuje czytelników do inwestycji w coraz nowszy sprzęt.Ma to również swoje odzwierciedlenie w planach czytelników dotyczących zakupu aparatu w najbliższym czasie. Otóż prawie 27% deklaruje zakup aparatu w ciągu najbliższych 6-ciu miesięcy, a niespełna 29% w przeciągu roku. Posiadanie co najmniej dwóch aparatów wśród naszych czytelników stało się więc normą.Przyjrzyjmy się teraz na jakie marki aparatów padają wybory naszych czytelników.
Ze względu na zauważalne różnice pomiędzy lustrzankami cyfrowymi a kompaktami, wyszczególniamy dwa podziały.Wśród lustrzanek trwa walka liderów - Nikona i Canona. Jednak od zeszłego roku, wśród użytkowników lustrzanek cyfrowych, Nikon utrzymuje kilkuprocentową (7,4%) przewagę nad Canonem.W przypadku cyfrowych aparatów kompaktowych wiodącą marką jest Canon (16,1%), a pozostała konkurencja jest na bardzo wyrównanym poziomie (ok 7%).

Losowanie nagród
Spośród wszystkich osób, które w ankiecie podały swoje dane osobowe, wylosowaliśmy 5 osób, które otrzymają upominki.
  • Adam Ługiewicz - urządzenie Sony GPS-CS1KA
  • Paweł Gromala - odtwarzacz mp3 HP/Creative MuVo T100
  • Krzysztof Ciemny - karta pamięci SD SanDisk Extreme III (2GB)
  • Sebastian Krupa - karta pamięci CF SanDisk Ultra II (2 GB)
  • Andrzej Fijołek - komplet publikacji: książka "Ekspozycja bez tajemnic", album Andrzeja Dragana "Alegorie i makabreski" i katalogi tegorocznych festiwali w Łodzi i Poznaniu.


Dziękujemy wszystkim za wypełnienie ankiety!
Komentarze
Polecane artykuły
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!