Photoshop CS4 - oszczędność czasu

0
Michał Sułkiewicz
23 Wrzesień 2008
Artykuł na: 6-9 minut
Dzisiaj firma Adobe zaprezentowała nową wersję swojej flagowej aplikacji do obróbki zdjęć. Adobe Photoshop w wersji CS4 jeszcze bardziej wychodzi na przeciw potrzebom fotografów. Szereg nowych narzędzi można scharakteryzować przede wszystkim słowem: wydajność.
Nie ulega wątpliwości, że Photoshop jest niekwestionowanym standardem w obróbce obrazu i według wielu najlepszym narzędziem fotografa, który musi wyjść poza fotografię otrzymaną z aparatu cyfrowego lub programu do obróbki RAW-ów. Dlatego też dzisiejsza premiera najnowszej wersji Photoshop CS4 może być traktowana na równi z ostatnimi premierami sprzętowymi.

Adobe Photoshop CS4 Extended

Podstawowe zmiany w nowej wersji omawia zacytowana przez nas poniżej informacja prasowa producenta. Warto jednak wspomnieć, że na konferencji prasowej z okazji premiery nowych programów Adobe najczęściej podkreślane były pojęcia: oszczędność czasu i wydajność. Tym celom mają właśnie służyć nowe funkcje w pakietach CS4 oraz rozszerzenie współdziałania programu z procesorami kart graficznych. Szczególne wrażenie robi inteligentne skalowanie, które pozwala praktycznie dowolnie zmieniać formaty obrazu. Przykład działania poniżej.

menu inteligentnego skalowania

...i przykład działania

Mówiąc o Photoshopie nie można już pomijać programu Bridge wchodzącego w skład pakietu. Bridge CS4 wyewoluował ze zwykłej przeglądarki zdjęć do zaawansowanego programu zarządzającego zbiorami fotografii. W nowej wersji poprawiono interfejs pracy z dyskami, a także dodano niezykle interesujące opcje prezentacji zdjęć w postaci galerii webowych.

Nowy Photoshop dostępny jest w dwóch wersjach: Photshop CS4 i Photoshop CS4 Extended. Ta druga wersja uzupelniona została między innymi o możliwość obróbki plików 3D. Program można kupić samodzielnie lub jako element pakietu Adobe Creative Suite 4, w którym znajdą się także inne zaprezentowane dzisiaj nowości, jak na przykład Illustrator CS4, Flash CS4 czy InDesign CS4. Wraz z nowymi wersjami Adobe wprowadza także bezpłatną dla posiadaczy pakietów usługę, która pozwala na pracę nad dokumentami w sieci. Dostępność pakietów i samodzielnego progamu od października 2008.

Informacja prasowa producenta:

Photoshop CS4 i Photoshop CS4 Extended
Rozbudowane funkcje edycji umożliwiają pełne wykorzystanie możliwości obróbki 3D

San Jose, Kalifornia, 23 września 2008 r.
- firma Adobe poinformowała o wprowadzeniu na rynek produktów Adobe Photoshop CS4 i Photoshop CS4 Extended, niecierpliwie oczekiwanych nowych wersji oprogramowania stanowiącego branżowy standard w dziedzinie profesjonalnego cyfrowego przetwarzania obrazu. Program Photoshop CS4 oferuje dopracowany interfejs użytkownika, pełną kontrolę nad kreatywnym potencjałem funkcji aplikacji i większą wydajność. Pozwala to w pełni wykorzystać moc obliczeniową najnowszego sprzętu w celu rozszerzenia możliwości przetwarzania obrazu i udostępnienia szybszych, elastyczniejszych sposobów wykonywania podstawowych zadań, takich jak modyfikowanie obrazów i maski. Wszystkie powyższe funkcje oraz wiele innych zawiera program Photoshop CS4 Extended, który oferuje użytkownikom zaawansowane funkcje grafiki ruchomej, znacznie rozszerzone możliwości wizualizacji 3D i precyzyjną analizę obrazu.

Programy Photoshop CS4 i Photoshop CS4 Extended będą dostępne jako samodzielne aplikacje lub jako główne elementy rodziny produktów Adobe Creative Suite 4.

"Program Photoshop zawiera najnowsze innowacje, które w znaczny sposób rozszerzają możliwości cyfrowego przetwarzania obrazu" - powiedziała Kevin Connor, wiceprezes ds. zarządzania produktami w dziale profesjonalnego cyfrowego przetwarzania obrazu firmy Adobe. "Dotyczy to także niniejszej wersji, która wykorzystuje nowe techniki przetwarzania obrazu, przyspieszające i upraszczające naszą pracę w codziennie wykonywanych zadaniach. Usprawniając najbardziej popularne przepływy pracy wykorzystywane przez specjalistów, użytkowników zaawansowanych lub hobbystów, program Photoshop CS4 oferuje nowe poziomy dostępności w ramach najlepszych standardów oprogramowania do cyfrowego przetwarzania obrazu".


Pełna kontrola, większa wydajność
Funkcja skalowania z inteligentną analizą obrazu umożliwia użytkownikom inteligentne zmienianie rozmiaru i skalowanie obrazów za pomocą jednego prostego przeciągnięcia myszy. Nowe tryby automatycznego dopasowywania i mieszania umożliwiają tworzenie kompozycji w oparciu o rozszerzoną głębię ostrości i uzyskanie obrazów panoramicznych 360° z gładkimi przejściami odcieni i kolorów.

Program Adobe Bridge CS4 oferuje wyższy poziom wydajności i wygody przy wyszukiwaniu i wyświetlaniu zasobów obrazów oraz zarządzaniu nimi. Program cechuje się krótkim czasem uruchamiania i szybko przenosi obrazy do programu Photoshop CS4. Nowy sposób nawigacji za pomocą paska adresu i przyciski wyboru przestrzeni roboczej na górze okna programu Bridge umożliwiają natychmiastowe przejście do właściwego widoku dla danego zadania. Program zawiera także nowe elementy sterujące importowaniem obrazów z aparatów fotograficznych, wizualną nawigację po folderach oraz widok karuzeli (Carousel View) umożliwiający wybór większych grup obrazów.

Program Photoshop CS4 wykorzystuje potencjał najnowszych procesorów kart graficznych (GPU), osiągając w ten sposób bardzo wysoką wydajność. Oprogramowanie oferuje funkcję gładkiego przesuwania i skalowania obrazu, pozwalającą użytkownikom na proste modyfikowanie obrazów nawet przy największym powiększeniu z jednoczesnym zachowaniem przejrzystości. Nowe narzędzie Canvas Rotation ułatwia obracanie i obrabianie obrazu pod określonym kątem. Program Photoshop CS4 pomaga w utrzymaniu porządku w obszarach roboczych za pomocą nowej, ujednoliconej ramki aplikacyjnej, interfejsu opartego o karty oraz samodzielnie dopasowujących się paneli, które ułatwiają szybki dostęp do zaawansowanych narzędzi i oferują jeszcze bardziej płynną interakcję z aplikacją.


Pełne wykorzystanie możliwości obróbki 3D
Oprócz wszystkich nowych funkcji programu Photoshop CS4, program Photoshop CS4 Extended oferuje dodatkowo jeszcze prostszy sposób manipulowania obiektami trójwymiarowymi. Użytkownicy mogą teraz puścić wodze fantazji - mogą malować bezpośrednio na modelach i powierzchniach trójwymiarowych, łączyć pliki 2D z obrazami 3D i animować obiekty trójwymiarowe. Moduł 3D został zaprogramowany w taki sposób, aby był szybszy, umożliwiał modyfikowanie światła i innych właściwości oraz wykonywał bardziej realistyczne renderowanie za pomocą nowego, wysokiej jakości mechanizmu śledzenia promieni (raytracer). Specjaliści w dziedzinie obróbki materiałów wideo mogą teraz przekształcić dowolny obiekt 3D na strefę wyświetlania wideo, w prosty sposób animować obiekty 3D i zmieniać ich właściwości. Podstawowy mechanizm do modyfikowania grafiki ruchomej został ponadto ulepszony i oferuje obecnie więcej skrótów uruchamianych poprzez naciśnięcie jednego klawisza.

Ewolucja i rozwój rodziny produktów Adobe Photoshop
Ten rok był wyjątkowy dla rodziny produktów Photoshop - na rynek zostało wprowadzone nowe oprogramowanie, a wszystkie dotychczasowe programy zostały zaktualizowane. Rok rozpoczął się od wprowadzenia niecierpliwie oczekiwanego przez użytkowników produktu Photoshop Elements 6 for Mac, który wygrał nagrodę Best of Show na targach Macworld 2008. Opublikowanie programu Photoshop Express na wiosnę stanowiło nowy kierunek dla tej linii produktów - jest to bezpłatna aplikacja RIA, z której mogą korzystać wszyscy użytkownicy pragnący przechowywać, sortować i prezentować w Internecie zdjęcia cyfrowe wzbogacone o atrakcyjne efekty graficzne. W czerwcu firma Adobe udostępniła ważne aktualizacje i ulepszenia dla popularnego rozwiązania Photoshop Lightroom 2 przeznaczonego dla zaawansowanych fotografów. Następnie wprowadzone zostały programy Photoshop Elements 7 i Adobe Premiere Elements 7 przeznaczone dla amatorów, a obecnie produkty Photoshop CS4 i Photoshop CS4 Extended stworzone z myślą o specjalistach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Fomei LED Mini 15W i 30W - kompaktowe, plenerowe lampy światła ciągłego
Fomei LED Mini 15W i 30W - kompaktowe, plenerowe lampy światła ciągłego
W ofercie czeskiego producenta pojawiły się ciekawe, kompaktowe lampy LED, które mają szansę wzbogacić produkcje wideo. Czy mają szansę zastąpić popularne...
5
0
X-Rite i1Photo Pro 3 Plus - kalibrator do zadań specjalnych
X-Rite i1Photo Pro 3 Plus - kalibrator do zadań specjalnych
Najnowsze urządzenie do pomiaru kolorów X-Rite pozbywać ma się ważnego problemu tego typu rozwiązań, jakim jest ograniczona zdolność pomiaru powierzchni szorstkich,...
3
0
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Choć stylowe torby fotograficzne nie są na rynku nowością, dawno już nie widzieliśmy projektu tak mocno zaangażowanego pod względem wzornictwa. Zaskoczeniem jest także...
6
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)