Photoshop CS4 - oszczędność czasu

Dzisiaj firma Adobe zaprezentowała nową wersję swojej flagowej aplikacji do obróbki zdjęć. Adobe Photoshop w wersji CS4 jeszcze bardziej wychodzi na przeciw potrzebom fotografów. Szereg nowych narzędzi można scharakteryzować przede wszystkim słowem: wydajność.
Nie ulega wątpliwości, że Photoshop jest niekwestionowanym standardem w obróbce obrazu i według wielu najlepszym narzędziem fotografa, który musi wyjść poza fotografię otrzymaną z aparatu cyfrowego lub programu do obróbki RAW-ów. Dlatego też dzisiejsza premiera najnowszej wersji Photoshop CS4 może być traktowana na równi z ostatnimi premierami sprzętowymi.

Adobe Photoshop CS4 Extended

Podstawowe zmiany w nowej wersji omawia zacytowana przez nas poniżej informacja prasowa producenta. Warto jednak wspomnieć, że na konferencji prasowej z okazji premiery nowych programów Adobe najczęściej podkreślane były pojęcia: oszczędność czasu i wydajność. Tym celom mają właśnie służyć nowe funkcje w pakietach CS4 oraz rozszerzenie współdziałania programu z procesorami kart graficznych. Szczególne wrażenie robi inteligentne skalowanie, które pozwala praktycznie dowolnie zmieniać formaty obrazu. Przykład działania poniżej.

menu inteligentnego skalowania

...i przykład działania

Mówiąc o Photoshopie nie można już pomijać programu Bridge wchodzącego w skład pakietu. Bridge CS4 wyewoluował ze zwykłej przeglądarki zdjęć do zaawansowanego programu zarządzającego zbiorami fotografii. W nowej wersji poprawiono interfejs pracy z dyskami, a także dodano niezykle interesujące opcje prezentacji zdjęć w postaci galerii webowych.

Nowy Photoshop dostępny jest w dwóch wersjach: Photshop CS4 i Photoshop CS4 Extended. Ta druga wersja uzupelniona została między innymi o możliwość obróbki plików 3D. Program można kupić samodzielnie lub jako element pakietu Adobe Creative Suite 4, w którym znajdą się także inne zaprezentowane dzisiaj nowości, jak na przykład Illustrator CS4, Flash CS4 czy InDesign CS4. Wraz z nowymi wersjami Adobe wprowadza także bezpłatną dla posiadaczy pakietów usługę, która pozwala na pracę nad dokumentami w sieci. Dostępność pakietów i samodzielnego progamu od października 2008.

Informacja prasowa producenta:

Photoshop CS4 i Photoshop CS4 Extended
Rozbudowane funkcje edycji umożliwiają pełne wykorzystanie możliwości obróbki 3D

San Jose, Kalifornia, 23 września 2008 r.
- firma Adobe poinformowała o wprowadzeniu na rynek produktów Adobe Photoshop CS4 i Photoshop CS4 Extended, niecierpliwie oczekiwanych nowych wersji oprogramowania stanowiącego branżowy standard w dziedzinie profesjonalnego cyfrowego przetwarzania obrazu. Program Photoshop CS4 oferuje dopracowany interfejs użytkownika, pełną kontrolę nad kreatywnym potencjałem funkcji aplikacji i większą wydajność. Pozwala to w pełni wykorzystać moc obliczeniową najnowszego sprzętu w celu rozszerzenia możliwości przetwarzania obrazu i udostępnienia szybszych, elastyczniejszych sposobów wykonywania podstawowych zadań, takich jak modyfikowanie obrazów i maski. Wszystkie powyższe funkcje oraz wiele innych zawiera program Photoshop CS4 Extended, który oferuje użytkownikom zaawansowane funkcje grafiki ruchomej, znacznie rozszerzone możliwości wizualizacji 3D i precyzyjną analizę obrazu.

Programy Photoshop CS4 i Photoshop CS4 Extended będą dostępne jako samodzielne aplikacje lub jako główne elementy rodziny produktów Adobe Creative Suite 4.

"Program Photoshop zawiera najnowsze innowacje, które w znaczny sposób rozszerzają możliwości cyfrowego przetwarzania obrazu" - powiedziała Kevin Connor, wiceprezes ds. zarządzania produktami w dziale profesjonalnego cyfrowego przetwarzania obrazu firmy Adobe. "Dotyczy to także niniejszej wersji, która wykorzystuje nowe techniki przetwarzania obrazu, przyspieszające i upraszczające naszą pracę w codziennie wykonywanych zadaniach. Usprawniając najbardziej popularne przepływy pracy wykorzystywane przez specjalistów, użytkowników zaawansowanych lub hobbystów, program Photoshop CS4 oferuje nowe poziomy dostępności w ramach najlepszych standardów oprogramowania do cyfrowego przetwarzania obrazu".


Pełna kontrola, większa wydajność
Funkcja skalowania z inteligentną analizą obrazu umożliwia użytkownikom inteligentne zmienianie rozmiaru i skalowanie obrazów za pomocą jednego prostego przeciągnięcia myszy. Nowe tryby automatycznego dopasowywania i mieszania umożliwiają tworzenie kompozycji w oparciu o rozszerzoną głębię ostrości i uzyskanie obrazów panoramicznych 360° z gładkimi przejściami odcieni i kolorów.

Program Adobe Bridge CS4 oferuje wyższy poziom wydajności i wygody przy wyszukiwaniu i wyświetlaniu zasobów obrazów oraz zarządzaniu nimi. Program cechuje się krótkim czasem uruchamiania i szybko przenosi obrazy do programu Photoshop CS4. Nowy sposób nawigacji za pomocą paska adresu i przyciski wyboru przestrzeni roboczej na górze okna programu Bridge umożliwiają natychmiastowe przejście do właściwego widoku dla danego zadania. Program zawiera także nowe elementy sterujące importowaniem obrazów z aparatów fotograficznych, wizualną nawigację po folderach oraz widok karuzeli (Carousel View) umożliwiający wybór większych grup obrazów.

Program Photoshop CS4 wykorzystuje potencjał najnowszych procesorów kart graficznych (GPU), osiągając w ten sposób bardzo wysoką wydajność. Oprogramowanie oferuje funkcję gładkiego przesuwania i skalowania obrazu, pozwalającą użytkownikom na proste modyfikowanie obrazów nawet przy największym powiększeniu z jednoczesnym zachowaniem przejrzystości. Nowe narzędzie Canvas Rotation ułatwia obracanie i obrabianie obrazu pod określonym kątem. Program Photoshop CS4 pomaga w utrzymaniu porządku w obszarach roboczych za pomocą nowej, ujednoliconej ramki aplikacyjnej, interfejsu opartego o karty oraz samodzielnie dopasowujących się paneli, które ułatwiają szybki dostęp do zaawansowanych narzędzi i oferują jeszcze bardziej płynną interakcję z aplikacją.


Pełne wykorzystanie możliwości obróbki 3D
Oprócz wszystkich nowych funkcji programu Photoshop CS4, program Photoshop CS4 Extended oferuje dodatkowo jeszcze prostszy sposób manipulowania obiektami trójwymiarowymi. Użytkownicy mogą teraz puścić wodze fantazji - mogą malować bezpośrednio na modelach i powierzchniach trójwymiarowych, łączyć pliki 2D z obrazami 3D i animować obiekty trójwymiarowe. Moduł 3D został zaprogramowany w taki sposób, aby był szybszy, umożliwiał modyfikowanie światła i innych właściwości oraz wykonywał bardziej realistyczne renderowanie za pomocą nowego, wysokiej jakości mechanizmu śledzenia promieni (raytracer). Specjaliści w dziedzinie obróbki materiałów wideo mogą teraz przekształcić dowolny obiekt 3D na strefę wyświetlania wideo, w prosty sposób animować obiekty 3D i zmieniać ich właściwości. Podstawowy mechanizm do modyfikowania grafiki ruchomej został ponadto ulepszony i oferuje obecnie więcej skrótów uruchamianych poprzez naciśnięcie jednego klawisza.

Ewolucja i rozwój rodziny produktów Adobe Photoshop
Ten rok był wyjątkowy dla rodziny produktów Photoshop - na rynek zostało wprowadzone nowe oprogramowanie, a wszystkie dotychczasowe programy zostały zaktualizowane. Rok rozpoczął się od wprowadzenia niecierpliwie oczekiwanego przez użytkowników produktu Photoshop Elements 6 for Mac, który wygrał nagrodę Best of Show na targach Macworld 2008. Opublikowanie programu Photoshop Express na wiosnę stanowiło nowy kierunek dla tej linii produktów - jest to bezpłatna aplikacja RIA, z której mogą korzystać wszyscy użytkownicy pragnący przechowywać, sortować i prezentować w Internecie zdjęcia cyfrowe wzbogacone o atrakcyjne efekty graficzne. W czerwcu firma Adobe udostępniła ważne aktualizacje i ulepszenia dla popularnego rozwiązania Photoshop Lightroom 2 przeznaczonego dla zaawansowanych fotografów. Następnie wprowadzone zostały programy Photoshop Elements 7 i Adobe Premiere Elements 7 przeznaczone dla amatorów, a obecnie produkty Photoshop CS4 i Photoshop CS4 Extended stworzone z myślą o specjalistach.
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
2
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0