Adobe Photoshop CS3 - dziś premiera

Autor: Łukasz Kacperczyk

27 Marzec 2007
Artykuł na: 17-22 minuty
Dziś w Nowym Jorku odbędzie się oficjalna światowa premiera najnowszej linii zestawów oprogramowania Adobe Creative Suite CS3. Producent postanowił zaprosić na nią internautów z całego świata - na stronach firmy można będzie obejrzeć relację na żywo. W naszej informacji skupiamy się przede wszystkim na nowościach w najnowszej wersji programu, który wciąż pozostaje standardem jeśli chodzi o komputerową obróbkę fotografii, czyli Photoshopa CS3.

Oficjalnie od dziś rodzina Adobe Photoshop będzie miała dwóch nowych członków: Photoshopa CS3 oraz CS3 Extended. O zaskakującym pomyśle na rozdzielenie tej aplikacji na dwie wersje pisaliśmy już na początku miesiąca. Wersja Extended będzie miała rozszerzoną funkcjonalność - umożliwi między innymi pracę w 3D, edycję sekwencji wideo oraz przeprowadzanie pomiarów i analizę ich wyników. Producent przekonuje, że Photoshop CS3 Extended ułatwi i usprawni pracę architektów, inżynierów, lekarzy itp.

W tej chwili hierarchia wygląda tak:

  • Adobe Photoshop CS3 Extended
  • Adobe Photoshop CS3
  • Adobe Photoshop Lightroom
  • Adobe Photoshop Elements 5.0
  • Adobe Photoshop Album Starter 2.0

Nas, co zrozumiałe, interesują przede wszystkim możliwości fotograficzne najwyższego w hierarchii członka rodziny Adobe Photoshop. Podstawowym hasłem CS3 jest obróbka niedestruktywna. Takie podejście do korekty fotografii zostało spopularyzowane przez aplikacje Adobe Photoshop Lightroom i Apple Aperture. W wypadku Photoshopa CS3 rozwiązano to za pomocą tzw. Smart Filters, które odchodzą od chronologicznej rejestracji dokonywanych korekt i umożliwiają zmianę wartości parametrów w każdej chwili, bez konieczności rozpoczynania pracy od nowa. Producent chwali się też znacznym przyspieszeniem pracy aplikacji oraz pełną kompatybilnością z systemami Microsoft Windows Vista oraz Mac OSX (zarówno z procesorami PowerPC, jak i sygnowanymi marką Intela). Nie powinno być ponoć problemów nawet z planowaną na ten rok nową wersją systemu Apple'a o nazwie Leopard (10.5). Dość świeża wersja beta, która dotarła do naszej redakcji, ze starszymi Macami na PowerPC radzi sobie znakomicie, ale nowsze procesory Intela nie są tak skłonne do współpracy. Mamy nadzieję, że do czasu premiery rynkowej te problemy zostaną wyeliminowane.

Adobe chwali się nowymi narzędziami selekcyjnymi, które przydadzą się zwłaszcza podczas szparowania (wyodrębniania fotografowanego obiektu z tła). Warto zwrócić szczególną uwagę na narzędzie Quick Selection znacznie przyspieszające zaznaczanie skomplikowanych struktur (przydatne zwłaszcza kiedy liczy się czas, a nie najwyższa dokładność) oraz możliwość zmiany przebiegu linii zaznaczenia po zakończeniu operacji, a przed dokonaniem korekty zaznaczonego fragmentu (narzędzie Refine Edge). Duże wrażenie robią możliwości automatycznego (a tym samym - szybkiego i łatwego) łączenia zdjęć - czy to w zapierające dech w piersiach panoramy, czy obrazy łączące najlepsze fragmenty kilku ujęć (przydatne np. przy fotografowaniu grup ludzi), czy też by wykorzystać opcję tworzenia 32-bitowych plików HDR.

nowy interfejs programu do katalogowania i archiwizacji Adobe Bridge

Producent przekonuje, że znacznie poprawiono i ułatwiono proces zamiany zdjęć kolorowych w czarno-białe. Dotyczy to zwłaszcza interfejsu, który jest teraz bardziej przejrzysty, co znacznie ułatwia pracę. Programiści Adobe postawili nacisk na jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni ekranowej - osoby, które znają specyfikę pracy programem Lightroom z pewnością chętnie skorzystają z możliwości ukrycia poszczególnych paneli, które można potem łatwo wywołać najeżdżając kursorem na krawędź ekranu. Z punktu widzenia funkcjonalności liczy się też inna rzecz wzięta żywcem z Lightrooma. Mowa o wtyczce Camera Raw przeznaczonej do "wywoływania" surowych plików RAW. Nowością w Lightroomie była możliwość korzystania z takiego samego zestawu narzędzi zarówno do edycji plików RAW, jak i bardziej popularnych i uniwersalnych JPEG-ów i TIFF-ów. Photoshop CS3 również daje taką możliwość - to duży plus. Adobe podkreśla też, że Camera Raw zyskało dodatkowe funkcje. Warto między innymi zwrócić uwagę na pełną kompatybilność z ustawieniami konwersji wybranymi w Lightroomie.

Ciągnąc dalej wątek Lightrooma, trudno nie zwrócić uwagi na dodatek do Photoshopa, czyli Adobe Bridge. Lightroom jest aplikacją z założenia wielozadaniową - umożliwia między innymi katalogowanie. Photoshop CS3 służy tylko do obróbki plików, a za część archiwizacyjną odpowiada właśnie Adobe Bridge, który po krótkim zapoznaniu się z jego możliwościami sprawia bardzo dobre wrażenie. Warto podkreślić nowy, czytelny, trzykolumnowy layout, możliwość wyświetlania tylko zdjęć odpowiadających parametrom wybranych filtrów (np. wykonanych danym aparatem) oraz opcję zbierania zdjęć w "stertach" (podobne rozwiązanie widzieliśmy już w programie Apple Aperture).

Tworzenie takich panoram znacznie ułatwia engine Photomerge umożliwiający automatyczne łączenie i dostosowywanie warstw.

Lista zmian jest znacznie dłuższa, ale łatwo zauważyć ogólny trend. Firma zaczyna zbierać żniwa słusznej decyzji zakrojonych na szeroką skalę konsultacji z użytkownikami końcowymi możliwych dzięki udostępnianiu najnowszych aplikacji w wersjach beta. Mamy bowiem do czynienia nie tylko z rozszerzeniem możliwości wykraczających poza pole grafiki 2D (nie mówiąc już o fotografii...), ale przede wszystkim wsłuchaniem się w głosy klientów. Nie tylko więcej, ale też lepiej i łatwiej. Producent chwali się, że dzisiejsze premiery to największe tego typu przedsięwzięcie w historii firmy - na razie wygląda na to, że warto było na Photoshopa CS3 poczekać nieco dłużej niż wszyscy zakładali.

Oprogramowanie Adobe Photoshop CS3 będzie dostępne jeszcze w kwietniu bieżącego roku. Podstawowa wersja ma kosztować 899 euro netto (249 euro za upgrade od wersji CS2). Za Photoshopa CS3 Extended trzeba będzie zapłacić 1349 euro netto (549 euro za upgrade). I tu pojawia się poważny zgrzyt. Przewidywane amerykańskie ceny detaliczne (czyli brutto) wynoszą bowiem 649 i 999 dolarów za wersję podstawową i rozszerzoną odpowiednio. W przypadku zwykłego Photoshopa CS3 różnica jest niemal dwukrotna - na niekorzyść Europy oczywiście (a pamiętajmy, że porównujemy ceny brutto z cenami netto). Przyzwyczailiśmy się do tego, że sprzęt i oprogramowanie są na naszym kontynencie droższe niż w USA, ale bez przesady...

Kilka tygodni po światowej rynkowej premierze do sprzedaży trafi wersja polskojęzyczna. Jak się dowiedzieliśmy, nie ma planów "lokalizacji" popularnych Elementsów, a osoby czekające na polską wersję aplikacji Lightroom muszą się uzbroić w cierpliwość. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, ale nawet jeśli będzie pozytywna, całość na pewno przesunie się w czasie. Tym razem jednak nie będziemy narzekać, ponieważ znaczna większość użytkowników Photoshopa (w każdej postaci) nie ma problemów z posługiwaniem się językiem angielskim, a jeden, uniwersalny zestaw nazw narzędzi i komend znacznie ułatwia wymianę doświadczeń z kolegami z zagranicy.

O godzinie 22.30 naszego czasu na stronie producenta można będzie obejrzeć bezpośrednią relację z uroczystej premiery Adobe Creative Suite CS3 prosto z Nowego Jorku. Polecamy!

Poniżej zamieszczamy polską informację prasową producenta w pełnym brzmieniu.

Adobe wprowadza dwie wersje programu Photoshop CS3

Photoshop CS3 i Photoshop CS3 Extended eliminują ograniczenia cyfrowego przetwarzania obrazu.

Warszawa, 27 marca 2007 r. -
Firma Adobe poinformowała o wprowadzeniu na rynek produktów Adobe Photoshop CS3 i Photoshop CS3 Extended, dwóch nowych wersji oprogramowania stanowiącego branżowy standard w dziedzinie profesjonalnego cyfrowego przetwarzania obrazu. Oprogramowanie Photoshop CS3 to główna aktualizacja oferująca szereg innowacji zwiększających możliwości edycji oraz produktywność projektantów i fotografów. Całkiem nowa wersja - Photoshop CS3 Extended - odkrywa przed twórcami nowe możliwości cyfrowego przetwarzania obrazów, dając do dyspozycji wszystkie funkcje oprogramowania Photoshop CS3 oraz nowe przełomowe narzędzia do przetwarzania grafiki trójwymiarowej i animacji oraz do pomiarów i analizy obrazu. Wersja Photoshop CS3 Extended rozszerza możliwości cyfrowego przetwarzania obrazu, upraszczając przepływy pracy wykonywanej przez specjalistów z takich dziedzin, jak architektura, inżynieria, medycyna i badania naukowe.

Wersje Photoshop CS3 i Photoshop CS3 Extended będą dostępne jako samodzielne aplikacje lub jako główne elementy wszechstronnego pakietu Creative Suite 3 firmy Adobe. Oprogramowanie zostanie udostępnione w postaci aplikacji uniwersalnych przeznaczonych do stosowania na komputerach Macintosh wyposażonych w procesory PowerPC i Intel, a także do systemów Microsoft Windows XP i Windows Vista. Klienci korzystający z oprogramowania Photoshop CS3 na komputerach Macintosh wyposażonych w procesory Intel oraz ze sprzętu z najnowszymi systemami Windows mogą liczyć na większą wydajność oraz szybkość przetwarzania.

"Jest to rok, w którym Photoshop zmienia swoje oblicze" - powiedziała Deborah Whitman, wiceprezes ds. rozwoju produktów do cyfrowego przetwarzania obrazu w firmie Adobe. "W tej stanowiącej punkt zwrotny wersji przyjęliśmy za podstawę profesjonalny standard branżowy i znacznie rozszerzyliśmy funkcje dla projektantów i fotografów, udostępniając im szereg nowych narzędzi do realizacji ambitnych zadań. Oprogramowanie Photoshop CS3 i Photoshop CS3 Extended oferujemy nowym twórcom multimedialnym, przesuwamy też granice tego, co mogą za jego pomocą zrobić architekci, naukowcy i lekarze".

Zaawansowane narzędzia dla projektantów i fotografów cyfrowych dostępne w oprogramowaniu Photoshop CS3

Użytkownicy testujący wersję beta oprogramowania Photoshop CS3 potwierdzili, że jest to narzędzie niezbędne dla każdego projektanta i fotografa. Dzięki nowym funkcjom do zaawansowanego montażu projektanci mogą automatycznie dopasowywać do siebie wiele warstw lub obrazów na podstawie podobieństwa zawartości. Automatyczne dopasowywanie warstw (Auto-align Layers) szybko analizuje szczegóły oraz przesuwa, obraca lub zniekształca warstwy, aby perfekcyjnie je dopasować. Natomiast automatyczne łączenie warstw (Auto-blend Layers) łączy kolory i cienie, tworząc gładki i nadający się do dalszej obróbki obraz.

Najnowsza wersja narzędzia Camera Raw pozwala fotografom szybciej przetwarzać cyfrowe negatywy (pliki raw) i zapewnia doskonałą jakość konwersji. Obsługuje ponad 150 formatów raw oraz JPEG i TIFF, zapewnia zgodność z oprogramowaniem Adobe Photoshop Lightroom oraz udostępnia nowe narzędzia, takie jak Fill Light i Dust Busting.

Analiza obrazu oraz obsługa grafiki trójwymiarowej i animacji w oprogramowaniu Photoshop CS3 Extended

Oprogramowanie Photoshop CS3 Extended zawiera wszystkie funkcje programu Photoshop CS3 oraz dodatkowe funkcje wyspecjalizowane, takie jak obsługa przepływów pracy z projektami 3D i wideo, animacji oraz szczegółowej analizy obrazu. Dzięki obsłudze popularnych formatów 3D twórcy mogą generować zaawansowaną grafikę trójwymiarową i włączać ją do swoich kompozycji dwuwymiarowych, w tym także edytować tekstury w modelach trójwymiarowych. Korzystając z funkcji Enhanced Vanishing Point projektanci mogą wykonywać pomiary w perspektywie, a także eksportować dane z tej funkcji do modelu 3D. Na potrzeby montażu wideo oprogramowanie Photoshop CS3 Extended zapewnia teraz obsługę formatów wideo i warstw, co umożliwia edycję plików wideo klatka po klatce. Wynikowy plik wideo można następnie wyeksportować do różnych formatów, w tym do formatu Flash. Oprogramowanie otwiera również możliwości nowych pionierskich zastosowań w dziedzinach takich, jak produkcja przemysłowa i medycyna. Funkcja Measurement Log oblicza natężenie barw w obrazie, funkcja Scale Marker łatwo dodaje do obrazu skalę, a nowe narzędzie Count podlicza cechy obrazu po ich kliknięciu.

"Szacujemy, że 98% gier komputerowych dostępnych na rynku opracowano za pomocą programu Photoshop" - powiedział Michael Casalino, starszy programista ds. kreacji środowiska z firmy Electronic Arts Sports. "Rozszerzenia wprowadzone w wersjach Photoshop CS3 i Photoshop CS3 Extended spowodują, że oprogramowanie to stanie się dla nas jeszcze bardziej niezbędne. Szczególnie cenne są nowe narzędzia do edycji 3D, które pozwalają użytkownikom bez problemu dołączać treści trójwymiarowe do obrazów podczas ich obróbki".
Nowością w oprogramowaniu Photoshop CS3 i w rodzinie Creative Suite 3 jest Adobe Device Central (patrz oddzielna informacja prasowa). Oprogramowanie to radykalnie zwiększa produktywność twórców opracowujących treści do telefonów komórkowych.

Rodzina programów Adobe Photoshop

Adobe oferuje odpowiednie wersje programu Photoshop wszystkim typom użytkowników. Trzon rodziny programów Photoshop stanowią wersje Photoshop CS3 i Photoshop CS3 Extended. Oferta obejmuje także bezpłatną wersję Adobe Photoshop Album Starter, która zaspokaja potrzeby osób fotografujących sporadycznie, wersję Adobe Photoshop Elements, która ma opcje edycji i udostępniania przeznaczone dla miłośników fotografii, oraz wersję Adobe Photoshop Lightroo która udostępnia kompletną ciemnię cyfrową na potrzeby fotografów profesjonalnych i zaawansowanych fotoamatorów.

Ceny i dostępność

Dostawy programów Adobe Photoshop CS3 i Photoshop CS3 Extended dla klientów w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie rozpoczną się w drugim kwartale 2007 r. Produkty można będzie nabyć u autoryzowanych dilerów firmy Adobe oraz w sklepie internetowym Adobe Store pod adresem www.adobe.com/store. Sugerowana cena detaliczna wersji Adobe Photoshop CS3 wynosi 899 EURO, a wersji Photoshop CS3 Extended - 1349 EURO (ceny netto). Określono także ceny aktualizacji oprogramowania do nowych wersji. Szczegółowe informacje o nowych funkcjach, zasadach aktualizacji, cenach i międzynarodowych wersjach produktu można znaleźć pod adresem www.adobe.com/productionstudio.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Sony PDT-FP1 - Portable Data Transmitter do szybkiego przesyłania zdjęć i filmów z aparatów i kamer Sony E
Sony PDT-FP1 - Portable Data Transmitter do szybkiego przesyłania zdjęć i filmów z aparatów i...
Sony wprowadza urządzenie, które może okazać się zbawieniem w pracy fotoreporterów, dziennikarzy wideo i fotografów sportowych. Nadajnik PDT-FP1 pozwoli łatwo selekcjonować i wysyłać...
5
Jego wysokość Vanguard Alta Pro 3VRL – nowy 2-metrowy statyw wideo
Jego wysokość Vanguard Alta Pro 3VRL – nowy 2-metrowy statyw wideo
Vanguard zapowiedział „najbardziej stabilny w historii firmy” statyw dla filmowców - wyposażony w system szybkiego zwalniania aparatu, wygodną platformę poziomującą i udźwig do 25 kg. Premiera...
11
Nowe wielkoformatowe drukarki Canon ImagePROGRAF PRO
Nowe wielkoformatowe drukarki Canon ImagePROGRAF PRO
Canon wprowadza nową, ulepszoną serię 3 wielkoformatowych drukarek ImagePROGRAF PRO. Nowe modele maja być wygodniejsze w obsłudze i oferować większą produktywność. Współpracują też z...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)