Adobe Photoshop Elements 6 - na razie tylko na Windowsy

Autor: Łukasz Kacperczyk

24 Wrzesień 2007
Artykuł na: 6-9 minut
Dodano polskie ceny oraz informację prasową producenta. Firma Adobe poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowej wersji popularnego oprogramowania do obróbki zdjęć Photoshop Elements. Adobe Photoshop Elements 6 korzysta z nowego interfejsu i dziedziczy kilka funkcji po starszym bracie CS3. Oprogramowanie powinno być dostępne już na dniach, ale na wersję na komputery Mac przyjdzie nam poczekać do początku przyszłego roku.

Adobe Photoshop Elements to jeden z najpopularniejszych amatorskich programów do obróbki zdjęć. Zawdzięcza tę pozycję nie tylko rozbudowanej funkcjonalności, ale też niskiej cenie i rozpowszechnianiu m.in. w zestawach handlowych z aparatami cyfrowymi, skanerami, drukarkami itp. Już od pierwszej wersji był to swoisty Photoshop dla mniej wymagających - mocno okrojony, ale z bardzo dobrym stosunkiem możliwości do ceny. Dziś firma poinformowała o szóstej już edycji tej aplikacji.

W informacji prasowej producent podkreśla wykorzystanie nowego interfejsu, który jednym będzie się kojarzył z Adobe Photoshop Lightroom, a innym z Apple'owskim iPhoto (ale o tym już w materiałach producenta nie przeczytamy...). Tak czy inaczej zmiany wyglądają korzystnie. Za przeglądanie i tagowanie plików będzie odpowiedzialny Organizer, który dzieli bazę danych z pokazanym również dziś programem Adobe Premiere Elements 4 służącym do edycji wideo. Jak widać, Adobe stawia na integrację różnych aplikacji ze swojej oferty, starając się zapewnić jak najbardziej kompleksowe rozwiązanie (stąd też planowana sprzedaż Premiere Elements i Photoshop Elements w pakietach).

Z myślą o zupełnie początkujących użytkownikach stworzono funkcję Guided Edit, która krok po kroku poprowadzi fotoamatora przez proces korekty fotografii. Jest to jeden z trzech poziomów zaawansowania zakładki edycji - pozostałe to Full (dostępne wszystkie opcje, wymagana duża wiedza użytkownika) i Quick (do szybkiej, podstawowej obróbki). Adobe podkreśla, że aplikacja Photoshop Elements 6 jest znakomicie przygotowana do publikacji zdjęć w Internecie - umożliwia między innymi eksport prezentacji w postaci plików SWF (Flash). Firma przekonuje, że w najnowszej wersji znacznie ulepszono opcje zamiany zdjęć kolorowych w czarno-białe. Warto też wspomnieć o tzw. inteligentnych folderach (Smart Folders), które same aktualizują swoją zawartość.

zrzut ekranowy, trzy stopnie skomplikowania obsługi zakładki edycji aplikacji Adobe Photoshop Elements 6 zaznaczono zieloną ramką

Na pochwałę zasługuje wykorzystanie dwóch funkcji zaprezentowanych już wcześniej z okazji premiery pełnego Photoshopa CS3. Pierwsza nazywa się Quick Selection i pozwala na szybkie i łatwe zaznaczanie skomplikowanych struktur. Druga to Photomerge - dzięki niej łączenie zdjęć w panoramy i kolaże nie kojarzy się już ze żmudną pracą. W przypadku aplikacji Photoshop Elements 6 Adobe jako przykładu użyło sytuacji, w której jesteśmy zmuszeni połączyć w jedno dwa zdjęcia zbiorowe (ponieważ np. na jednym ktoś mrugnął, a na drugim kto inny spojrzał poza kadr). Photomerge znacznie ułatwia tę operacją, umożliwiając bezbolesne osiągnięcie satysfakcjonujących efektów.

Tradycyjnie już amatorskie programy Adobe trafiają na rynek najpierw w wersji na Windowsy. Nowa edycja aplikacji Photoshop Elements na Maki powinna być dostępna na początku przyszłego roku. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zamiast Organizera wykorzystanego w "szóstce" na Windowsy, wersja na Maki zostanie wyposażona w coś na kształt Bridge'a znanego z pełnych wersji Photoshopa. Podkreślamy jednak, że nie są to informacje potwierdzone.

Adobe Photoshop Elements 6 powinno być dostępne jeszcze w tym miesiącu. Oprogramowanie będzie kosztowało ok. 330 zł (490 zł w zestawie z Adobe Premiere Elements 4). Warto zwrócić uwagę na fakt, że już pod koniec listopada bieżącego roku można będzie kupić spolszczoną wersję Adobe Photoshop Elements 6. Musimy za to pochwalić producenta, ponieważ poprzednie edycje aplikacji nie miały polskich wersji językowych.

Poniżej zamieszczamy polską informację prasową.

Nowa wersja programu Photoshop Elements z zaawansowanymi funkcjami edycji

Najchętniej kupowany program do obróbki zdjęć dla użytkowników indywidualnych oferuje ciekawe, niestandardowe sposoby uwieczniania wydarzeń

SAN JOSE, Kalifornia, 24 września 2007 r. -
Firma Adobe poinformowała, że jest już dostępna uaktualniona wersja Adobe Photoshop Elements 6, najchętniej kupowanego* programu do cyfrowej obróbki zdjęć dla użytkowników indywidualnych. Photoshop Elements, oparty na rozwiązaniach znanych z Photoshopa, to produkt przeznaczony dla początkujących i zaawansowanych amatorów cyfrowej obróbki zdjęć. Łączy w sobie zaawansowane możliwości oraz prostotę obsługi. Pozwala łatwo wyszukiwać, przeglądać oraz twórczo modyfikować i personalizować zdjęcia. Nowa wersja zawiera interaktywne funkcje udostępniania prac w formie drukowanej lub przez Internet.

Równocześnie firma Adobe poinformowała o wprowadzeniu na rynek programu Adobe Premiere Elements 4, kompleksowego rozwiązania do domowej edycji wideo (patrz osobna informacja prasowa). Programy Photoshop Elements i Premiere Elements, sprzedawane osobno lub jako jeden pakiet, oferują miłośnikom fotografii i wideo więcej kreatywnych sposobów porządkowania, edycji, tworzenia i udostępniania zdjęć cyfrowych i własnych filmów.

Doskonałe zdjęcia

Program Photoshop Elements umożliwia miłośnikom fotografii szybko i łatwo osiągnąć pożądane efekty. Nowa technologia Photomerge rozwiązuje trudny problem, jakim jest wykonanie dobrego zdjęcia grupowego - umożliwia wybranie najlepszych wyrazów twarzy i sylwetek z serii zdjęć, a następnie utworzenie z nich jednego nowego, spójnego zdjęcia grupowego. Nowe narzędzie Quick Selection (szybki wybór) ogranicza dawniej czasochłonne zadanie selekcji i dopasowania do jednego kliknięcia myszą. Można wybrać jeden z trzech trybów edycji, przeznaczonych dla fotografów o różnym poziomie doświadczenia - od początkujących do zaawansowanych. Nowy tryb Guided Edit prowadzi użytkownika przez kolejne fazy poprawiania zdjęcia. Photoshop Elements 6 upraszcza edycję dzięki przejrzystym ekranom bez zbędnych elementów, pozwalającym skoncentrować się na tym, co najważniejsze. Nowe zakładki zapewniają prosty dostęp do wielu funkcji programu. Dzięki bezproblemowej integracji z programem Premiere Elements, wspólnemu modułowi Organizer oraz wspólnej bazie danych dostępnej z obydwu aplikacji użytkownicy mają większe możliwości przetwarzania zdjęć i materiałów wideo, mogą szybciej uzyskiwać pożądane efekty oraz łatwiej wykonywać zadania importu, oznaczania i wyszukiwania. Dodatkowe rozszerzenia obejmują ulepszone narzędzie do konwersji, które przetwarza obrazy kolorowe w eleganckie zdjęcia czarno-białe.

Niestandardowe sposoby udostępniania zdjęć

Photoshop Elements 6 oferuje więcej sposobów udostępniania zdjęć rodzinie i znajomym, między innymi umożliwia eksport do interaktywnych galerii opartych na technologii Adobe Flash. W programie Photoshop Elements wbudowano funkcje animowanych pokazów slajdów, przesyłania zdjęć pocztą elektroniczną lub w formie drukowanej, takie jak tworzenie albumów ze zdjęciami lub wycinkami, wizytówek i etykiet na płyty CD/DVD. Wszystkie te funkcje cechuje prostota obsługi.

Rodzina Adobe Photoshop

Adobe oferuje różne wersje oprogramowania Photoshop, dostosowane do potrzeb wszystkich typów użytkowników. Trzon rodziny programów Photoshop dla profesjonalnych fotografów stanowią wersje Photoshop CS3 i Photoshop CS3 Extended. Adobe Photoshop Lightroom to kompletna ciemnia cyfrowa dla fotografów profesjonalnych i zaawansowanych fotoamatorów, Adobe Photoshop Elements zapewnia kompleksowe rozwiązanie dla miłośników fotografii, umożliwiające porządkowanie, edycję, tworzenie i udostępnianie zdjęć, zaś darmowy program Adobe Photoshop Album Starter Edition zaspokaja potrzeby osób fotografujących sporadycznie.

Ceny i dostępność

Produkty Adobe do cyfrowego przetwarzania obrazów i wideo są już dostępne pod adresem www.adobe.com oraz w internetowych sklepach detalicznych Amazon.com, Circuit.com, JR.com i Staples.com. Sugerowana cena detaliczna pakietu Adobe Photoshop Elements 6 & Adobe Premiere Elements 4 będzie w podobna do jego poprzedniej wersji i wyniesie ok. 490 PLN. Programy Photoshop Elements 6 i Premiere Elements 4 dla systemu Windows są dostępne także oddzielnie. Sugerowana cena detaliczna każdego z nich wyniesie ok. 330 PLN. Przewiduje się, że program Photoshop Elements w wersji na platformę Macintosh znajdzie się w sprzedaży na początku 2008 r. Polska wersja językowa powinna pojawić się w sklepach przed świętami Bożego Narodzenia, pod koniec listopada.

*Źródło: NPD Group (kwiecień 2002 - marzec 2007), na podstawie liczby sprzedanych egzemplarzy.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
„Skanery" Valoi trafiają na polski rynek - łatwy sposób na digitalizację negatywów
„Skanery" Valoi trafiają na polski rynek - łatwy sposób na digitalizację negatywów
Już w sierpniu w ofercie Focus Nordic pojawią się adaptery do digitalizacji negatywów fińskiej marki Valoi. To urządzenia, które pozwolą na wygodniejszą i szybszą digitalizację od...
9
Godox Litemons RGB - głowice LED z pełnym spektrum barw
Godox Litemons RGB - głowice LED z pełnym spektrum barw
Godox wprowadza nową serię lamp Litemons RGB, które łączą dużą moc z możliwością wykorzystania pełnego spektrum barw RGB, oferując jeszcze większą wszechstronność pracy na planie.
1
LomoChrome Color ’92 Sun-kissed - nowy film w wakacyjnym klimacie
LomoChrome Color ’92 Sun-kissed - nowy film w wakacyjnym klimacie
Lomography prezentuje najnowszy analogowy film kolorowy ze swojej oferty. Materiał LomoChrome Color ’92 Sun-kissed zapewniać ma ciepłą kolorystykę i vintage’owy charakter zdjęć.
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)