Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Adobe Photoshop CS5 - przegląd nowych funkcji

Świętujący niedawno 20-lecie istnienia program Adobe Photoshop doczekał się kolejnej wersji, oznaczonej symbolem CS5. Producent rozwinął i udoskonalił znane już wcześniej rozwiązania oraz wprowadził kilka zupełnie nowych - w tym wzbudzającą spore zainteresowanie jeszcze przed oficjalną premierą funkcję Content-Aware Fill.
0

Autor: Marcin Falana

12 Kwiecień 2010
Artykuł na: 6-9 minut

Niedługo po 20. urodzinach Photoshop doczekał się nowej odsłony. Zgodnie z tym, czego można się było spodziewać producent rozwinął i udoskonalił niektóre z funkcji znanych już z poprzednich wersji. W CS5 mamy więc nowe i lepsze algorytmy obróbki RAW-ów (oraz ich odszumiania), bardziej zaawansowane narzędzie do edycji HDR-ów czy ulepszone narzędzia do zmieniania zdjęc w rysunki. Wielu użytkowników doceni również obecność Mini Bridge'a, który ułatwia szybkie wyszukanie interesującego nas pliku bez przeskakiwania do "dużego" Bridge'a. Inna nowość to narzędzie do korekty wad optycznych obiektywów. Po ustaleniu pary korpus-szkło użytkownik będzie mógł łatwo zlikwidować dystorsję czy winietowanie charakterystyczne dla danego zestawu. W wersji Extended producent umieścił dodatkowo narzędzia do pracy z elementami 3D.

Wszystkie przedstawione we wstępie nowości są ważne, ale to nie one jeszcze przed oficjalną premierą wywoływały największe emocje. Przedstawiamy poniżej krótki przegląd kilku nowych funkcji programu Adobe Photoshop CS5, które wywarły na nas (i chyba na wszystkich, którzy śledzili przedpremierowe doniesienia) największe wrażenie. Zaczniemy od narzędzia pozwalającego zaoszczędzić dużo czasu podczas szparowania trudnych elementów. Następnie przyjrzymy się jak szybko i łatwo usunąć ze zdjęcia niechciane elementy. Ostatnia funkcja jaką przedstawimy jest bardziej przydatna grafikom niż fotografom, jednak warto znać jej możliwości.

Refine Edge - skomplikowane zaznaczenia

Nowa wersja Photoshopa daje nam do dyspozycji narzędzie, które możemy wykorzystać od skomplikowanych zaznaczeń np. włosów. Jak widać na filmie zamieszczonym poniżej najpierw wykonaliśmy szybkie i proste zaznaczenie naszej modelki. Następnie na górnym pasku narzędzi kliknęliśmy funkcję Refine Edge, która uruchamia okienko z kilkoma suwakami. Do dyspozycji mamy także kilka metod wyświetlania naszej maski. Korzystając z pędzla dostosowujemy zaznaczenie do naszych potrzeb w prosty sposób zaznaczając lub odznaczając interesujące nas obszary, za resztę odpowiedzialny jest program. Tym sposobem uzyskaliśmy skomplikowane zaznaczenie w krótkim czasie, które pozwoli "wyciągnąć" modelkę na dowolne tło.Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.

Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów fotopolis.pl można znaleźć na naszym profilu na YouTube.

Content-Aware Fill - inteligentne wypełnienie

Jedną z najbardziej widowiskowych funkcji nowego Photoshopa jest Content-Aware Fill, czyli "inteligentne" wypełnienie, uwzględniające treść otaczającą interesujące nas miejsce. Możemy z niej korzystać zarówno przy korzystaniu z pędzla Spot Healing Brush jak i poprzez zaznaczenie jakiegoś elementu. Na filmiku poniżej przedstawiamy działanie tej nowej funkcji: najpierw w formie pędzla - do usunięcia mniejszych obiektów, a następnie poprzez większe zaznaczenie usunęliśmy drogę i zamek na wzgórzu. Cała operacja zajęła 5 minut - efekt, jak na tak krótkie działanie - jest imponujący.Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.

Sprawdziliśmy funkcję Content-Aware Fill na innych zdjęciach i trzeba przyznać, że najlepiej radzi sobie z usuwaniem obiektów na tłach typu łąka, las, plaża, niebo - "w ogóle" jednorodnych, "w szczególe" chaotycznych i nieregularnych. Przy bardziej skomplikowanych kompozycach, gdzie musimy na przykład dorobić linie okien na budynku Content-Aware Fill nie poradzi sobie bez pomocy tradycyjnego klonowania. Mimo to jesteśmy pod dużym wrażeniem tej funkcji, która w wielu sytuacjach może znacznie przyspieszyć pracę nad zdjęciem.

Puppet Warp

Ostatnią funkcją, którą chcemy przybliżyć jest Puppet Warp. Pozwala na przekształcanie w naturalnie wyglądający sposób podłużnych obiektów. Dla naszej prezentacji wykorzystaliśmy przewód AV. Żeby skorzystać z Puppet Warp musimy najpierw wyszparować nasz obiekt na przezroczyste tło. Następnie w zakładce Edit wybieramy funkcję Puppet Warp. Na górnym pasku zadań możemy uruchomić siatkę, która pokrywa przewód i pozwala w naturalny sposób go wyginać. Żeby zacząć transformacje musimy przypiąć przewód kilkoma pinezkami i złapać za którąś z nich, a następnie wyginać i wyciągać nasz obiekt do woli. Im więcej pinezek tym efekt wygląda bardziej naturalnie (film poniżej). Dodatkowo mamy możliwość wyboru, która warstwa będzie na górze. Przy odrobinie wprawy i samozaparcia można uzyskać w łatwy sposób dość zdumiewające efekty.Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.

Photoshop CS5 w polskiej wersji językowej ma trafić do sklepów w połowie maja. Na razie nie znamy jego ceny, choć przedstawiciele polskiego oddziału zapewniali na konferencji prasowej, że będzie atrakcyjna

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Capture One 9 - opinia eksperta
Capture One 9 - opinia eksperta
Capture One to popularny program służący do edycji plików RAW i katalogowania zdjęć, który jest używany przez wielu profesjonalistów. Jego nowa odsłona wprowadza dużo istotnych zmian, które...
0
0
Adobe Lightroom Mobile – test oprogramowania
Adobe Lightroom Mobile – test oprogramowania
Adobe Lightroom Mobile jest już w pełni darmową aplikacją służącą do postprodukcji zdjęć, z której możemy korzystać na urządzeniach mobilnych pracujących na systemach iOS i Android. Jednak czy...
3
0
Fujifilm X-T1 - firmware 4.0 vs 3.0
Fujifilm X-T1 - firmware 4.0 vs 3.0
Wraz z końcem czerwca 2015 roku firma Fujifilm udostępniła długo wyczekiwaną aktualizację oprogramowania X-T1. W związku z tym w naszej redakcji pojawiły się dwa egzemplarze flagowego modelu...
0
0
Powiązane artykuły