20 lat Adobe Photoshopa

Autor: Michal Grzegorczyk

19 Luty 2010
Artykuł na: 9-16 minut
19 lutego 1990 roku, dokładnie 20 lat temu, pojawiła się pierwsza wersja Adobe Photoshopa. Od tamtej pory program rozrósł się i zmienił w jedno z najważniejszych narzędzi w pracy fotografów i grafików. Aplikacja trafiła też do świadomości osób spoza branży - nazwa "Photoshop" stała się wręcz synonimem "programu do obróbki zdjęć".

19 lutego 1990 roku pojawił się Adobe Photoshop. Bracia Thomas i John Knollowie, którzy już wcześniej pracowali nad programem do obróbki grafiki, porozumieli się z firmą Adobe. Pierwszy Photoshop, dostępny jedynie na komputery Mac, szybko zyskał uznanie branży. Krótko po wprowadzeniu na rynek Windowsa 3.1, pojawiła się wersja Photoshopa na ten system (wersja 2.5 z 1993 roku). Każda kolejna edycja przynosiła przełomowe zmiany - funkcję palet i obsługę 16-bitowych plików w wersji 2.5, warstwy w Photoshopie 3.0, wsparcie standardów kolorystycznych ICC w 5.0 itd.

Więcej ciekawych informacji z historii Photoshopa można znaleźć w kalendarium przygotowanym przez firmę Adobe:

Piękny dwudziestoletni - historia pewnej aplikacji

Pionierskie początki

 • 1987 - Thomas Knoll pisze kod do wyświetlenia obrazów w skali szarości na wyświetlaczu monochromatycznym. Aplikacja pozwala na odczytywanie i zapisywanie plików w różnych formatach, dokonywania drobnych zmian w obrazie, regulacje tonacji barw, balansu bieli, odcieni i nasycenia barw. Program pozwalał też na tworzenie prostych rysunków.
 • 1988 - na rynku pojawiają się pierwsze aplikacje do pracy z grafiką pikselową. Thomas i John Knollowie sprzedają licencję na pierwszego Photoshopa firmie Barneyscan. Do produkowanych prze nią skanerów dołączono ok. 200 egzemplarzy programu. Bracia prezentują Photoshopa Russellowi Brownowi, głównemu dyrektorowi ds. grafiki w firmie Adobe, i Johnowi Warnockowi, współzałożycielowi firmy.
 • 1989 - Adobe i bracia Knollowie uzgadniają ostateczną wersję umowy licencyjnej, na mocy której Adobe nabywa prawo do dystrybuowania oprogramowania Photoshop.
 • 1990 Adobe Photoshop 1.0 pojawia się na rynku w wersji na komputery Mac. Zdobywa natychmiastowe, szerokie uznanie wśród projektantów grafiki. Wydawcy i spece od marketingu polubili możliwość retuszowania i łączenia zdjęć - funkcje, z których Photoshop słynie do dziś. Pierwsza wersja pozwalała ponadto na korekcję barw, optymalizację obrazu pod kątem wydruku i obsługę krzywych.

Zdobywanie prymatu w branży

 • 1991 - Pojawia się Adobe Photoshop 2.0, również w wersji na komputery Mac. Tymczasem rynek obróbki obrazu nabiera rozpędu. Na rynku pojawiają się konkurenci Photoshopa, w tym PhotoStyler przejęty przez firmę Aldus. Apple wprowadza System 7 i dodaje do interfejsu kolor. Druga wersja Photoshopa oferujem.in. moduł rastrujący do plików Adobe Ilustrator, obsługę palety kolorów CMYK i narzędzie pióra i bichromię.
 • 1993 - Dostępna jest kolejna wersja programu - Adobe Photoshop 2.5. Najpierw na platformę Mac, potem, po wprowadzeniu przez Microsoft systemu Windows 3.1, również na tę platformę. Wersja 2.5 oferuje m.in. funkcję palet i obsługę plików 16-bitowych.
 • 1994 - pojawia się kolejna wersja programu, najpierw na platformę Mac, potem również na Windows, IRIX i Solaris. Photoshop staje się standardem w zakładach poligraficznych, studiach filmowych, agencjach reklamowych i korporacyjnych działach marketingu. Wraz z wersją 3.0 pojawia się przełomowa obsługa warstw. W tym samym roku Adobe przejmuje firmę Aldus.
 • 1995 - Adobe kupuje Photoshopa od jego twórców, braci Knoll. Na rynku pojawiają się pierwsze aparaty cyfrowe powszechnego użytku. Casio prezentuje pierwszy aparat cyfrowy z wyświetlaczem LCD z tyłu obudowy.

Rozwój Internetu i grafiki cyfrowej

 • 1996 - Do sprzedaży trafia Adobe PhotoDeluxeŸ 1.0. Co oferuje? Wspomagane działania retuszowania, naprawiania i dodawania efektów specjalnych, szablony biznesowe na potrzeby drukowania i tworzenia stron WWW, importowanie zdjęć ze skanerów, aparatów cyfrowych i płyt CD-ROM. Pod koniec roku na rynku pojawia się Photoshop 4.0 w wersjach na Mac i Windows - od tego czasu wersje dla oby platform wprowadzane są na rynek równolegle. Wersja 4.0 obsługuje już warstwy dostosowania. Rok 1996 to również rok wydania przez Macromedię programu Flash. Rynek Internetu gwałtownie rośnie, w USA zaczyna powstawać tzw. "bańka dotcomów".
 • 1998 - Najpierw do sprzedaży trafia Photoshop 5.0. Kolejne udogodnienia to procedury pracy z kolorami oparte na standardach ICC (International Color Consortium), możliwość wielokrotnego cofania czynności (paleta historii), narzędzie magnetyczne lasso oraz możliwość edytowania wprowadzonego tekstu. Zawodowi fotografowie zaczynają przyjmować dobrodziejstwa rewolucji cyfrowej. Obsługa nowych narzędzi staje się koniecznością niezbędnym elementem pracy fotografa. W roku 1998 Adobe wprowadza na rynek program ImageReady 1.0, aplikacje umożliwiającą szybkie edytowanie grafik na potrzeby serwisów WWW. Pozwala na tworzenie animowanych plików GIF, optymalizację kompresji obrazu oraz generowanie kodu HTML.
 • 1999 - "bańka dotcomów" osiąga swój największy rozmiar. Wszyscy chcą robić biznes w sieci i stawiają strony internetowe. Photoshop staje się niezbędnym narzędziem. Jego najnowsza wersja 5.5 sprzedawana jest z aplikacją ImageReady pozwalającą na zapisywanie plików graficznych od razu w serwisach WWW.

Nowe milenium - nowe możliwości

 • 2000 - do sprzedaży trafia Photoshop 6.0. Obsługuje kształty wektorowe, posiada nowy interface, okno dialogowe z opcjami mieszania, oraz nowy, ciekawy filtr - skraplania
 • 2001 - pojawia się młodszy brat Photoshopa - Photoshop Elements 1.0, przeznaczony dla domowych adeptów cyfrowej fotografii, pozwalający na podstawową obróbkę zdjęć. Posiada takie funkcje jak Photomerge, przycinanie zdjęć, automatyczna regulacja jasności i nasycenia barw, korekcja efektu czerwonych oczu. Podobnie jak starszy brat posiada paletę historii ułatwiającą pracę nad zdjęciami.
 • 2002 - Rośnie zapotrzebowanie na obrazy, które można wykorzystać w różnych mediach - druku, serwisach WWW, na urządzeniach przenośnych i w filmach. Tymczasem na rynku pojawia się Photoshop 7.0. z nowym pędzlem korygujący, w pełni wektorowym tekstem, z nowym silnikiem malowania oraz przeglądarką plików.
 • 2003 - Branża fotograficzna robi duży krok naprzód i wprowadza formaty RAW, które umożliwiają użytkownikom robienie zdjęć o dużo większej rozpiętości tonalnej i niebywałej dotąd szczegółowości. Adobe wypuszcza wtyczkę Adobe Camera Raw umożliwiającą pracę bezpośrednio na oryginalnych danych zarejestrowanych przez czujnik aparatu cyfrowego. Rozwija się też cyfrowa fotografia amatorska - coraz więcej osób posiada aparaty cyfrowe, chce poprawiać i katalogować zdjęcia. Pojawia się Photoshop Album 1.0.

Rodzina się powiększa

 • 2003 - Pojawia się na rynku pierwszy Photoshop z serii CS. Wchodzi w skład pakietu Creative Suite wraz z InDesignem oraz Illustratorem. Najnowsza wersja wzbogacona jest m.in. o w komendę dostosowania barwy, filtr rozmycia soczewkowego, histogram aktualizowany w czasie rzeczywistym oraz hierarchiczne grupy warstw.
 • 2005 - Adobe przejmuje firmę Macromedia... i wypuszcza Photoshopa CS2, wyposażonego w całą mase nowych usprawnień: Adobe Bridge 1.0, inteligentne obiekty, możliwość zniekształcanie obrazu, pędzel do korygowania punktowego, narzędzie do redukcji efektu czerwonych oczu, filtr korekcji soczewki, inteligentne wyostrzanie, znikający punkt, inteligentne przewodniki, wsparcie obróbki HDR.
 • 2007 - to rok premier. Najpierw na rynku pojawia się Lightroom - program dla fotografów do zarządzania, edytowania i prezentowania dużej liczby zdjęć. Chociaż możliwości graficzne ma mniejsze niż starszy brat, pozwala znacznie usprawnić pracę i oszczędzać czas zawodowym fotografom. Kolejna premiera to pakiet Creative Suite 3 zawierający Photoshopa CS3. Premierę poprzedza udostępnienie pierwszej publicznej wersji beta - w udoskonalanie finalnego produktu włączona zostaje cała społeczność użytkowników programu. Pojawiają się inteligentne filtry, narzędzie szybkiego wybierania i wygładzania krawędzi, automatyczne wyrównywanie i zlewanie warstw. W pakietach Creative Suite są już produkty przejętej Macromedii. Pojawia się też wersja Photoshop CS3 Extended, potrafiąca w zasadzie wszystko, łącznie z wizualizacjami 3D, edytowaniem tekstur, obsługą formatu DICOM, edycją ruchomej grafiki i warstw wideo, malowaniem filmów i przetwarzaniem stosów zdjęć. Ta wersja wykracza daleko poza swoją tradycyjną użyteczność. Wykorzystywana jest m.in. w architekturze, inżynierii i medycynie.

Innowacji ciąg dalszy

 • 2008 - kolejne premiery. Na rynek trafia w pełni zintegrowany z Photoshopem Lightroom 2. Pojawiają się też kolejne pakiety Creative Suite. Nowy Photoshop CS4 to przede wszystkim sprawniejsza i wydajniejsza praca. Charakteryzują go nowe panele: korekt i masek, płynniejsze obracanie i przybliżanie/oddalanie, płynne obracanie płótna, wspólny interfejs użytkownika oraz inteligentne skalowanie treści. Grafików coraz bardziej interesuje trzeci wymiar. Photoshop CS4 w wersji Extended posiada nowe funkcje edytowania i łączenia grafiki 3D.
 • 2009 - Młodszy brat Photoshopa - Photoshop Elements - też dorasta. Wychodzi w wersji 8.0. wyposażony m.in.w takie funkcje jak rozpoznawanie osób na zdjęciach. Użytkownicy dostają też 2GB bezpłatnego miejsca na serwerze do przechowywania zdjęć. Na jesieni Adobe wprowadza Photoshop.com Mobile dla użytkowników iPhone'ów oraz urządzeń z oprogramowaniem Android. Aplikacja pozwala na podstawową edycję zdjęć i korygowanie barw, jest zintegrowana z serwisem Photoshop.com, dającym użytkownikom 2GB miejsca na serwerze do przechowywania zdjęć. Od premiery w październiku 2009 r. Photoshop.com Mobile for iPhone został pobrany ponad 6,5 miliona razy przez użytkowników z całego świata. Gartner ogłasza, że w 2009 r. smartfony stanowiły 14% całego rynku telefonów komórkowych.
 • 2010 - co dalej?
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
SanDisk PRO-G40 SSD - ultraszybki i superwytrzymały dysk dla zawodowców
SanDisk PRO-G40 SSD - ultraszybki i superwytrzymały dysk dla zawodowców
Najnowszy dysk z topowej linii SanDisk Professional, to jeszcze szybszy przesył, odporność klasy IP68 i podwójna kompatybilność – jedno złącze obsłuży zarówno USB-C jak i Thunderbolt 3
22
Fomei - nowe głowice i panele LED na polskim rynku
Fomei - nowe głowice i panele LED na polskim rynku
Na polskim rynku debiutują nowe LED-owe lampy Fomei. To między innymi oświetlacze nowej generacji, głowice z mocowaniem Bowens i kompaktowe oświetlenie dla...
6
Nowa seria systemów mikrofonowych Blink100 w ofercie marki Saramonic
Nowa seria systemów mikrofonowych Blink100 w ofercie marki Saramonic
Saramonic Blink100 to nowy system bezprzewodowej transmisji dźwięku dla twórców wideo. Bazuje na małych mikroportach i jest dostępny w wersjach do aparatów i kamer oraz smartfonów
1