Kodak Super 8 - klasyka powraca w cyfrowym stylu

0
Maciej Luśtyk
7 Styczeń 2016
Artykuł na: 6-9 minut
CES 2016: Kamery Super 8 zajmują szczególne miejsce w historii kinematografii. Wychowało się na nich wielu największych współczesnych reżyserów a wyjątkowy, analogowy obrazek do dzisiaj przyciąga twórców. Za sprawą Kodaka mogą przeżyć renesans. Kamera Kodak Super 8 łączy w sobie analogową duszę z funkcjami cyfrowymi.
Historia kamer Super 8 sięga połowy lat 60. XX wieku. System ten miał umożliwić nagrywanie filmów szerokiego odbiorcy. Urządzenia były proste i nie wymagały specjalnej wiedzy na temat obsługi sprzętu filmowego. Nic dziwnego, że stały się ulubionym narzędziem początkujących filmowców. Warto chociażby wspomnieć, że na takim sprzęcie zaczynał swoją filmową przygodę reżyser najnowszych “Gwiezdnych Wojen”, J. J. Abrams. Z biegiem lat kamery Super 8 zdobyły rzeszę wyznawców i do dzisiaj chętnie używane są przez twórców poszukujących charakterystycznego, analogowego klimatu.
Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Kodak Super 8 to nowa kamera, którą producent chce przywrócić świetność tym lekko zapomnianym już urządzeniom. I ma na to świetny pomysł. Kamera łączy w sobie bowiem analogową duszę z funkcjami cyfrowymi, które ułatwią pracę filmowcom. Przede wszystkim otrzymamy wygodny, odchylany ekran LCD, na którym dokonamy podglądu obrazu, odczepiany mikrofon stereo i złącze mikrofonowe pozwalające na podpięcie rejestratorów kierunkowych, wejście na kartę SD, port USB, HDMI do wypuszczenia sygnału na zewnętrzne rejestratory oraz dwa złącza miniJack (prawdopodobnie złącza słuchawkowe i mikrofonowe).

Wewnątrz to jednak stara dobra kamera analogowa, przyjmująca wkłady Super 8. Tutaj też nie brakuje producentowi pomysłowości. Filmy mają być sprzedawane z wliczonym w cenę procesem wołania i skanowania kliszy. W ofercie producenta znajdą się 4 rodzaje filmu: przeznaczony do światła dziennego film o czułości ISO 100, klisze o czułościach ISO 200 i 500, z przeznaczeniem do użytku w sztucznym oświetleniu, a także film czarno-biały Kodak TRI-X. Jeden wkład pozwoli nam na nagranie około 2,5 minut materiału z prędkością 24 kl./s. Pojedynczy film kosztować ma między 40, a 75 dolarów, nie będzie to więc zabawa na każdą kieszeń.
Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Kamera Kodak Super 8 oferowana będzie w sprzedaży z obiektywem stałoogniskowym 6 mm, lub zoomem 6-48 mm. Dzięki mocowaniu typu C, do kamery będziemy mogli podłączyć także inne, kompatybilne szkła. Urządzenie pojawić ma się na rynku pod koniec 2016 roku, w wersji standardowej i stylizowanej na retro, a jej cena oscylować ma w granicach 400-700 dolarów.

Więcej informacji znajdziecie na stronie kodak.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Po 4 latach od premiery Olympusa OM-D E-M5 Mark II do walki na arenie systemu mikro 4/3 staje jego następca, który wprowadza tę linię aparatów o przygodowym zacięciu w świat 4K
11
0
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)