Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż zakładano

Autor: Maciej Luśtyk

22 Listopad 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Po 7 latach od pierwszych zapowiedzi współczesna kamera Super 8 trafia w końcu na rynek. Ale chyba nie tego oczekiwali amatorzy analogowego klimatu...

Wszyscy już przywykliśmy do tego, że zabawa w analoga zrobiła się droga. Ale żeby aż tak? Współczesna kamera Super 8, którą Kodak prezentował po raz pierwszy podczas targów CES w 2016 w końcu trafi do sprzedaży. W międzyczasie jej cena urosła jednak z zapowiadanego pułapu 400-750 dolarów do… 5495 dolarów, czyli ok. 22 tys. złotych.

Kamera Kodak Super 8 oferuje duży 4-calowy monitor poglądowy, pistoletowy grip, możliwość podpięcia zewnętrznych mikrofonów i nagrywania dźwięku na kartę SD. Do tego umożliwia nagrywanie w 18, 24, 25 lub 36 kl./s oraz skorzystanie z dowolnego obiektywu z gwintem typu C (w zestawie standardowo otrzymujemy obiektyw 6 mm f/1.2), co otwierać ma przed twórcami duże możliwości kreacji. W końcu, oferuje też znacznie szerszy format rejestracji (16:9) niż tradycyjne kamery Super 8, pozwalając na wygodne łączenie materiału ze współczesnymi nagraniami.

Postaje jedynie pytanie czy przy takiej cenie ktokolwiek będzie chętny, by z niej skorzystać. Do tego należy doliczyć ceny filmu (obecnie około 250 zł za rolkę filmu Kodaka) i rosnące koszty wywoływania oraz skanowania. Biorąc to wszystko pod uwagę, format Super 8 z rozwiązania typowo amatorskiego staje się snobistyczną ciekawostką dla twórców kina czy teledysków z dużym budżetem.

Jeśli mimo wszystko bylibyście zainteresowani kupnem, radzimy zapisać się na listę oczekujących. Kamera zadebiutuje wpierw na rynku w USA, by później być udostępniana stopniowo twórcom z innych krajów. Biorąc pod uwagę ograniczoną dostępność, możemy oczekiwać, że minie jeszcze sporo czasu zanim (jeśli w ogóle) kamera trafi neo regularnej sprzedaży.

Więcej informacji znajdziecie na stronie kodak.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Szósta generacja najbardziej stylowego aparatu Fujifilm to przede wszystkim lepsze podzespoły i większa wydajność. Obiektyw pozostaje bez zmian. Aparat pojawi się też w wersji limitowanej z...
29
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Według plotek, już w marcu ujrzymy najnowszą odsłonę flagowego pełnoklatkowego bezlusterkowca marki Leica. Oto, co oferować ma nadchodzący modele Leica SL3.
13
Ile warte są chińskie aparaty z Aliexpress?
Ile warte są chińskie aparaty z Aliexpress?
Przeglądając popularne portale zakupowe łatwo natknąć się na oferty wyjątkowo tanich aparat cyfrowych. Czego można po nich oczekiwać?
17
Powiązane artykuły