Wyburzenie 92-letniej fabryki Kodaka

0
Maciej Luśtyk
20 Lipiec 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
2 dni temu Kodak wyburzył 92-letni budynek, w którym produkowany był podkład do produkcji kliszy fotograficznej. Wyburzenie fabryki jest częścią procesu przebudowy parku industrialnego Kodaka. Jest to też symboliczny koniec kolejnej części fotograficznego dziedzictwa firmy.

18 lipca 2015 roku o godzinie 8 rano czasu lokalnego Kodak wyburzył budynek nr 53, wchodzący w skład parku industrialnego Eastman Business Park w mieście Rochester, w stanie Nowy Jork. Budynek o powierzchni 76 tys. metrów kwadratowych mieścił niegdyś fabrykę octanowego podkładu używanego do produkcji filmu fotograficznego, a od 2013 roku pozostawał nieużywany. Do rozbiórki użyto 50 kg dynamitu, które w ciągu kilku sekund obróciło w pył ponad 90 lat historii firmy.

Wyburzenie fabryki było częścią przebudowy parku industrialnego, mającej na celu udostępnienie powierzchni innym firmom. Od 2003 roku firma wyburzyła już około 45 budynków wchodzących w skład kompleksu, co dobrze pokazuje jak technologia cyfrowa odmieniła krajobraz fotografii. Niegdyś w fabrykach Kodaka pracowało ponad 50 tys. osób. Teraz liczba ta skurczyła się do 1000.

Nie oznacza to jednak zupełnego końca produkcji materiałów światłoczułych Kodaka. Produkcja podkładu została przejęta przez sąsiednią fabrykę, która cały czas pozostaje w użyciu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie wxxinews.org

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Weronika Gęsicka laureatką Paszportów Polityki 2019
Weronika Gęsicka laureatką Paszportów Polityki 2019
Kolejny sukces polskiej fotografii. Weronika Gęsicka została laureatką tegorocznych Paszportów Polityki. To nagrody przyznawane artystom, których praca wywiera istotny...
43
0
Zadośćuczynienie od fotografa za nieudaną sesję? Precedensowy wyrok
Zadośćuczynienie od fotografa za nieudaną sesję? Precedensowy wyrok
Sąd Rejonowy w Tarnowie wydał precedensowy wyrok: fotograf musi zapłacić 15 000 zł zadośćuczynienia dla swoich klientów za nienależycie wykonaną sesję ślubną. Sąd II...
50
6
Canon stawia na software - plugin ułatwiający selekcję zdjęć i wyszukiwarka fotografów
Canon stawia na software - plugin ułatwiający selekcję zdjęć i wyszukiwarka fotografów
Wszyscy dobrze wiemy, że selekcja i obróbka to najbardziej czasochłonne procesy w pracy fotografa. Czy zmieni to Canon? W czasie trwania targów CES 2020 producent zaprezentował także dwa nowe...
7
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)