Fotokite - reporterski dron na smyczy

Autor: Maciej Luśtyk

20 Sierpień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Drony zaczynają być coraz chętniej wykorzystywane podczas tworzenia materiałów na potrzeby dziennikarskie. Zwykle jednak reporterom niezbędna jest dodatkowa osoba odpowiadająca za pilotaż, a czasem zwykle niebezpiecznie jest pilotować drona podczas wydarzeń gdzie mamy do czynienia z tłumem. Fotokite to dron na uprzęży, który automatycznie będzie filmował nasze poczynania w odległości do 9 metrów.

Fotokite Phi to lekki, w większości plastikowy dron przeznaczony do filmowania kamerkami GoPro. To, co czyni go unikalnym, to fakt, że cały czas pozostaje on na uprzęży łączącej go z użytkownikiem. Za sterowanie dronem odpowiada element, z którego rozwijana jest linka, a wszystko odbywa się na zasadzie sterowania latawcem. Rozwiązanie to umożliwić ma wygodne nagrywanie materiałów reporterskich w pojedynkę, oraz zapewnić bezpieczeństwo podczas imprez masowych. Większość elementów urządzenia wykonana jest z plastiku a połączenie z użytkownikiem pozwala łatwo zorientować się, kto je pilotuje. Długość linki można regulować w zakresie od 30 cm do 9 m, a sam dron składa się do niewielkiego pokrowca, który zmieścimy do plecaka. Wbudowany akumulator pozwoli na około 15 minut lotu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Projekt jest na razie w fazie finansowania w serwisie crowdfundingowym Indiegogo, jednak w ciągu raptem dwóch dni jego twórcom udało się zebrać prawie 40% kwoty potrzebnej na uruchomienie produkcji. Produkt ten więc raczej na pewno trafi na sklepowe półki. Jeśli kampania zakończy się sukcesem pierwsze modele trafią do użytkowników na początku 2016 roku. W przedsprzedaży zapłacimy za niego $249. Regularna cena wyniesie $500. Kamera GoPro nie jest dołączana do zestawu.

Jeszcze ciekawiej prezentuje się model Photokite Pro, który jest już używany w celach transmisji przez niektóre stacje telewizyjne. W tym przypadku linka pełni bowiem również rolę kabla zasilającego, dzięki czemu przy odpowiednim źródle zasilania długość lotu pozostaje właściwie nieograniczona.

W dobie blogów i reportaży z pierwszej ręki takie rozwiązanie może cieszyć się popularnością. Jesteśmy ciekawi jak sprawdzi się w praktyce. Pierwszych recenzji możemy spodziewać się wiosną przyszłego roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie fotokite.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
„Skanery" Valoi trafiają na polski rynek - łatwy sposób na digitalizację negatywów
„Skanery" Valoi trafiają na polski rynek - łatwy sposób na digitalizację negatywów
Już w sierpniu w ofercie Focus Nordic pojawią się adaptery do digitalizacji negatywów fińskiej marki Valoi. To urządzenia, które pozwolą na wygodniejszą i szybszą digitalizację od...
9
Godox Litemons RGB - głowice LED z pełnym spektrum barw
Godox Litemons RGB - głowice LED z pełnym spektrum barw
Godox wprowadza nową serię lamp Litemons RGB, które łączą dużą moc z możliwością wykorzystania pełnego spektrum barw RGB, oferując jeszcze większą wszechstronność pracy na planie.
1
LomoChrome Color ’92 Sun-kissed - nowy film w wakacyjnym klimacie
LomoChrome Color ’92 Sun-kissed - nowy film w wakacyjnym klimacie
Lomography prezentuje najnowszy analogowy film kolorowy ze swojej oferty. Materiał LomoChrome Color ’92 Sun-kissed zapewniać ma ciepłą kolorystykę i vintage’owy charakter zdjęć.
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (16)