„Białoruś: Marsz Wolności” - obejrzyj wystawę fotografii w galerii wirtualnej

Autor: Redakcja Fotopolis

12 Maj 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Interaktywną wystawę „Białoruś: Marsz Wolności” można obejrzeć w Internecie. To spontaniczny i jednocześnie symboliczny zapis białoruskich protestów przeciwko sfałszowanym wyborom.

Latem zeszłego roku z podziwem, ale też z pewnym niedowierzaniem obserwowaliśmy jak Białorusini wychodzili na ulice w proteście przeciwko kolejnym sfałszowanym wyborom. „Żywie Białoruś”, „Ukochanej nie oddamy”, „Ja wychodzę”, „Idź precz ty i twój OMON” to typowe hasła, które można było usłyszeć i zobaczyć na ulicach miast Białorusi przez wiele miesięcy. Wiece niezależnej kandydatki Swiatłany Cichanouskiej gromadziły tłumy, choć władze starały się nie dopuszczać do ich organizacji.

Wystawa „Białoruś: Marsz Wolności” dokumentuje tamte chwile. Autorzy zdjęć znaleźli się w nieoczywistej sytuacji fotoreporterów i uczestników wydarzeń. Powstały spontaniczne, często symboliczne świadectwa tamtych gorących chwil. Tempo wydarzeń było tak szybkie, że nie do końca w pełni rozumieli sens tego, co się działo, ale każdy z nich miał świadomość wagi wydarzeń, tego, że uczestniczą w historycznym dla ich kraju momencie: „Zaczęłam robić zdjęcia na pierwszym wspólnym marszu opozycji jeszcze przed wyborami. Kiedy trzy sztaby opozycji się połączyły, zdałam sobie sprawę, że to historyczny moment i trzeba go udokumentować. Publikowałam zdjęcia na Facebooku. Chyba sama wtedy potrzebowałam potwierdzenia, że to się dzieje naprawdę” - opowiada Lesia Pczołka.

„Aby lepiej zrozumieć kontekst i sens zdjęć, poprosiliśmy autorów również o krótkie wywiady”- mówi Ewa Michnowska z Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce, organizatora wystawy. Słuchając ich, trudno nie wzruszyć się, kiedy z dumą mówią o solidarności, o tym jak sobie wzajemnie pomagali: „Cała ta fala solidarności pokazała, jacy jesteśmy fajni, jesteśmy naprawdę niesamowici. Poznaliśmy się nawzajem. Odkryliśmy się jako naród. Taka Białoruś bardzo mi się podoba” - przyznaje Wolha Szukajła.

O potrzebie wsparcia Białorusinów w ich walce o podstawowe wartości, takie jak uczciwe wybory, przypomina Aleksander Wasukowicz: „Konieczna jest presja społeczności międzynarodowej na reżim Łukaszenki, bo my tu w pojedynkę możemy nie dać rady gołymi rękami walczyć z tłumem uzbrojonych ludzi (...)”.

Sam udział w wystawie i nagranie wywiadów to świadectwo ogromnej odwagi, bo dziennikarze na Białorusi cały czas są represjonowani, o czym wspomina Nadia Bużan:

„Białoruś: Marsz Wolności” - gdzie obejrzeć wystawę?

Wirtualną wystawę „Białoruś: Marsz Wolności” można obejrzeć do 12 czerwca pod adresem: http://epfacebook.eu/qxZq

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Patryk Bułhak - „Porzucone córki Tygrysa” w galerii Pop-Up Ogrodowa 8
Patryk Bułhak - „Porzucone córki Tygrysa” w galerii Pop-Up Ogrodowa 8
Galeria Pop-Up Ogrodowa 8 zaprasza na wystawę i spotkanie z autorem projektu „Porzucone córki Tygrysa” Patrykiem Bułhakiem. Fotograf zaprezentuje swoją ostatnią książkę i pokaże...
7
Koniec Wojny - Agnieszka Rayss i David Sypniewski wykorzystują AI do pokazania nowego oblicza zdjęć wojennych
Koniec Wojny - Agnieszka Rayss i David Sypniewski wykorzystują AI do pokazania nowego oblicza...
Co się stanie, gdy każe się modelowi generatywnemu poszerzyć kadr archiwalnego zdjęcia wojennego, nie podając mu żadnej podpowiedzi? Czy dowiemy się, co działo się poza...
5
Rok 2023 w obiektywach polskich fotografek - wystawy w 10 polskich miastach
Rok 2023 w obiektywach polskich fotografek - wystawy w 10 polskich miastach
Twórcy inicjatywy Polish Women Photographers zapraszają na wystawy podsumowujące tegoroczną edycję projektu mającego na celu ukazanie minionego roku w interpretacji polskich...
9