3D Robotics SOLO - konkurencja dla dronów DJI

Autor: Maciej Luśtyk

14 Kwiecień 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Niebawem na polski rynek trafi dron 3D Robotics SOLO, wyposażony w 3-osiowy gimbal, oferujący możliwość transmisji materiału HD na odległość 1 km. Wszystkimi funkcjami drona możemy sterować za pomocą aplikacji na smartfony, a urządzenie posiada ciekawe tryby automatyczne.

Dron 3D Robotics SOLO zapowiada się jako solidna konkurencja na urządzeń firmy DJI. Został on wyposażony w precyzyjny kontroler lotu PIXHAWK 2 i dwa komputery pokładowe o mocy 1 Ghz. Kontroler jako pierwszy na rynku posiada przycisk Pause, umożliwiający zatrzymanie drona w miejscu. Ponadto SOLO oferuje 3-osiowy gimbal w pełni wykorzystujący potencjał kamer GoPro Hero 4, dzięki czemu użytkownicy będą mogli zdalnie sterować funkcjami kamery podczas lotu, a także transmitować materiał w jakości HD na odległość 1 km.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Dzięki dedykowanej aplikacji na smartfony, użytkownicy będą mogli wygodnie kontrolować parametry pracy drona i kamery, a także zaplanować lot automatyczny. Szerokie możliwości trybów automatycznych to zresztą jedne z najciekawszych cech drona. Są to między innymi tryb Cable Man umożliwiający wcześniejsze wyznaczenie ścieżki, którą dron samoistnie będzie podążał, tryb Orbit, w którym dron będzie orbitował wokół wskazanego obiektu, tryb Follow Me umożliwiający podążanie urządzenia za poruszającym się obiektem oraz tryb Selfie, w którym, dron będzie automatycznie oddalał się i przybliżał, utrzymując osobę w kadrze.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Dron został wyposażony w akumulator, który pozwoli na maksymalnie 25 minut lotu. Dodatkowo system na bieżąco monitoruje zużycie baterii i wyśle informacje kiedy należy zawrócić by bezpiecznie wylądować. Warto też w wspomnieć, że oprogramowanie drona budowane jest na zasadzie Open Source, co umożliwi jego dalszą rozbudowę.

3D Robotics Solo pojawi się w polskiej dystrybucji na początku czerwca 2015 roku. Nie znamy jeszcze ceny urządzenia. Więcej informacji znajdziemy na stronie 3drobotics.com.

Informacja prasowa:

13.04.2015 - z największą przyjemnością przedstawiamy najnowszy produkt amerykańskiej firmy 3D Robotics – kompletny, gotowy do startu prosto z pudełka, wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę do lotów automatycznych dron do Twojej kamery GoPro - SOLO

KONTROLA

Zaprojektowany zupełnie od podstaw, przeznaczony do ergonomicznej i komfortowej pracy z dronem SOLO, najnowszy nadajnik radiowy 3D Robotics. To wyjątkowo wygodne narzędzie do prostego i bezpiecznego latania, nagrywania fantastycznych filmów czy robienia zdjęć z lotu ptaka.
Po raz pierwszy na rynku - przycisk PAUSE, który zatrzyma drona w miejscu, gdy czujesz się niepewnie lub obawiasz się wypadku.

3 OSIOWY GIMBAL DO GOPRO

Firma 3DR pracowało bezpośrednio z GoPro® by zaprojektować pierwszy stabilizator 3 osiowy, który w pełni wykorzystuje potencjał kamer HERO4. Dzięki temu masz pełny dostęp do wszystkich funkcji kamery zdalnie podczas lotu. Włącz kamerę, rozpocznij lub zakończ nagrywanie, zrób zdjęcie lub zmień ilość klatek w dowolnym momencie.
Najnowszy Gimbal to także pełna kontrola nad kamerą i jej ruchami, zarówno manualnie jak i automatycznie.
To również transmisja video na odległość do 1 km w jakości HD!

iOS i Android

W pełni darmowa, wyjątkowo prosta i czytelna aplikacja do obsługi 3DR SOLO, na platformy iOS i Android.
Szybko i sprawnie zaplanuj swój lot automatyczny, wybierz tryb pracy drona jak i kamery, kadruj pożądane obiekty czy zmień kolor LEDów pod swoim SOLO.

PODWÓJNA MOC OBLICZENIOWA

SOLO wyposażono w najnowszy kontroler lotu PIXHAWK 2 oraz dwa komputery pokładowe o mocy obliczeniowej 1 GHz każdy. Jeden w dronie, drugi w sterowaniu, połączone bardzo silnym, dedykowanym sygnałem Wi-Fi. Dzięki temu SOLO jest w stanie wykonać loty autonomiczne w różnych trybach oraz jako pierwszy na świecie umożliwia transmisję sygnału HD z kamery GoPro oraz dodatkowo funkcję streamingu HD poprzez port HDMI.
Moc to także bezpieczeństwo - SOLO automatycznie zapisuje 500 parametrów do pamięci wewnętrznej, 20 razy na każdą sekundę lotu.

INTELIGENTNE ZASILANIE

3DR SOLO jest w stanie latać nieprzerwanie do 25 minut oraz 20 minut z dedykowanym Gimbalem i kamerą GoPro.
System nie tylko monitoruje na bieżąco stopień zużycia baterii w SOLO, ale również biorąc pod uwagę jego lokalizację i odległość - wyśle informacje kiedy należy wracać "do domu", by bezpiecznie wylądować.
Dla bezpieczeństwa informacja o pozostałym czasie lotu oraz aktualnym stopniu zużycia prądu wyświetlana jest zarówno na kontrolerze jak i w Aplikacji. Jeśli zbliżysz się do granicy wydajności prądowej - kontroler dodatkowo poinformuje Cię o zagrożeniu wibracją.

TRYBY AUTOMATYCZNE

“CABLE MAN”
Poprowadź trasę palcem na ekranie swojego urządzenia przenośnego, by SOLO automatycznie poleciał z punktu A do punktu B. Dzięki temu Ty możesz skupić się tylko i wyłącznie na kadrowaniu kamerą GoPro, mając do dyspozycji manualną kontrolę
nad nachyleniem lub obrotem kamery.

"ORBIT"
Wyznacz punkt na mapie, np. budynek, dookoła którego SOLO automatycznie wykona lot i kadrowanie na wyznaczony cel. Ciesz się idealnie stabilnymi ujęciami dookoła pożądanego obiektu rejestrując wyjątkowe ujęcia 360 stopni.

"SELFIE"
To zupełnie nowy wymiar ujęć typu Selfie, w którym SOLO będzie automatycznie oddalał się i przybliżał do Ciebie, trzymając Cię w kadrze przez cały czas.

"FOLLOW ME"
Wybierz tryb "FOLLOW ME" a SOLO będzie automatycznie leciał za Tobą i utrzymywał Cię w kadrze, kiedy biegasz, jedziesz na rowerze czy nartach.

3D Robotics SOLO dzięki przygotowanym portom oraz oprogramowaniu typu Open Source to także platforma do dalszej rozbudowy. W przyszłości zaprezentowane będą m.in.: system ratunkowy oparty o instalację spadochronu; system optycznego rozpoznawania obiektów pod dronem do latania w zamkniętych pomieszczeniach czy silne diody LED.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
„Skanery" Valoi trafiają na polski rynek - łatwy sposób na digitalizację negatywów
„Skanery" Valoi trafiają na polski rynek - łatwy sposób na digitalizację negatywów
Już w sierpniu w ofercie Focus Nordic pojawią się adaptery do digitalizacji negatywów fińskiej marki Valoi. To urządzenia, które pozwolą na wygodniejszą i szybszą digitalizację od...
9
Godox Litemons RGB - głowice LED z pełnym spektrum barw
Godox Litemons RGB - głowice LED z pełnym spektrum barw
Godox wprowadza nową serię lamp Litemons RGB, które łączą dużą moc z możliwością wykorzystania pełnego spektrum barw RGB, oferując jeszcze większą wszechstronność pracy na planie.
1
LomoChrome Color ’92 Sun-kissed - nowy film w wakacyjnym klimacie
LomoChrome Color ’92 Sun-kissed - nowy film w wakacyjnym klimacie
Lomography prezentuje najnowszy analogowy film kolorowy ze swojej oferty. Materiał LomoChrome Color ’92 Sun-kissed zapewniać ma ciepłą kolorystykę i vintage’owy charakter zdjęć.
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (17)