Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…

Autor: Redakcja Fotopolis

19 Lipiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Już w najbliższy poniedziałek (22 lipca) w Starej Galerii ZPAF wernisaż projektu „LOS” Alexandra Glyadyelova, cenionego reportażysty i dokumentalisty. „ U autora tej wystawy krzyk, empatia objawia się na fotografiach, bo nie można być obojętnym na los dzieci niepotrzebnych, gnieżdżących się w kanałach, popadających w narkomanię i prostytucję“ zaznacza Sergiusz Sachno, kurator wystawy.

Alexander Glyadyelov to znany reportażysta i dokumentalista, który na stałe mieszka i pracuje w Kijowie. W swoim projekcie „LOS“ odwołuje się do uniwersalizmu i empatii widza. Ostrzega przy tym ,że „ty również możesz, wbrew swojej woli, stać się bohaterem moich fotografii“.

Dla Glyadyelova człowiek jest centrum uwagi

- Glyadyelova, jak i większość poznanych przeze mnie fotografów trudnych spraw, cechuje niezwykłe panowanie nad emocjami, są wewnętrznie skupieni, oszczędni w słowach. U autora tej wystawy krzyk, empatia objawia się na fotografiach, bo nie można być obojętnym na los dzieci niepotrzebnych, gnieżdżących się w kanałach, popadających w narkomanię i prostytucję. Nie fotografuje drastycznych scen dla splendoru, sensacji. Są to wieloletnie projekty, socjologiczne zapisy sytuacji w jakich znajdują się dzieci, pacjenci zakładów psychiatrycznych, więźniowie - podkreśla Sergiusz Sachno, kurator wystawy „LOS“.

Współpracuje z najważniejszymi światowymi agencjami fotograficznymi, jest zaprzyjaźniony z rodziną fotoreporterów wojennych. Jego relacja z kijowskiego Majdanu (autor mieszka w Kijowie) posiada tragiczny urok obrazów batalistycznych. Noc, ostre światło są czynnikami potęgującymi w naszej psychice bezmiar grozy bratobójczej walki. Patrzymy w oczy bojowników i w oczy ich potencjalnych zabójców.

- W 2004 roku po wystawie w Starej Galerii ZPAF w Warszawie, został zaproszony do znanej Galerii za Kratą w Areszcie Śledczym w Kielcach. Miałem okazję towarzyszyć mu  w oprowadzaniu przez wychowawcę po areszcie, po celach. Byliśmy przez niego ostrzegani, że niektórzy osadzeni mogą być niebezpieczni. Działo się jednak coś niezwykłego. W kontakcie z Alexandrem, nawet ci agresywni więźniowie, od razu nabierali do niego szacunku i zaufania. Byli chętni do rozmowy, ba, nawet pozwalali się fotografować. Dla wychowawcy było to niepojęte. Zdarzenie to utwierdziło mnie w przekonaniu, że nie tylko warsztat, znajomość tematu, ale przede wszystkim określone cechy osobowości pozwalają na przekonujące realizacje tematów, w których centrum jest człowiek. Tworzy to podstawy do uznania wiarygodności przekazu - dodaje Sachno.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż prac Alexandra Glyadyelovowa odbędzie się już w najbliższy poniedziałek, 22 lipca o godzinie 20:00 w Starej Galerii ZPAF (Plac Zamowy 8, Warszawa). Ekspozycję, której kuratorem jest Sergiusz Sachno, będzie można oglądać do 16 sierpnia.

Alexander Glyadyelov urodził się w 1956 roku. w Legnicy w rodzinie radzieckiego oficera. Jego rodzice poznali się w Świdnicy. Od 1974 roku mieszka w Kijowie. Studiował optykę na Kijów Polytechnic Institute. Niezależnie (od połowy 1980 roku) studiował fotografię. W 1989 zaczął pracę jako zawodowy fotoreporter freelancer. Podróżował po całym byłym ZSRR. Pracował nad projektami na Ukrainie, w Rosji, Mołdawii, Kyrgystanie, Uzbekistanie, Tadżykistanie, Turkmenistanie, Gruzji, Azerbejdżanie, a także Łotwie, Polsce, Republice Czeskiej, Francji i Stanach Zjednoczonych. Fotografował konflikty zbrojne w Mołdawii (gdzie został ranny), w Nagornij Karabachu i Czeczenii. Zdjęcia Glyadyelova są wykorzystywane przez organizacje międzynarodowe, takie jak: MSF, The Global Fund, WHO, UNAIDS i UNICEF.

wykorzystane zdjęcia: fot. Alexander Glyadyelov „LOS” / źródło: mat. pras.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Patryk Bułhak - „Porzucone córki Tygrysa” w galerii Pop-Up Ogrodowa 8
Patryk Bułhak - „Porzucone córki Tygrysa” w galerii Pop-Up Ogrodowa 8
Galeria Pop-Up Ogrodowa 8 zaprasza na wystawę i spotkanie z autorem projektu „Porzucone córki Tygrysa” Patrykiem Bułhakiem. Fotograf zaprezentuje swoją ostatnią książkę i pokaże...
7
Koniec Wojny - Agnieszka Rayss i David Sypniewski wykorzystują AI do pokazania nowego oblicza zdjęć wojennych
Koniec Wojny - Agnieszka Rayss i David Sypniewski wykorzystują AI do pokazania nowego oblicza...
Co się stanie, gdy każe się modelowi generatywnemu poszerzyć kadr archiwalnego zdjęcia wojennego, nie podając mu żadnej podpowiedzi? Czy dowiemy się, co działo się poza...
5
Rok 2023 w obiektywach polskich fotografek - wystawy w 10 polskich miastach
Rok 2023 w obiektywach polskich fotografek - wystawy w 10 polskich miastach
Twórcy inicjatywy Polish Women Photographers zapraszają na wystawy podsumowujące tegoroczną edycję projektu mającego na celu ukazanie minionego roku w interpretacji polskich...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)