Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…

Autor: Redakcja Fotopolis

19 Lipiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Już w najbliższy poniedziałek (22 lipca) w Starej Galerii ZPAF wernisaż projektu „LOS” Alexandra Glyadyelova, cenionego reportażysty i dokumentalisty. „ U autora tej wystawy krzyk, empatia objawia się na fotografiach, bo nie można być obojętnym na los dzieci niepotrzebnych, gnieżdżących się w kanałach, popadających w narkomanię i prostytucję“ zaznacza Sergiusz Sachno, kurator wystawy.

Alexander Glyadyelov to znany reportażysta i dokumentalista, który na stałe mieszka i pracuje w Kijowie. W swoim projekcie „LOS“ odwołuje się do uniwersalizmu i empatii widza. Ostrzega przy tym ,że „ty również możesz, wbrew swojej woli, stać się bohaterem moich fotografii“.

Dla Glyadyelova człowiek jest centrum uwagi

- Glyadyelova, jak i większość poznanych przeze mnie fotografów trudnych spraw, cechuje niezwykłe panowanie nad emocjami, są wewnętrznie skupieni, oszczędni w słowach. U autora tej wystawy krzyk, empatia objawia się na fotografiach, bo nie można być obojętnym na los dzieci niepotrzebnych, gnieżdżących się w kanałach, popadających w narkomanię i prostytucję. Nie fotografuje drastycznych scen dla splendoru, sensacji. Są to wieloletnie projekty, socjologiczne zapisy sytuacji w jakich znajdują się dzieci, pacjenci zakładów psychiatrycznych, więźniowie - podkreśla Sergiusz Sachno, kurator wystawy „LOS“.

Współpracuje z najważniejszymi światowymi agencjami fotograficznymi, jest zaprzyjaźniony z rodziną fotoreporterów wojennych. Jego relacja z kijowskiego Majdanu (autor mieszka w Kijowie) posiada tragiczny urok obrazów batalistycznych. Noc, ostre światło są czynnikami potęgującymi w naszej psychice bezmiar grozy bratobójczej walki. Patrzymy w oczy bojowników i w oczy ich potencjalnych zabójców.

- W 2004 roku po wystawie w Starej Galerii ZPAF w Warszawie, został zaproszony do znanej Galerii za Kratą w Areszcie Śledczym w Kielcach. Miałem okazję towarzyszyć mu  w oprowadzaniu przez wychowawcę po areszcie, po celach. Byliśmy przez niego ostrzegani, że niektórzy osadzeni mogą być niebezpieczni. Działo się jednak coś niezwykłego. W kontakcie z Alexandrem, nawet ci agresywni więźniowie, od razu nabierali do niego szacunku i zaufania. Byli chętni do rozmowy, ba, nawet pozwalali się fotografować. Dla wychowawcy było to niepojęte. Zdarzenie to utwierdziło mnie w przekonaniu, że nie tylko warsztat, znajomość tematu, ale przede wszystkim określone cechy osobowości pozwalają na przekonujące realizacje tematów, w których centrum jest człowiek. Tworzy to podstawy do uznania wiarygodności przekazu - dodaje Sachno.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż prac Alexandra Glyadyelovowa odbędzie się już w najbliższy poniedziałek, 22 lipca o godzinie 20:00 w Starej Galerii ZPAF (Plac Zamowy 8, Warszawa). Ekspozycję, której kuratorem jest Sergiusz Sachno, będzie można oglądać do 16 sierpnia.

Alexander Glyadyelov urodził się w 1956 roku. w Legnicy w rodzinie radzieckiego oficera. Jego rodzice poznali się w Świdnicy. Od 1974 roku mieszka w Kijowie. Studiował optykę na Kijów Polytechnic Institute. Niezależnie (od połowy 1980 roku) studiował fotografię. W 1989 zaczął pracę jako zawodowy fotoreporter freelancer. Podróżował po całym byłym ZSRR. Pracował nad projektami na Ukrainie, w Rosji, Mołdawii, Kyrgystanie, Uzbekistanie, Tadżykistanie, Turkmenistanie, Gruzji, Azerbejdżanie, a także Łotwie, Polsce, Republice Czeskiej, Francji i Stanach Zjednoczonych. Fotografował konflikty zbrojne w Mołdawii (gdzie został ranny), w Nagornij Karabachu i Czeczenii. Zdjęcia Glyadyelova są wykorzystywane przez organizacje międzynarodowe, takie jak: MSF, The Global Fund, WHO, UNAIDS i UNICEF.

wykorzystane zdjęcia: fot. Alexander Glyadyelov „LOS” / źródło: mat. pras.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo Summit Day 2024
Spotkania, warsztaty, wystawy i reaktywacja Galerii Bezdomnej Tomka Sikory - nadchodzi Photo...
Już 10 maja we Wrocławiu startuje Photo Summit Day, czyli wyjątkowy, darmowy festiwal skierowany do pasjonatów fotografii z Dolnego Śląska. W harmonogramie warsztaty, wystawy,...
5
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i spotkania z twórcami
Startuje weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną - ogłoszenie zwycięzców, wystawa pokonkursowa i...
Już dziś poznamy zwyciezców 1. edycji konkursu fotografii dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna. O godzinie 18.00 w Starym Browarze wystartuje wystawa pokonkursowa połączona ze...
6
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
Przepływ - menstruacja oczami kobiecego kolektywu TiT
“Przypływ”, najnowsza wystawa w Łazędze Poznańskiej, przybliża widzom rzadko poruszany temat menstruacji oraz menopauzy. Wernisaż 11 maja o godz. 18.00.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)