Jan Małachowski - poznaj historię zapomnianego fotografa Tatr

0
Michał Chrzanowski
16 Lipiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Dowiedz się o życiu i twórczości Jana Małachowskiego - jednego z pionierów tatrzańskiej fotografii początku XX wieku - oraz zobacz jego wyjątkowe zdjęcia na wystawie w Muzeum Ziemi Warszawie.

Jan Małachowski - malarz, fotograf, który w szczególności upodobał sobie góry. Należał do jednych z pierwszych i najlepszych fotografów tatrzańskich. To właśnie dzięki niemu i jego monochromatycznym pracom wykonanym na początku ubiegłego stulecia możemy zobaczyć pionierskie zdjęcia Tatr uchwycone w porze zimowej. Był to prawdziwy ewenement tamtych czasów, bowiem przemierzać górskie szlaki można było tylko w lecie.

fot. Jan Małachowski

Niestrudzony ilustrator Tatr

Małachowski rozpoczął w 1904 roku w Wilnie studia artystyczne, by rok później przenieść się do Warszawy i kontynuować edukację w Szkole Sztuk Pięknych. Następnie (w latach 1907-1911) jego ścieżki zaprowadziły go do Krakowa, gdzie na Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Ferdynanda Ruszczyca i Wojciecha Weissa, realizował się jako malarz pejzaży i portretów. W tym okresie także po raz pierwszy przyjechał do Zakopanego i… wtedy właśnie rozbudziło się w nim wielkie uczucie do gór.

fot. Jan Małachowski

Był zamiłowanym turystą i taternikiem, uczestniczył w szeregu pierwszych przejść zimowych. Był też członkiem TOPR i brał czynny udział w wyprawach ratunkowych. Szybko także stał się jednym z najlepszych fotografów tatrzańskich początku XX wieku. Wydawał swe zdjęcia na pocztówkach pod firmą JAHEMA (Jan i Helena Małachowscy). Poza tym na jego fotografie można było natrafić w wielu ówczesnych publikacjach. W latach międzywojennych ukazały się dwa albumy z jego zdjęciami z Tatr i Zakopanego. Szacuje się, że dorobek fotograficzny Jana Małachowskiego i jego żony Heleny Małachowskiej liczy sobie około 1000 zdjęć, a Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi jest w posiadaniu unikatowych prac z początku XX wieku, w tym jednych z pierwszych kolorowych fotografii wykonanych w Polsce.

fot. Jan Małachowski

Gdzie i kiedy?

Wystawę prac Jana Małachowskiego można już oglądać w Polskiej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie (Al. Na Skarpie 27) w dniach: od poniedziałku do piątku (9:00-16:00) i w niedziele (10:00-16:00). Wstęp jest płatny: 8 zł bilet normalny i 4 zł ulgowy. Finisaż ekspozycji zaplanowano na 8 września. Po więcej informacji odsyłamy na stronę www.mz.pan.pl.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
2
0
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Cashback Tamron - zwrot 450 zł przy zakupie obiektywów z serii G2
Jeśli szukacie dobrych zoomów w przystępnej cenie, nowa promocja na obiektywy Tamron to coś dla was. W ramach zimowego cashbacku, otrzymamy zwrot 450 zł z kwoty...
11
0
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
“Krawędź poznania”, czyli dwie Ameryki w obiektywie Magdy Biernat
Poznańska Centrala zaprasza na wystawę polskiej fotografki rezydującej w Nowym Jorku i Paryżu. Krawędź Poznania to próba zdefiniowania ponadnarodowej tożsamości dwóch...
25
2
Powiązane artykuły