Odkryj wewnętrzny świat fotografii na wystawie „Obrazy metafor II”

0
Redakcja Fotopolis
22 Lipiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Już dziś (22 lipca) w Galeria Katowice wernisaż drugiej odsłony cyklu „Obrazy metafor“, którego autorami są Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa. Projekt przedstawia martwe natury artefaktów fotograficznych. „Za sprawą naszej wyobraźni otrzymują drugie życie“ - podkreślają fotografowie.

Zakrętka od koreksu, spłowiałe karty wizytowe, srebrny talerz lampy błyskowej, rzutnik przeźroczy, drewniana kopiorama, szklany negatyw, zdezelowany powiększalnik ciemniowy i obiektyw Helios, kultowe aparaty Zenit, Druh, FED, Smiena - to kolejni bohaterowie drugiej odsłony cyklu fotograficznego pt. „Obrazy metafor” autorstwa Kamila Myszkowskiego i Krzysztofa Szlapy.

Projekt, który rozpoczął się 2018 roku, przedstawia martwe natury artefaktów fotograficznych. Całość została zainspirowana dziełem Bernda Stieglera pt. „Obrazy fotografii. Album metafor fotograficznych” i stanowi luźną interpretację wizualną poszczególnych rozdziałów wspomnianej książki. Natomiast nowością w drugiej odsłonie jest uzupełnienie cyklu o własne metafory, a także wyjście poza fotografię w stronę obiektu, instalacji i dźwięku.

fot. Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa „Promienie gwiezdne“ z cyklu „Obrazy metafor“

Wewnętrzny świat fotografii

- Za sprawą naszej wyobraźni otrzymują drugie życie; powracają z zakurzonych pudeł schowanych na strychach, ze straganów targu staroci i ciemnych piwnic, aby odegrać nowe role w metaforycznym widowisku. Już nie służą fotografii jako narzędzia, nie są też tylko świadkami historii techniki fotograficznej, lecz pokonując próbę czasu, stają się autoteliczne. Niczym eksponaty w filmie „Noc w muzeum”, ożywają w nowych zaskakujących kontekstach, aby dać świadectwo temu, jak bogaty w różnorakie wątki jest wewnętrzny świat fotografii - powiedział Krzysztof Szlapa.

fot. Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa „Ślad“ z cyklu „Obrazy metafor“

Gdzie i kiedy?

Wernisaż odbędzie się już dziś, 22 lipca o godzinie 18:30 w Galeria Katowice (ul. Św. Jana 10). Ekspozycję będzie można oglądać do 4 sierpnia w dniach: od wtorku do piątku w godz. 17:00-20:00. Wstęp jest wolny.

Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa to duet artystów fotografików, członków Związku Polskich Artystów Fotografików zaangażowany w upowszechnianie fotografii artystycznej w regionie.  Owocem ich współpracy są takie działania jak: warsztaty edukacyjne, spotkania dyskusyjne  Herbata i Fotografia  oraz wystawy fotograficzne. Wystawa jest skierowana zarówno do osób zajmujących się na co dzień fotografią w znaczeniu pracy zawodowej lub pasji (własne doświadczenia okazują się bardzo cenne w tropieniu ukrytych sensów), a także dla ludzi niezwiązanych z fotografią - jako dydaktyczna propozycja rozpoczęcia przygody i wejścia w niezwykły świat tak ważnego dla nas medium.

zdjęcie główne: fot. Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa „Inferno“ z cyklu „Obrazy metafor“ | źródło: mat. pras.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Podwójny cashback na Sony A7 II i obiektyw FE 85 mm f/1.8 - prezent na zakończenie zimowych promocji
Podwójny cashback na Sony A7 II i obiektyw FE 85 mm f/1.8 - prezent na zakończenie zimowych promocji
Najbliższe dni będą doskonałą okazją do skompletowania pełnoklatkowego zestawu do fotografii portretowej. Na zakończenie zimowej akcji cashback dealerzy Sony oferują...
28
0
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Czy ekstremalne przeżycia mogą uzdrawiać? Przekonaj się na wystawie Anny Gondek-Grodkiewicz
Zdjęcia Anny Gondek-Grodkiewicz są piękne i pokazują nam rzeczy nieznane, choć geograficznie bliskie. A jednak to nie...
87
0
Adobe CC z kalibratorami X-Rite za darmo tylko do końca stycznia
Adobe CC z kalibratorami X-Rite za darmo tylko do końca stycznia
Dobiega końca promocja, w ramach której przy zakupie określonych produktów X-Rite możecie otrzymać roczną subskrypcje Planu Fotograficznego Adobe Creative Cloud....
3
4
Powiązane artykuły