Odkryj wewnętrzny świat fotografii na wystawie „Obrazy metafor II”

0
Redakcja Fotopolis
22 Lipiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Już dziś (22 lipca) w Galeria Katowice wernisaż drugiej odsłony cyklu „Obrazy metafor“, którego autorami są Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa. Projekt przedstawia martwe natury artefaktów fotograficznych. „Za sprawą naszej wyobraźni otrzymują drugie życie“ - podkreślają fotografowie.

Zakrętka od koreksu, spłowiałe karty wizytowe, srebrny talerz lampy błyskowej, rzutnik przeźroczy, drewniana kopiorama, szklany negatyw, zdezelowany powiększalnik ciemniowy i obiektyw Helios, kultowe aparaty Zenit, Druh, FED, Smiena - to kolejni bohaterowie drugiej odsłony cyklu fotograficznego pt. „Obrazy metafor” autorstwa Kamila Myszkowskiego i Krzysztofa Szlapy.

Projekt, który rozpoczął się 2018 roku, przedstawia martwe natury artefaktów fotograficznych. Całość została zainspirowana dziełem Bernda Stieglera pt. „Obrazy fotografii. Album metafor fotograficznych” i stanowi luźną interpretację wizualną poszczególnych rozdziałów wspomnianej książki. Natomiast nowością w drugiej odsłonie jest uzupełnienie cyklu o własne metafory, a także wyjście poza fotografię w stronę obiektu, instalacji i dźwięku.

fot. Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa „Promienie gwiezdne“ z cyklu „Obrazy metafor“

Wewnętrzny świat fotografii

- Za sprawą naszej wyobraźni otrzymują drugie życie; powracają z zakurzonych pudeł schowanych na strychach, ze straganów targu staroci i ciemnych piwnic, aby odegrać nowe role w metaforycznym widowisku. Już nie służą fotografii jako narzędzia, nie są też tylko świadkami historii techniki fotograficznej, lecz pokonując próbę czasu, stają się autoteliczne. Niczym eksponaty w filmie „Noc w muzeum”, ożywają w nowych zaskakujących kontekstach, aby dać świadectwo temu, jak bogaty w różnorakie wątki jest wewnętrzny świat fotografii - powiedział Krzysztof Szlapa.

fot. Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa „Ślad“ z cyklu „Obrazy metafor“

Gdzie i kiedy?

Wernisaż odbędzie się już dziś, 22 lipca o godzinie 18:30 w Galeria Katowice (ul. Św. Jana 10). Ekspozycję będzie można oglądać do 4 sierpnia w dniach: od wtorku do piątku w godz. 17:00-20:00. Wstęp jest wolny.

Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa to duet artystów fotografików, członków Związku Polskich Artystów Fotografików zaangażowany w upowszechnianie fotografii artystycznej w regionie.  Owocem ich współpracy są takie działania jak: warsztaty edukacyjne, spotkania dyskusyjne  Herbata i Fotografia  oraz wystawy fotograficzne. Wystawa jest skierowana zarówno do osób zajmujących się na co dzień fotografią w znaczeniu pracy zawodowej lub pasji (własne doświadczenia okazują się bardzo cenne w tropieniu ukrytych sensów), a także dla ludzi niezwiązanych z fotografią - jako dydaktyczna propozycja rozpoczęcia przygody i wejścia w niezwykły świat tak ważnego dla nas medium.

zdjęcie główne: fot. Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa „Inferno“ z cyklu „Obrazy metafor“ | źródło: mat. pras.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Startują 2. Dni Fotografii Alternatywnej. Gratka dla miłośników technik archaicznych
Startują 2. Dni Fotografii Alternatywnej. Gratka dla miłośników technik archaicznych
Druga edycja Dni Fotografii Alternatywnej będzie atrakcją dla wszystkich tworzących w technikach archaicznych i alternatywnych. Na otwierającej wystawie “Wokół...
4
0
“Album dedykuję tym, którzy zmęczeni są podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Zuza Krajewska autorką nowej Kolekcji Wrzesińskiej
“Album dedykuję tym, którzy zmęczeni są podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”. Zuza...
Projekt Kolekcja Wrzesińska już od niemal dekady przyciąga najważniejsze postacie polskiej fotografii. Tym razem za sterami projektu stanęła znana fotografka mody Zuza...
8
0
Bezpłatne warsztaty technik archaicznych w ramach 2. Dni Fotografii Alternatywnej
Bezpłatne warsztaty technik archaicznych w ramach 2. Dni Fotografii Alternatywnej
Okręg Warszawski ZPAF zaprasza na cykl pięciu nieodpłatnych warsztatów “Wokół Portretu” organizowanych w ramach drugiej edycji Dni Fotografii Alternatywnej.
77
1
Powiązane artykuły