Rozmowy fotopolis: Ada Zielińska o oswajaniu destrukcji [PODCAST]

Z Adą Zielińską, artystką wizualną, rozmawiamy o tym, jak oswaja swoje lęki ogniem oraz jak funkcjonowanie na rynku sztuki zależy dziś od... sztuki pozyskiwania środków.

Autor: Redakcja Fotopolis

11 Styczeń 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Ada Zielińska w swojej twórczości walczy z lękami. Konfrontuje się z tym co dla niej trudne i niebezpieczne. Robiła to paląc samochody, inscenizując wypadki samochodowe w skali mikro i przejmując na tydzień pustą kancelarię w czasie lockdownu. 

Pytamy o najważniejsze projekty artystki i o słynne zdjęcie wykonane na stulecie polskiej niepodległości, które podbiło media i przyniosło jej rozpoznawalność.


Projekt, który dla Ady jest gestem sprzeciwu to wystawa “Jaki mamy budżet?”, który stanowi ironiczny komentarz do pozbawionej dużych pieniędzy rzeczywistości, w której funkcjonują dziś polscy artyści. 

Ile kosztuje sesja fotograficzna i wystawa? Ile samochodów Ada spaliła przez ostatnich 5 lat? Odpowiedzi na te pytania w najnowszej rozmowie fotopolis!

Z projektu Hide & Seek

z projektu 1:18 scale car crashes

Z projektu "Jaki mamy budżet"

Z projektu "Home office"

Ada Zielińska

Urodzona w 1989 roku. Artystka wizualna, fotografka, autorka instalacji. W swoich pracach podejmuje próbę dokumentacji otaczających ją katastrof i konfrontowania się z dezintegracją, obserwując jednocześnie w jaki sposób sama jest przez nie przyciągana. Efektem tej praktyki jest próba uchwycenia momentu władzy w sytuacji totalnej dezintegracji. Obserwacja tych momentów jest formą specyficznej autoterapii, zaś uchwycone na fotografiach wypadki stają się autorską notatką na temat otaczającego artystkę świata, usiłowaniem odzyskania kontroli nad tym, co nieuchronnie się kończy.

Absolwentka Sztuki Mediów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, obecnie studentka Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wywiady
„Fotografia jest językiem” - rozmowa z Karoliną Jonderko, laureatką World Press Photo 2021
„Fotografia jest językiem” - rozmowa z Karoliną Jonderko, laureatką World Press Photo 2021
O tym jak pracuje nad swoimi projektami, czym charakteryzuje się dobry reportaż, co w jej życiu zmieniła nagroda w World Press Photo oraz planach na przyszłość...
23
Roger Deakins: "W fotografiach odbija się to, kim jesteś"
Roger Deakins: "W fotografiach odbija się to, kim jesteś"
Współpracuje z braćmi Coen i Samem Mendesem, na półce ma dwie statuetki Oscara, a teraz także pierwszą książkę. Operator legenda mówi, czym jest dla niego fotografia, zdradza, jak czuje się w...
35
Tariq Zaidi: „Podczas jednej z akcji usłyszałem: odłóż aparat i weź broń. Odmówiłem”
Tariq Zaidi: „Podczas jednej z akcji usłyszałem: odłóż aparat i weź broń. Odmówiłem”
Widział obcinane palce, dokumentował pogrzeby członków gangów, na miejscach zbrodni starał się być jeszcze przed mundurowymi. „Sin Salida” (bez wyjścia) to tytuł nowej książki Tariqa Zaidiego, w...
32
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)