iPhone 4S - Ergonomia, wykonanie i użytkowanie

iPhone 4S to wielofunkcyjne urządzenie z aparatem fotograficznym z możliwością nagrywania filmów w rozdzielczości HD. Czy ma ono szansę konkurować z prostymi aparatami kompaktowymi? Przekonacie się o tym po lekturze naszego testu. Zobaczycie również jak wypada on w porównaniu ze swoimi poprzednikami: modelami 3G, 3GS i 4.

Autor: Marcin Grabowiecki

9 Grudzień 2011
Artykuł na: 6-9 minut
Spis treści

Apple iPhone 4S to nowoczesny smartfon wyposażony w aparat fotograficzny. Przód i tył telefonu wykonane są ze szkła, a boki z aluminium. Trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia do wykonania, które jest nowoczesne, stylowe i charakteryzuje się prostotą. Konstrukcja sprawia wrażenie solidnie wykonanej i wytrzymałej.

Urządzenie dobrze leży w ręce, chociaż moim zdaniem znacznie lepiej korzysta się z niego w połączeniu z etui wykonanym z materiału zapobiegającego wyślizgiwaniu się, niedużego (w porównaniu do aparatu kompaktowgo) telefonu z ręki.

iPhone 4S został wyposażony w dwa aparaty: przedni i tylny - pozwalający na wykonywanie autoportretów oraz diodową lampę błyskową. Urządzenie umożliwia również rejestrację, popularnych wśród wielu użytkowników, HDR-ów. HDR łączy w sobie optymalnie naświetlone obszary trzech ujęć. Istnieje również możliwość wyświetlenia siatki, która pomoże nam skomponować zdjęcie zgodnie z regułą trójpodziału.

Dotykając ekranu w wybranym miejscu ustawiamy ostrość i ekspozycję na wskazany przez nas obiekt. Korzystanie z dotykowego ustawiania ostrości jest przyjemne, pod warunkiem, że nie musimy tego robić na tęgim mrozie. Funkcja ta działa sprawnie, chociaż nie możemy tutaj mówić o prędkości znanej z lustrzanek cyfrowych. Zmiana punktu ostrzenia wiąże się z nowym pomiarem światła, który często zmienia końcową jasność fotografowanej sceny.

Zdjęcia możemy wykonywać nawet, gdy telefon jest zablokowany. Dwukrotne naciśnięcie przycisku "Początek" umożliwia wywołanie ikonki aparatu i szybkie przejście do trybu fotografowania. Migawkę aparatu można wyzwalać również za pomocą przycisku zwiększania głośności, co jest ciekawą alternatywą wobec ekranu dotykowego. Na tym samym ekranie znajduje się również przełącznik Aparat/Wideo. Przydatnym narzędziem jest możliwość blokady ekspozycji i autofokusa, do której to opcji dostajemy się przytrzymując dłużej palec na prostokącie selekcji.

Po zrobieniu zdjęcia możemy poddać je prostej edycji. Dostajemy się do tej funkcji stukając w "Edycję". Zdjęcia można kadrować, obracać, usuwać efekt czerwonych oczu oraz skorzystać z automatycznej korekty zdjęcia (jasności oraz nasycenia kolorów). Zdjęcia można przesyłać do komputera za pomocą przewodu USB.

Aparat wyposażony jest w baterię, którą niestety trzeba często ładować (szczególnie jeśli korzystamy z dodatkowych aplikacji do fotografowania). Trudno oszacować czas jej działania, bo musimy pamiętać o tym, że iPhone to również multimedialny telefon, który pobiera energię na działanie innych funkcji.

Aparat jest gotowy do wykonania zdjęcia po upływie niecałych 4 sekund (przy trybie szybkim), co jest nienajgorszym wynikiem, jeśli chodzi o aparaty kompaktowe.

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Huawei P60 Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Huawei P60 Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
W temacie fotografii smartfonowej Huawei jest synonimem jakości i innowacji. Najnowszy flagowiec to m.in. pierwszy tak jasny teleobiektyw,...
18
Oppo Find N2 Flip - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Oppo Find N2 Flip - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Find N2 Flip to pierwszy składany smartfon Oppo dostępny na rynku międzynarodowym. Otrzymał główny aparat z flagowca i chce zmienić podejście do fotografowania...
9
Vivo X80 Pro 5G - pierwsze zdjęcia testowe [RAW]
Vivo X80 Pro 5G - pierwsze zdjęcia testowe [RAW]
Nowy flagowiec chińskiego producenta debiutuje właśnie na polskim rynku. Przyglądamy się możliwościom modułu fotograficznego opracowanego wspólnie z renomowaną, niemiecką pracownią Carl Zeiss....
52
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (23)