Nokia 808 Pure View

Bardzo rzadko piszemy o telefonach, ale ten model zasługuje na naszą uwagę. Nokia 808 Pure View oprócz obiektywu Carl Zeiss ma sensor o rozdzielczości 41 megapikseli. Ponadto telefon rejestruje filmy i dźwięki w jakości HD.
Od samego początku pojawienia się fotografii cyfrowej co jakiś czas pojawiają się głosy aby zakończyć wyścig na megapiksele. Tymczasem producenci nie ustają i prezentują coraz bardziej "upakowane matryce". Do wyścigu dołączył koncern Nokia, który w telefonie zainstalował sensor o rozdzielczości 41 megapikseli!


Przestały nas dziwić matryce APS-C o rozdzielczości powyżej 20-megapikseli, o pełnoklatkowych już nawet nie wspominamy. Ale 41-megapikseli w telefonie to absolutny rekord! Aparat w telefonie może rejestrować zdjęcia o rozmiarze 7728 x 5354 pikseli w formacie 16:9 lub 4:3 w 7152 x 5368. Nokia zadbała nie tylko o matrycę, ale także o optykę. Tradycyjnie w aparatach tej marki pojawił się obiektyw Carl Zeiss. Dzięki takiej liczbie pikseli jest z czego wycinać, więc aparat ma 4-krotny zoom cyfrowy, który w czasie filmowania w rozdzielczości 720p możemy poszerzyć do 6-krotnego.


Producent zdecydował się także na możliwość ograniczenia rozdzielczości sensora. W takim przypadku aparat grupuje piksele tworząc jeden duży. Użytkownik może wybrać pomiędzy zdjęciem w rozdzielczości 5, 8 i 38-megapikseli. Aparat i możliwość filmowania w Full HD to nie jedyne zalety Nokii 808 Pure View. Telefon jako pierwszy został przez producenta wyposażony w możliwość nagrywania dźwięku HD.

Zdumiewającym jest fakt, że telefon działa pod kontrolą Symbiana. Koncern w lutym zeszłego roku zdecydował się nawiązać współpracę z Microsoftem i odejść od swojego systemu operacyjnego. Nokia zaczęła instalować na swoich smartfonach system Windows Mobile 7, a jej systemem zaczęła zajmować się zewnętrzna firma. O tym czemu się zdecydowano na wypuszczenie nowego telefonu z Symbianem producent milczy.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
11
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8