Nokia 808 Pure View

0
Patryk Wiśniewski
27 Luty 2012
Artykuł na: 2-3 minuty
Bardzo rzadko piszemy o telefonach, ale ten model zasługuje na naszą uwagę. Nokia 808 Pure View oprócz obiektywu Carl Zeiss ma sensor o rozdzielczości 41 megapikseli. Ponadto telefon rejestruje filmy i dźwięki w jakości HD.

Od samego początku pojawienia się fotografii cyfrowej co jakiś czas pojawiają się głosy aby zakończyć wyścig na megapiksele. Tymczasem producenci nie ustają i prezentują coraz bardziej "upakowane matryce". Do wyścigu dołączył koncern Nokia, który w telefonie zainstalował sensor o rozdzielczości 41 megapikseli!

Przestały nas dziwić matryce APS-C o rozdzielczości powyżej 20-megapikseli, o pełnoklatkowych już nawet nie wspominamy. Ale 41-megapikseli w telefonie to absolutny rekord! Aparat w telefonie może rejestrować zdjęcia o rozmiarze 7728 x 5354 pikseli w formacie 16:9 lub 4:3 w 7152 x 5368. Nokia zadbała nie tylko o matrycę, ale także o optykę. Tradycyjnie w aparatach tej marki pojawił się obiektyw Carl Zeiss. Dzięki takiej liczbie pikseli jest z czego wycinać, więc aparat ma 4-krotny zoom cyfrowy, który w czasie filmowania w rozdzielczości 720p możemy poszerzyć do 6-krotnego.

Producent zdecydował się także na możliwość ograniczenia rozdzielczości sensora. W takim przypadku aparat grupuje piksele tworząc jeden duży. Użytkownik może wybrać pomiędzy zdjęciem w rozdzielczości 5, 8 i 38-megapikseli. Aparat i możliwość filmowania w Full HD to nie jedyne zalety Nokii 808 Pure View. Telefon jako pierwszy został przez producenta wyposażony w możliwość nagrywania dźwięku HD.

Zdumiewającym jest fakt, że telefon działa pod kontrolą Symbiana. Koncern w lutym zeszłego roku zdecydował się nawiązać współpracę z Microsoftem i odejść od swojego systemu operacyjnego. Nokia zaczęła instalować na swoich smartfonach system Windows Mobile 7, a jej systemem zaczęła zajmować się zewnętrzna firma. O tym czemu się zdecydowano na wypuszczenie nowego telefonu z Symbianem producent milczy

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
PowerVision PowerEgg X - dron, kamera, jajko!
PowerVision PowerEgg X - dron, kamera, jajko!
Czy jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego? PowerVision chce nas przekonać, że nie i prezentuje PowerEgg X - ambitny projekt, który łączy podręcznego drona i...
4
1
Insta360 One R - ta modułowa kamerka to najlepsze, co świat action camów widział od lat
Insta360 One R - ta modułowa kamerka to najlepsze, co świat action camów widział od lat
Kamera sferyczna, sportowa, a może coś bardziej zaawansowanego? Dzięki nowej modułowej kamerce Insta360 nie trzeba już będzie wybierać.
12
2
Nikon Coolpix P950 - rekordowy superzoom wraca w odświeżonej formie
Nikon Coolpix P950 - rekordowy superzoom wraca w odświeżonej formie
CES 2020: Superzoomy najwyraźniej wciąż mają się dobrze. Nikon Coolpix P950 to aktualizacja jednego z najciekawszych modeli na rynku, wzbogacona o funkcje, bez których...
0
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)