Nokia 808 Pure View

Autor: Patryk Wiśniewski

27 Luty 2012
Artykuł na: 2-3 minuty
Bardzo rzadko piszemy o telefonach, ale ten model zasługuje na naszą uwagę. Nokia 808 Pure View oprócz obiektywu Carl Zeiss ma sensor o rozdzielczości 41 megapikseli. Ponadto telefon rejestruje filmy i dźwięki w jakości HD.

Od samego początku pojawienia się fotografii cyfrowej co jakiś czas pojawiają się głosy aby zakończyć wyścig na megapiksele. Tymczasem producenci nie ustają i prezentują coraz bardziej "upakowane matryce". Do wyścigu dołączył koncern Nokia, który w telefonie zainstalował sensor o rozdzielczości 41 megapikseli!

Przestały nas dziwić matryce APS-C o rozdzielczości powyżej 20-megapikseli, o pełnoklatkowych już nawet nie wspominamy. Ale 41-megapikseli w telefonie to absolutny rekord! Aparat w telefonie może rejestrować zdjęcia o rozmiarze 7728 x 5354 pikseli w formacie 16:9 lub 4:3 w 7152 x 5368. Nokia zadbała nie tylko o matrycę, ale także o optykę. Tradycyjnie w aparatach tej marki pojawił się obiektyw Carl Zeiss. Dzięki takiej liczbie pikseli jest z czego wycinać, więc aparat ma 4-krotny zoom cyfrowy, który w czasie filmowania w rozdzielczości 720p możemy poszerzyć do 6-krotnego.

Producent zdecydował się także na możliwość ograniczenia rozdzielczości sensora. W takim przypadku aparat grupuje piksele tworząc jeden duży. Użytkownik może wybrać pomiędzy zdjęciem w rozdzielczości 5, 8 i 38-megapikseli. Aparat i możliwość filmowania w Full HD to nie jedyne zalety Nokii 808 Pure View. Telefon jako pierwszy został przez producenta wyposażony w możliwość nagrywania dźwięku HD.

Zdumiewającym jest fakt, że telefon działa pod kontrolą Symbiana. Koncern w lutym zeszłego roku zdecydował się nawiązać współpracę z Microsoftem i odejść od swojego systemu operacyjnego. Nokia zaczęła instalować na swoich smartfonach system Windows Mobile 7, a jej systemem zaczęła zajmować się zewnętrzna firma. O tym czemu się zdecydowano na wypuszczenie nowego telefonu z Symbianem producent milczy

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Tak będzie wyglądał nowy analogowy kompakt Pentaxa. Wyciekły zdjęcia
Tak będzie wyglądał nowy analogowy kompakt Pentaxa. Wyciekły zdjęcia
Dopiero co producent opublikował pierwszy teaser nowego aparatu, a do sieci już wyciekły jego zdjęcia. Czy ma szansę stać się klasykiem?
18
Nikon Z6 III tuż za rogiem. Oto, co wiemy o nowym korpusie
Nikon Z6 III tuż za rogiem. Oto, co wiemy o nowym korpusie
Według donosów premiera nowej uniwersalnej pełnej klatki Nikona odbędzie się już w czerwcu. Do sieci wyciekła już spodziewana specyfikacja aparatu. Zapowiada się całkiem...
13
Wystartował Letni Caschback Canon - rabaty na aparaty i obiektywy do 1500 zł
Wystartował Letni Caschback Canon - rabaty na aparaty i obiektywy do 1500 zł
Rozpoczął się letni cashback na wybrane sprzęty fotograficzne oraz kompaktowe drukarki do zdjęć od marki Canon. Kupując produkty objęte promocją, można otrzymać zwrot za zakupy w...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)