Panasonic Lumix S1R - test aparatu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
5.5
Wydajność:
6.5
Funkcjonalność:
7.5
Marka:
Panasonic
Nasza ocena:

86%

Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!

Autor: Michał Chrzanowski

9 Kwiecień 2019
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Podczas zeszłorocznych targów Photokina Panasonic wraz z Sigmą i Leiką zapowiedziały strategiczną współpracę zawiązaną wokół mocowania L a świat ujrzały prototypy dwóch pełnoklatkowych bezlusterkowców. Aparaty dzielą ten sam korpus ale zostały opracowane z myślą o zupełnie innym odbiorcy. Na oficjalną premierę modeli Lumix S1 i Lumix S1R musieliśmy poczekać do początku lutego 2019 roku. Jak zaznacza producent było warto, ponieważ jest to „otwarcie zupełnie nowego rozdziału w historii Panasonica“.

Obie konstrukcje zdecydowanie więcej łączy niż dzieli, ale każdy z zaprezentowanych aparatów ma spełnić oczekiwania różnych fotografów. Pod względem specyfikacji otrzymujemy jedne z najbardziej funkcjonalnych i uniwersalnych bezlusterkowych korpusów, jakie do tej pory pojawiły się na rynku. Zresztą, jak mogliśmy usłyszeć podczas premiery - „S” w nazwie oznacza „Specialized”, czyli wyspecjalizowane modele dla profesjonalistów, a Lumix S1R jest tego świetnym przykładem.

W przypadku S1R mamy do czynienia z prawdziwą bestią. Bo jak inaczej nazwać aparat, który gwarantuje między innymi: 47 Mp stabilizowaną matrycę pozbawioną filtra dolnoprzepustowego i wspierany najnowszą generacją procesora Venus Engine, tryb wysokiej rozdzielczości zapewniający zdjęcia 187 Mp, filmy 4K z prędkością 60 kl./s i wewnętrznym 8-bitowym zapisem (4:2:0), autofocus oparty na technologii DFD z system śledzenia wspomaganym układem AI, najjaśniejszy na świecie wizjer elektroniczny o rozdzielczości 5,76 Mp, funkcjonalny ekran odchylany w 3 kierunkach, czy chociażby uszczelnione body o ergonomii zbliżonej do ideału.

Ile za to wszystko będziemy musieli zapłacić? Lumix S1R został wyceniony na 15 999 zł, co jest nie małą kwotą. W świecie pełnoklatkowych bezlusterkowców wyposażonych w matryce o dużej rozdzielczości przyjdzie mu konkurować z Nikonem Z7 (14 999 zł), Canonem EOS R (10 499 zł) oraz Sony A7R III (11 999 zł). Propozycja Panasonica rywalizować może również z lustrzankami Canon EOS 5DS R (12 799 zł), a także Nikon D850. Jak więc na ich tle wypadnie Lumix S1R?

W zestawie handlowym znajdziemy:

  • aparat
  • dekielek mocowania obiektywu
  • ładowarka USB-C
  • akumulator
  • kabel USB
  • pasek na ramię
  • muszla oczna
  • osłona gorącej stopki
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony ZV-E10 II - pierwsze wrażenia
Sony ZV-E10 II - pierwsze wrażenia
Druga generacja vlogerskiego korpusu APS-C ma być wreszcie idealnym rozwiązaniem dla początkujących, ale ambitnych twórców internetowej rozrywki. Sony ZV-E10 II to jednak także prawie...
13
Canon EOS R5 Mark II – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon EOS R5 Mark II – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowa warstwowa matryca 45 Mp, wideo 8K 60p, dodatkowy procesor, który „patrzy na scenę” i oczywiście jeszcze więcej AI, które wspiera AF i wprowadza funkcje znane dotychczas tylko z zewnętrznych...
53
Pentax 17 - sprawdziliśmy najnowszy analogowy kompakt [RECENZJA]
Pentax 17 - sprawdziliśmy najnowszy analogowy kompakt [RECENZJA]
Pierwszy od ponad 20 lat zaawansowany analogowy kompakt otwiera nowy rozdział rynku fotografii analogowej. Czy jednak ma do zaoferowania coś więcej niż konstrukcje dostępne powszechnie...
54
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)