Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Ważne aktualizacje aparatów Panasonic Lumix S - nowe funkcje wideo i usprawniony autofokus

0

Autor: Maciej Luśtyk

4 Listopad 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Tryby filmowe zawsze były mocną stroną Panasonica. Teraz pełnoklatkowe aparaty bezlusterkowe Lumix S będą pod tym względem jeszcze lepsze. Otrzymamy też poprawiony AF i kilka dodatków.

Pełnoklatkowe bezlusterkowce Lumix S już od początku serii oferują imponujące możliwości w zakresie rejestracji wideo, czego ukoronowaniem jest model S1H, będący pierwszym filmującym aparatem, który zyskał aprobatę Netflixa w zakresie rekomendowanego sprzętu używanego przy finansowanych przez firmę produkcjach. Teraz, za sprawą nowego firmware’u, do jego możliwości jeszcze bardziej zbliżą się niższe modele w ofercie (S1, S1R i S5).

Nowe funkcje filmowe w aparatach Lumix S5, S1R i S1

Listę usprawnień zaczniemy od najnowszego modelu w ofercie, czyli kierowanego do zaawansowanych amatorów i twórców hybrydowych modelu Lumix S5. W jego przypadku otrzymujemy bardziej panoramiczny format zapisu Cinema 4K (4069 x 2160 px), a także możliwość wypuszczenia 12-bitowego materiału RAW (Apple ProRes RAW) na zewnętrzny rejestrator Atomos Ninja V. Eksport w tym trybie obsługuje rozdzielczości 5,9K, 4K, a także zapis anamorficzny 3,5K.

Oprócz tego aparat otrzymuje pomoce filmowe w postaci wektoroskopu oraz kontroli Master pedestal, czyli możliwości regulacji poziomu czerni. Do tego w aparacie pojawiają się nowe profile obrazu L.Monochrome S i L.Classic Neo.

Sporo usprawnień oferuje także model Lumix S1R, w przypadku którego otrzymujemy 10-bitowy zapis 5K (4992 x 3744 px), w klatkażach 30, 25 i 24 kl./s, ale tylko z próbkowniem 4:2:0 i kompresją LongGOP.

Ciekawiej prezentuje się natomiast możliwość wypuszczenia 10-bitowego materiału 4K 60 kl./s z próbkowaniem 4:2:2 przez HDMI, a także opcja zapisu HDR w profilach HLG i Like 2100. Oprócz tego pojawia się też możliwość sterowania poziomami luminancji dla zapisu 10-bitowego, a także wsparcie dla interfejsu audio DMW-XLR1, który zadebiutował przy okazji modelu GH5.

Aktualizacja modelu S1 pojawi się natomiast dopiero na początku 2021 roku i będzie obejmować możliwość manualnego sterownia opcją Dual Native ISO. Ponadto, wykupując opcjonalną aktualizację DMW-SFU2 aparata zaoferuje nam dodatkowo: obsługę kodu czasowego, tryb anamorficzny, profil V-Log, wewnętrzny 10-bitowy zapis 5,9K, C4K i 4K 60 kl/s, a także, podobnie jak w modelu S5, opcję wypuszczenia sygnału RAW na rekorder Atomos. (Osoby, które wykupiły usługe już wcześniej, nowe funkcje otrzymają automatycznie wraz z nową wersją oprogramowania).

Lepszy autofocus w modelach S1, S1R i S1H

Oprócz tego nowy firmware przyniesie modelom S1, S1R i S1H te same usprawnienia w zakresie działania systemu AF, w które wyposażono najnowszy model S5. Mamy więc oczekiwać przede wszystkim poprawy skuteczności śledzenia. Ponadto, we wszystkich 4 modelach nowy firmware wprowadza usprawnione algorytmy AF w przypadku korzystania z profilu V-Log, a także możliwość manualnego doostrzania podczas rejestracji wideo.

Nowe wersje oprogramowania wprowadzą także pomniejsze udogodnienia, takie jak: możliwość transferu materiałów 4K na smartfona, wsparcie wyświetlania dla filmowania w pionie czy też możliwość wyświetlenia czerwonej obramówki podglądu w czasie rejestracji.

Skąd pobrać aktualizacje aparatów Lumix S?

Aktualizacje modeli Lumix S1R, S1H i S5 pojawią się 24 listopada 2020 roku i dostępne będą do pobrania pod adresem av.jpn.support.panasonic.com.

Aktualizacja modelu Lumix S1 przewidywana jest na pierwszą połowę 2021 roku.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
1
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
Wyciekła informacja o dacie premiery i cenie 100-megapikselowego aparatu Fujifilm GFX 100S. Czy to możliwe, że będzie tańszy od pełnoklatkowych lustrzanek?
26
1
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Dziś Sony uchyliło wreszcie rąbka tajemnicy na temat nadchodzącego drona. Airpeak to model, który ma szansę zdemokratyzować segment profesjonalnych ujęć z...
8
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)