Ważne aktualizacje aparatów Panasonic Lumix S - nowe funkcje wideo i usprawniony autofokus

Autor: Maciej Luśtyk

4 Listopad 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Tryby filmowe zawsze były mocną stroną Panasonica. Teraz pełnoklatkowe aparaty bezlusterkowe Lumix S będą pod tym względem jeszcze lepsze. Otrzymamy też poprawiony AF i kilka dodatków.

Pełnoklatkowe bezlusterkowce Lumix S już od początku serii oferują imponujące możliwości w zakresie rejestracji wideo, czego ukoronowaniem jest model S1H, będący pierwszym filmującym aparatem, który zyskał aprobatę Netflixa w zakresie rekomendowanego sprzętu używanego przy finansowanych przez firmę produkcjach. Teraz, za sprawą nowego firmware’u, do jego możliwości jeszcze bardziej zbliżą się niższe modele w ofercie (S1, S1R i S5).

Nowe funkcje filmowe w aparatach Lumix S5, S1R i S1

Listę usprawnień zaczniemy od najnowszego modelu w ofercie, czyli kierowanego do zaawansowanych amatorów i twórców hybrydowych modelu Lumix S5. W jego przypadku otrzymujemy bardziej panoramiczny format zapisu Cinema 4K (4069 x 2160 px), a także możliwość wypuszczenia 12-bitowego materiału RAW (Apple ProRes RAW) na zewnętrzny rejestrator Atomos Ninja V. Eksport w tym trybie obsługuje rozdzielczości 5,9K, 4K, a także zapis anamorficzny 3,5K.

Oprócz tego aparat otrzymuje pomoce filmowe w postaci wektoroskopu oraz kontroli Master pedestal, czyli możliwości regulacji poziomu czerni. Do tego w aparacie pojawiają się nowe profile obrazu L.Monochrome S i L.Classic Neo.

Sporo usprawnień oferuje także model Lumix S1R, w przypadku którego otrzymujemy 10-bitowy zapis 5K (4992 x 3744 px), w klatkażach 30, 25 i 24 kl./s, ale tylko z próbkowniem 4:2:0 i kompresją LongGOP.

Ciekawiej prezentuje się natomiast możliwość wypuszczenia 10-bitowego materiału 4K 60 kl./s z próbkowaniem 4:2:2 przez HDMI, a także opcja zapisu HDR w profilach HLG i Like 2100. Oprócz tego pojawia się też możliwość sterowania poziomami luminancji dla zapisu 10-bitowego, a także wsparcie dla interfejsu audio DMW-XLR1, który zadebiutował przy okazji modelu GH5.

Aktualizacja modelu S1 pojawi się natomiast dopiero na początku 2021 roku i będzie obejmować możliwość manualnego sterownia opcją Dual Native ISO. Ponadto, wykupując opcjonalną aktualizację DMW-SFU2 aparata zaoferuje nam dodatkowo: obsługę kodu czasowego, tryb anamorficzny, profil V-Log, wewnętrzny 10-bitowy zapis 5,9K, C4K i 4K 60 kl/s, a także, podobnie jak w modelu S5, opcję wypuszczenia sygnału RAW na rekorder Atomos. (Osoby, które wykupiły usługe już wcześniej, nowe funkcje otrzymają automatycznie wraz z nową wersją oprogramowania).

Lepszy autofocus w modelach S1, S1R i S1H

Oprócz tego nowy firmware przyniesie modelom S1, S1R i S1H te same usprawnienia w zakresie działania systemu AF, w które wyposażono najnowszy model S5. Mamy więc oczekiwać przede wszystkim poprawy skuteczności śledzenia. Ponadto, we wszystkich 4 modelach nowy firmware wprowadza usprawnione algorytmy AF w przypadku korzystania z profilu V-Log, a także możliwość manualnego doostrzania podczas rejestracji wideo.

Nowe wersje oprogramowania wprowadzą także pomniejsze udogodnienia, takie jak: możliwość transferu materiałów 4K na smartfona, wsparcie wyświetlania dla filmowania w pionie czy też możliwość wyświetlenia czerwonej obramówki podglądu w czasie rejestracji.

Skąd pobrać aktualizacje aparatów Lumix S?

Aktualizacje modeli Lumix S1R, S1H i S5 pojawią się 24 listopada 2020 roku i dostępne będą do pobrania pod adresem av.jpn.support.panasonic.com.

Aktualizacja modelu Lumix S1 przewidywana jest na pierwszą połowę 2021 roku.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nowy analogowy kompakt Pentaxa zostanie pokazany już latem
Nowy analogowy kompakt Pentaxa zostanie pokazany już latem
Powoli dobiega końca epopeja związana z wprowadzaniem na rynek pierwszego współczesnego analogowego kompaktu. Jak dowiadujemy się z najnowszych materiałów Pentax Film Project, aparat...
31
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Szósta generacja najbardziej stylowego aparatu Fujifilm to przede wszystkim lepsze podzespoły i większa wydajność. Obiektyw pozostaje bez zmian. Aparat pojawi się też w wersji limitowanej z...
29
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Według plotek, już w marcu ujrzymy najnowszą odsłonę flagowego pełnoklatkowego bezlusterkowca marki Leica. Oto, co oferować ma nadchodzący modele Leica SL3.
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)