Panasonic Lumix S 70-300 mm f/4.5-5.6 Macro O.I.S - uniwersalny zoom z powiększeniem 1:2

Autor: Maciej Luśtyk

18 Luty 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Bezlusterkowy system Panasonica doczekał się kolejnego obiektywu. Tym razem jest to zoom 70-300 mm, który od konkurentów odznaczać ma się najwyższej jakości optyką i funkcją makro.

Panasonic Lumix S 70-300 mm f/4.5-5.6 Macro łączy dwa światy i z jednej strony oferuje jeden z ulubionych przez amatorów (i nie tylko) zakres ogniskowych, a z drugiej duże powiększenie (1:2 przy 300 mm), co stawia go na czele konstrukcji pseudo-makro. To wszystko podpiera solidnym wykonaniem i - jeśli wierzyć producentowi - dopracowaną optyką. Producent zaznacza, że mimo niedużej jasności, jest to jak najbardziej profesjonalna konstrukcja, która poradzi sobie także w fotografii sportu.

Panasonic Lumix S 70-300 mm f/4.5-5.6 Macro to przede wszystkim szybkość i uniwersalność

Na układ optyczny nowego obiektywu składa się 17 soczewek w 11 grupach, w tym 3 soczewki o obniżonej dyspersji (2 elementy ED, 1 element UED) i jedna soczewka UHR, co skutkować ma minimalizacją występowania aberracji chromatycznej i zapewniać wyrównaną jakość obrazu w całym zakresie ogniskowych, na całej powierzchni kadru. Do tego otrzymujemy aż 11-listkową przysłonę, która zapewnić ma plastyczne rozmycie nieostrości na tym przecież nie najjaśniejszym szkle.

Przyjemny charakter bokeh, będzie ważny też w przypadku funkcji makro, gdzie przy ogniskowej 300 mm obiektyw pozwoli nam na ostrzenie z minimalnej odległości 54 mm i uzyskanie powiększenia 0,5x.

Otrzymujemy też szybki silnik AF (komunikacja z aparatem z prędkością 480 kl./s), układ optycznej stabilizacji współpracujący ze stabilizacją sensora aparatów Lumix, a producent obiecuje, że obiektyw niemal pozbawiony jest problemu breathingu (zmiana kąta widzenia podczas przoestrzania), dzięki czemu szkło świetnie nadać ma się także do filmowania.

Całość została też uszczelniona, a przednia soczewka otrzymała powłokę fluorynową, która ułatwi utrzymanie jej w czystości. Jak na swoje możliwości, szkło zachowuje też całkiem przystępne gabaryty - mierzy 148 x 84 mm przy wadze 790 g. Pracę z obiektywem ułatwi nam dodatkowo sprzęgło zakresu ostrzenia czy możliwość zablokowania tubusu przed mimowolnym wysuwaniem podczas przenoszenia.

Cena i dostępność

Niestety jak w przypadku większości szkieł z oferty Lumix S, cena nie należy do najbardziej przystępnych. Obiektyw wyceniono na 1250 dolarów, czyli ok. 4600 zł. Na polskim rynku należy z kolei spodziewać się ceny przekraczającej 5 tys. złotych.

Obiektyw pojawi się w sprzedaży w kwietniu 2021 roku.

Panasonic Lumix S 70-300 mm f/4.5-5.6 Macro O.I.S. - specyfikacja

Nazwa Panasonic Lumix S 70-300 mm f/4.5-5.6 Macro O.I.S
Producent Panasonic
Typ zmiennoogniskowy
Mocowanie L-mount
Ogniskowa 70-300 mm
Maksymalna jasność 4.5
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 11
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 17 elementów w 11 grupach (1 soczewka UED, 2 soczewki ED, 1 soczewka UHR)
Maksymalne powiększenie 1:2
Minimalna odległość ogniskowania 54 cm
Tryb makro tak
Średnica filtra 77 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Mechanizm autofokusa silnik liniowy
Stabilizacja tak
Obudowa magnezowo-aluminiowa
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 148 x 84 mm
Waga 790 g
Cena w dniu premiery 1250 dolarów

Więcej informacji znajdziecie na stronie panasonic.com.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art - uniwersalny jasny szeroki kąt w kompaktowym wydaniu
Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art - uniwersalny jasny szeroki kąt w kompaktowym wydaniu
Sigma prezentują nową, bezlusterkową wersję modelu 24 mm f/1.4. Obiektyw łączy w sobie zaawansowane rozwiązania optyczne z rozbudową ergonomią i kompaktowymi...
11
Sigma 20 mm f/1.4 DG DN Art - nowy szerokokątny standard do astrofotografii, krajobrazu i filmowania?
Sigma 20 mm f/1.4 DG DN Art - nowy szerokokątny standard do astrofotografii, krajobrazu i...
Sigma prezentuje nową, bezusterkową wersję modelu 20 mm f/1.4. Dzięki dopracowanemu układowi optycznemu i rozbudowanej konstrukcji ma szansę stać się ulubionym...
7
Nikon aktualizuje obiektywy Z o liniową kontrolę pierścienia ostrości
Nikon aktualizuje obiektywy Z o liniową kontrolę pierścienia ostrości
Nikon wypuszcza ważną aktualizację dla 3 obiektywów ze swojej oferty. Główną nowością jest możliwość liniowej kontroli ostrości w trybie MF, z której ucieszą się...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)