Lumix S 85 mm f/1.8 - pierwsza budżetowa portretówka w systemie S

Autor: Maciej Zieliński

4 Listopad 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Po kilku modelach profesjonalnych, przyszła pora na uzupełnienie dolnej półki systemu. Panasonic zaprezentował pierwszą z linii jasnych i kompaktowych stałek do pełnoklatkowych korpusów Lumix.

Wraz z premierą tańszej i mniejszej pełnej klatki Lumix S5, producent zapowiedział wprowadzenie do sprzedaży całej rodziny przystępnych cenowo obiektywów o popularnych ogniskowych 24, 35, 50 i 85 mm oraz jasności f/1,8. Co najciekawsze, wszystkie modele mają mieć dokładnie takie same wymiary (73,6 x 83 mm).

Unifikacja wymiarów nowej serii szkieł zapewni wygodniejszą pracę podczas filmowania

Jak tłumaczy producent, to koncept przemyślany – pozwoli stosować te same akcesoria (np. filtry optyczne o jednakowej średnicy 67 mm) i uprości niektóre aspekty pracy fotografa czy filmowca (wygodna praca z gimbalami i systemami follow-focus, bez potrzeby ponownej kalibracji po każdorazowej zmianie obiektywu).

Nowa portretówka Lumix to przede wszystkim ostrość i dobra korekcja wad optycznych, ale także uszczelnienia

Jako pierwsze, na rynku pojawia się krótkie tele Lumix S 85 mm f/1.8 - model o typowo portretowej ogniskowej i 9-listkowej przysłonie. W bardzo zwartej i uszczelnionej konstrukcji (odpornej nie tylko na kurz i zachlapania, ale też niskie temperatury), umieszczono 9 elementów ustawionych w 8 grupach. Dwie soczewki typu ED mają ograniczać występowanie aberracji chromatycznej, producent obiecuje też świetną ostrość w całym kadrze i minimalne winietowanie.

Cichy, precyzyjny i lekki - taki ma być nowy Lumix S 85 mm f/1.8

Za ustawianie ostrości odpowiada cichy i precyzyjny silnik liniowy, bez uciążliwego dla filmowców efektu oddychania (zmiany kąta widzenia podczas ostrzenia), typowego dla obiektywów z systemem wewnętrznego ogniskowania.

Warto zaznaczyć, że obiektyw będzie jednym z najlżejszych w tym segmencie (355 g). Zestaw z korpusem to jedynie 1069 g, czyli tyle, ile potrafi ważyć sam obiektyw 85 mm o jasności f/1,4.

Zdjęcia przykładowe

Jaki obrazek będzie oferował Lumix S 85 mm f/1.8? Póki co w tym temacie możemy posiłkować się jedynie oficjalnymi samplami producenta (niestety nie w pełnej rozdzielczości).

Cena i dostępność

Obiektyw na zachodzie debiutuje w cenie 599 dolarów, czyli ok. 2350 zł. Polskiej ceny na razie nie znamy, ale prawdopodobnie należy spodziewać się pułapu 2500-3000 zł.

Więcej informacji o obiektywach Lumix S znajdziecie na stronie panasonic.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i kwartalnika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Laowa CF 12-24 mm f/5.6 Zoom Shift - pierwszy taki obiektyw na rynku
Laowa CF 12-24 mm f/5.6 Zoom Shift - pierwszy taki obiektyw na rynku
Laowa wprowadza do sprzedaży pierwszy na świecie obiekty zoom z funkcją przesuwania osi optycznej. Laowa CF 12-24 mm f/5.6 Zoom Shift jest przeznaczony dla aparatów APS-C, oferując...
4
Mitakon Speedmaster 80 mm f/1.6 - niedroga portretówka do średniego formatu
Mitakon Speedmaster 80 mm f/1.6 - niedroga portretówka do średniego formatu
Zhong Yi Optics zaprezentowało najnowszy obiektyw manualny z serii Speedmaster. Szkło zaoferuje nam ekwiwalent ogniskowej 63 mm i mocne rozmycie w bardzo przystępnej cenie.
1
Nadchodzi pierwszy obiektyw zoom z korekcją perspektywy - to mogła zrobić tylko Laowa
Nadchodzi pierwszy obiektyw zoom z korekcją perspektywy - to mogła zrobić tylko Laowa
Venus Optics zapowiada pierwszy w historii obiektyw zmiennoogniskowy z funkcją Shift. Premiera modelu Laowa CF 12-24 mm f/5.6 Zoom Shift odbędzie się już w poniedziałek.
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)